Teatr

41. Krośnieńskie Spotkania Teatralne w RCKP

 • star_border
  Spektakle w gwiazdorskich obsadach.
 • schedule
  05 listopada 2019 (wtorek) - 25 listopada 2019 (poniedziałek)
 • location_on
  RCKP (Krosno, ul. Kolejowa 1)
 • note
  Ceny biletów w zależności od spektakli, karnet - 450 zł

Wernisaż pokonkursowej wystawy fotografii Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego

5 listopada 2019 (wtorek), 18.30
Wstęp wolny, wystawa czynna do 25 listopada 2019

Pokonkursowa wystawa fotografii Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego
RCKP

Konkurs Fotografii Teatralnej, który spotyka ze sobą najważniejsze i najciekawsze prace fotograficzne odsłaniające polskie życie teatralne, organizowany jest od 2015 roku. Ma on charakter otwarty. Każdy uczestnik może zgłosić prace w dwóch kategoriach: „teatralne zdjęcie sezonu” (kategoria A) oraz „zestaw dokumentacyjny z przedstawienia”, którego premiera odbyła się w danym sezonie (kategoria B).

Czwarta edycja Konkursu Fotografii Teatralnej każe zadać pytanie, gdzie dzieje się teatr? Oczywista wydawałaby się odpowiedź: na scenie. Ale liczne fotografie zgłoszone do Konkursu i wybrane do finałowej puli oczywistość tę podważają. Niektóre z nich wręcz zdają się sugerować, że dzisiejszy polski teatr równie intensywnie dzieje się i ujawnia swoją prawdę w oczekiwaniu za kulisami, w twarzy aktorki palącej papierosa w garderobie, a nawet między spoglądającymi na siebie widzami - podsumowuje tegoroczny Konkurs jego juror, prof. Dariusz Kosiński.


Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji) 

5 listopada 2019 (wtorek), 19.00
Bilet normalny 70 zł, ulgowy 60 zł, balkon 55 zł, specjalny bilet dla seniora 50 zł

 • Adam Long, Daniel Singer, Jess Winfield
 • Teatr Montownia/Teatr Polonia
 • Reżyseria: John Weisgerber
 • Obsada: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki

Ta żartobliwa sztuka została napisana dwadzieścia lat temu przez trzech amerykańskich studentów, i od tego czasu cieszy się niesłabnącym powodzeniem, zarówno w Londynie, jak i w Polsce. Przez kilkanaście lat była gościła w Teatrze Criterion przy Piccadilly Circus na londyńskim West Endzie. W Polsce, w Prochoofni grana 600 razy.

Spektakl ma niezwykłe tempo. Aktorzy Teatru Montownia w ciągu kilku sekund zmieniają się w kolejne postaci z szekspirowskich dramatów. Spektakl ma niezwykłe tempo. Aktorzy w ciągu kilku sekund zmieniają się w kolejne postaci z szekspirowskich dramatów. To mistrzowie teatralnej metamorfozy. Doskonale odnajdują się w pastiszu, grotesce czy ironii. Wystarczy założyć wianek, kapelusz, zmienić sposób chodzenia i mimikę twarzy i już na scenie mamy inną postać. Rafał Rutkowski prezentuje biografię Szekspira w wersji skróconej, w dodatku pomieszaną z życiorysem Hitlera. Spektakl cały czas nabiera tempa, w ciągu 80 minut publiczność poznaje bez mała wszystkie postaci szekspirowskie, bohaterów komedii, tragedii, kronik – jest Hamlet, królowa Gertruda, Ofelia, Otello, Romeo i Julia, Makbet, Juliusz Cezar, Król Ryszard III, Henryk VI i inni.


Niemy kelner

12 listopada 2019 (wtorek), 19.00
Bilet normalny 70 zł, ulgowy 60 zł, balkon 55 zł

 • Harold Pinter
 • Kompania Teatralna
 • Reżyseria: Wojciech Malajkat
 • Obsada: Mikołaj Roznerski, Piotr Szwedes
Spektakl "Niemy kelner"
mat. organizatorów

Zawodowi mordercy czekają na następne zlecenie, zabijają... na razie wolny czas... prowadząc błyskotliwe i zabawne dialogi, jednocześnie realizując dochodzące do nich "z góry" polecenia. Mówią o wielu rzeczach, wspominają wspólnie spędzany czas, wypowiadają przy tym sporo słów (które nie służą porozumieniu, ... tylko mają ukryć wzrastający niepokój. Jednak z drugiej strony doskonale wiedzą, że prowadząc życie łowcy znają jego główną zasadę "Życie... każdego z nas ma na muszce."
Między absurdem a rzeczywistością, śmiechem i tragedią jest bardzo cienka granica. Wszystko stoi tu na ostrzu noża, a właściwie u wylotu lufy. Czym to się skończy? Zapewne brawami, skoro Pintera przedstawią Malajkat, Roznerski i Szwedes.


