Afrykański Śnieg - autor/kompozytor Robert Lenert
Koncert live nagrany 23 kwietnia 2020 w składzie:
- Kompozycja „Afrykański śnieg”, którą napisałem w roku 2009, to swoista podróż do nieoczywistego. Chcecie zobaczyć śnieg w Afryce? To nie jest takie proste. Musicie wspiąć się na Kilimandżaro, by tego doświadczyć. Oryginalnie ten utwór ukazał się na płycie o tym samym tytule i opatrzony był moim tekstem - mówi Robert Lenert. - Podczas koncertu, 23 kwietnia 2020 roku, wykonaliśmy z Grzegorzem improwizację opartą na temacie tej pieśni. To muzyka czerpiąca z desert bluesa, ambientu, trip hopu i jazzu. Długa forma, w zasadzie suita. Specyficzny to był koncert. Olbrzymia scena i sala na 650 miejsc... tym razem bez publiczności. Tylko my i obsługa techniczna: akustyk, realizator świateł, operatorzy kamer. Zapraszam do wysłuchania. Myślę, że ta muzyka przypadnie Wam do gustu.
Koncert dostępny będzie 8 maja 2020 (piątek) o godz. 20:00 na Facebooku RCKP oraz kanale YouTube RCKP.
Robert Lenert
Z muzyką związany od początku lat 80. Zaczynał jako gitarzysta i wokalista grup rockowych. Od 1984 związany z krakowskim środowiskiem. W roku 1988 zdobył wyróżnienie na 24. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie (formacja „Tym Razem”).
W latach 90. współpracował z Januszem Radkiem, Robertem Kasprzyckim, grupą Monkey Business oraz Bluecros. Od roku 2001 w składzie założycielskim Bluesmobile. Występował na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Obecnie lider własnej formacji Los Agentos.
Współpracował też z amerykańskimi bluesmenami Griffem Hamlinem i Terry Manem, z fińskim gitarzystą jazzowym Risto Toppola oraz grupą Hokus. Ma na swym koncie występ w szeregach grupy kierowanej przez Chrisa Farlowe (dokumentowany nagraniem). W latach 2007-2009 pełnił funkcje wiceprezesa Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Reprezentował Polskę w międzynarodowym projecie V4 prezentującym czołowych harmonijkarzy Grupy Wyszehradzkiej.
Jest Dyrektorem Artystycznym Galicja Blues Festival oraz zapalonym kolekcjonerem płyt winylowych i cd (kilka tysięcy pozycji w swoich zbiorach). Współpracuje jako publicysta i recenzent z kwartalnikiem „Twój Blues”. Jego artykuł: „The Rolling Stones – smakują jak kawa….” publikowany na łamach w/w pisma został uznany tekstem roku w Blues Top 2016.
W ankietach BLUES TOP (kategoria harmonijka ustna): uznawany za jednego z najlepszych harmonijkarzy, plasował się w pierwszej dziesiątce. W roku 2019 otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.
Grzegorz Przepióra
Muzyk, dyrygent, aranżer, realizator dźwięku w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oraz nauczyciel w Państwowym Studium Animatorów Kultury i Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. Ukończył Wydział Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie dyrygowania prof. dr hab. Jolanty Szybalskiej-Matczak oraz Realizację dźwięku w Regionalnym Ośrodku Edukacji we Wrocławiu. W czasie studiów udzielał się w różnych formacjach muzycznych m.in. „Senza Rigore” (zespół wokalny), „Scoffers” (elektro-pop), z którymi koncertował w Polsce i za granicą. Obecnie klawiszowiec w zespole „Boleo and Follow The Riddim” (reggae) oraz „Kineskop” (retro pop). Na co dzień współpracuje ze Studiem Piosenki SWING, realizując projekty studyjne i estradowe.