Dr Andrzej Franaszek (ur. 1971) – literaturoznawca, krytyk literacki, wykładowca w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, członek redakcji "Tygodnika Powszechnego", współpracownik Programu Drugiego Polskiego Radia oraz TVP Kultura, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Jest autorem książki: „Miłosz. Biografia” (Nagroda im. Kościelskich, Nagroda im. Kazimierza Wyki, Nagroda MKiDN oraz Nagroda Nike czytelników „Gazety Wyborczej”), a także wielu prac krytycznoliterackich i scenariuszy filmów dokumentalnych.
W 2018 roku w Wydawnictwie Znak, Andrzej Franaszek opublikował, świetnie przyjętą przez krytykę, książkę biograficzną poświęconą Zbigniewowi Herbertowi pt. „Herbert. Biografia”. T.1 – „Niepokój”. T.2 – „Pan Cogito”.
Z komentarza Wydawnictwa Znak do książki o Zbigniewie Herbercie:
„Monumentalna biografia Zbigniewa Herberta.
Niestrudzony podróżnik. Porywający eseista. Genialny poeta.
Wieczny dowcipniś i kawalarz? Czy raczej pisarz dręczony depresjami, gniewem, przez dekady walczący z bólem ciała i duszy? Nieprzenikniony? Zawsze osobny? Z pewnością: człowiek budujący swe życie na przekór historii, modom, przeciwnościom losu, biedzie, własnym słabościom. Płynący pod prąd.
Andrzej Franaszek, autor znakomicie przyjętej w Polsce i na świecie biografii Czesława Miłosza, z pieczołowitością portretuje Zbigniewa Herberta. Nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne, dotąd nieznane notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i o epoce, która go kształtowała i inspirowała”.