Ludzie inteligentni

13 listopada 2019 (środa), 19.00
Bilet normalny 100 zł, ulgowy 90 zł, balkon 85 zł

 • Marc Fayet
 • Teatr IMKA
 • Reżyseria i choreografia: Olaf Lubaszenko
 • Obsada: Renata Dancewicz, Maria Seweryn, Magdalena Stużyńska, Szymon Bobrowski, Rafał Królikowski, Bartłomiej Topa
Spektakl "Ludzie inteligentni"
mat. organizatorów

Na scenie poznajemy kolejno szóstkę bohaterów. Trzy pary, które tworzą jednocześnie grupę przyjaciół. Francuski dramatopisarz Marc Fayet, który jest autorem sztuki, zabawił się ciekawą kompilacją postaci, zestawiając ich w nietypowe duety. Hrabalowski i ciapowaty Alexandre świetnie czuje się przy apodyktycznej herszt babie Marinie . Matołkowaty i niewinny Thomas układa sobie życie z zadziorną i przebiegłą Giną , a David, pewny siebie samiec alfa związał się z wyrafinowaną Chloe. Panowie oglądają razem mecze francuskiej ligi, panie spędzają czas przy ulubionym serialu. Podczas spotkań tematem przewodnim rozmów są osobnicy płci przeciwnej.

Akcja zagęszcza się już na początku spektaklu, kiedy jedna z par postanawia się rozejść. Ich rozstanie prowadzi do odkrycia głęboko skrywanych tajemnic i ujawnia serię różnic poglądowych, które szybko rozprzestrzeniają się na kolejne związki. A wszystko sprowadza się do pytania, które zadajemy sobie od tysięcy lat. Kto rządzi światem? Kobiety czy mężczyźni? Prostej odpowiedzi nie ma, ale spektakl celniej uderza w męską część widowni i nabiera feministycznego charakteru. "Ludzie inteligentni" to spektakl, który współczesnymi środkami mówi o niezmiennie nierozwiązanej kwestii wyższości jednej płci nad drugą.


Wystarczy być

17 listopada 2019 (niedziela), 16.00, spektakl rodzinny - poza karnetem
Bilet rodzinny dla 5 osób 65 zł, dla 4 osób 56 zł, dla 3 osób 48 zł, dla 2 osób 36 zł, dla 1 osoby 20 zł

 • Teatr Maska, na podstawie książki "Nie każdy umiał się przewrócić" Toona Tellegena
 • adaptacja, teksty piosenek, reżyseria: Radosław Kasiukiewicz
 • Obsada: Anna Kukułowicz, Robert Luszowski, Bogusław Michałek, Andrzej Piecuch

"Wystarczy być" to przede wszystkim bajka o przyjaźni - takiej po prostu - bezinteresownej - takiej, która jest i niczego nie oczekuje w zamian. Ale nie tylko. Również o sile wyobraźni, która potrafi zmieniać rzeczywistość. Bohaterowie "Wystarczy być" wykorzystują tę siłę, by tworzyć własny, bajkowy świat (czasami kolorowy i piękny, a czasem, gdy wyobraźnia nie chce się słuchać właściciela- szary).
Urocze postaci - Wiewiórka, Mrówka, Słoń próbują zmierzyć się ze swoimi pragnieniami i dowiedzieć się, co w ich życiu jest najważniejsze, i co im daje radość. Wszystko to podane jest w sympatyczny, lekko filozoficzny – jak przystało na bajki Toona Tellegena - sposób.


