Książka

Andrzej Franaszek- spotkanie w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

 • star_border
  Spotkanie pod tytułem "Herbert jakiego nie znamy". Wydarzenie w ramach obchodów Roku Herberta.
 • schedule
  22 listopada 2018 (czwartek), godz. 11:00
 • location_on
  Krośnieńska Biblioteka Publiczna (Krosno, ul. Wojska Polskiego 41)
 • note
  Wstęp wolny

Dr Andrzej Franaszek (ur. 1971) – literaturoznawca, krytyk literacki, wykładowca w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, członek redakcji "Tygodnika Powszechnego", współpracownik Programu Drugiego Polskiego Radia oraz TVP Kultura, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Jest autorem książki: „Miłosz. Biografia” (Nagroda im. Kościelskich, Nagroda im. Kazimierza Wyki, Nagroda MKiDN oraz Nagroda Nike czytelników „Gazety Wyborczej”), a także wielu prac krytycznoliterackich i scenariuszy filmów dokumentalnych.

W 2018 roku w Wydawnictwie Znak, Andrzej Franaszek opublikował, świetnie przyjętą przez krytykę, książkę biograficzną poświęconą Zbigniewowi Herbertowi pt. „Herbert. Biografia”. T.1 – „Niepokój”. T.2 – „Pan Cogito”.

Plakat wydarzenia
KBP

Z komentarza Wydawnictwa Znak do książki o Zbigniewie Herbercie:
„Monumentalna biografia Zbigniewa Herberta.
Niestrudzony podróżnik. Porywający eseista. Genialny poeta.
Wieczny dowcipniś i kawalarz? Czy raczej pisarz dręczony depresjami, gniewem, przez dekady walczący z bólem ciała i duszy? Nieprzenikniony? Zawsze osobny? Z pewnością: człowiek budujący swe życie na przekór historii, modom, przeciwnościom losu, biedzie, własnym słabościom. Płynący pod prąd.

Andrzej Franaszek, autor znakomicie przyjętej w Polsce i na świecie biografii Czesława Miłosza, z pieczołowitością portretuje Zbigniewa Herberta. Nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne, dotąd nieznane notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i o epoce, która go kształtowała i inspirowała”.

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward
schedule opublikowano 06.11.2018 11:41
equalizer przeczytano 367 razy
person źródło informacji: KBP
inne wydarzenia
REKLAMA