Grace i Gloria

20 listopada 2019 (środa), 19.00
Bilet normalny 70 zł, ulgowy 60 zł, balkon 55 zł

 • Tom Ziegler
 • Jubileuszowy benefis Stanisławy Celińskiej
 • reżyseria: Bogdan Augustyniak
 • Obsada: Stanisława Celińska i Lucyna Malec
"Grace i Gloria" - jubileuszowy benefis Stanisławy Celińskiej
mat. organizatorów

„Grace i Gloria” to opowieść o zderzeniu dwóch przeciwległych światów. Główne bohaterki to dwie kobiety, które pierwszą młodość mają już za sobą. Grace, brawurowo grana przez Stanisławę Celińską, jest właścicielką podupadającej firmy. To prosta, ale mądra kobieta, której los nie szczędził razów, a przez to silna i odporna. Realistycznie przedstawiona Grace pokazuje nam pełną gamę swoich zachowań. Od radości do zgorzknienia, smutku i żalu, jaki towarzyszy chorobie.

Druga bohaterka to Gloria, którą na scenie gra Lucyna Malec. Gloria to kobieta pochodząca z innego świata. Z Grace różni ją niemal wszystko – poziom wykształcenia, spojrzenie na świat, sytuacja życiowa. Oprócz zderzenia się dwóch przestrzeni widzimy, jak przez pryzmat doświadczeń dwie różne kobiety osiągają porozumienie.

„Grace i Gloria” to spektakl na jubileusz Stanisławy Celińskiej. Dzięki obsadzie staje się niepowtarzalnym widowiskiem, a rola samej Stanisławy Celińskiej zapada na długo w pamięć. Postać Grace świetnie współgra z aktorką, ukazując przy tym jej niepowtarzalną aktorską dojrzałość. Znana i lubiana przez widzów aktorka ukazuje pełnię swoich możliwości warsztatowych, wzruszając i śmiesząc, serwując rozrywkę i refleksję. Akcja sztuki “Grace i Gloria” dzieje się gdzieś na dalekiej amerykańskiej prowincji. Brawurowa gra Stanisławy Celińskiej i Lucyny Malec tworzy widowisko pełne wdzięku i refleksji. Opowieść dopełniają znakomita scenografia Jerzego Rudzkiego i muzyka Jerzego Satanowskiego. Spektakl został przygotowany z okazji jubileuszu pracy artystycznej Stanisławy Celińskiej. Zdobył trzy pierwsze nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Prywatnych w Siedlcach w 2013 roku: Pierwszą Nagrodę Jury i Publiczności w kategorii Najlepszy Spektakl, Pierwszą Nagrodę Publiczności w kategorii Najlepsza Scenografia.


Nasze żony

22 listopada 2019 (piątek), 19.00
Bilet normalny 100 zł, ulgowy 90 zł, balkon 85 zł

 • Éric Assous
 • Teatr Syrena
 • Reżyseria: Wojciech Pszoniak
 • Obsada: Wojciech Malajkat, Piotr Polk, Wojciech Pszoniak

Zaskakujący, pełen zwrotów akcji komediodramat, obmyślony na trzech wirtuozów aktorstwa. Jest to opowieść o próbie, przed jaką staje wieloletnia przyjaźń trzech mężczyzn. Na rozważaniach o trudnych wyborach między moralnością a lojalnością się nie skończy.

- „Nasze żony” to sztuka, w której aktor jest na pierwszym planie, jest podmiotem, a nie – jak to się dziś często zdarza – przedmiotem. Lubię taki teatr. Taki teatr jest mi bliski. Interesują mnie ludzkie losy, zmaganie się człowieka z życiem. Nie chcę, by coś przeszkadzało mi w zbliżeniu się do człowieka, w jego zrozumieniu. Wybrałem tę sztukę również dlatego, żeby spotkać się na scenie z moimi wspaniałymi kolegami – Wojtkiem Malajkatem i Piotrkiem Polkiem - mówi Wojciech Pszoniak.

Na tym spektaklu można przypomnieć sobie, jak aktor powinien mówić, poruszać się na scenie, jak reagować na toczącą się akcję, nawet wtedy gdy nie bierze w niej bezpośredniego udziału, ale jest na scenie, jak się „aktywnie” uczestniczy w tej akcji, siedząc w fotelu i nie wypowiadając ani słowa, jak grać gestem, mimiką, spojrzeniem, natężeniem głosu.


Cudotwórca

25 listopada 2019 (poniedziałek), 19.00
Bilet normalny 70 zł, ulgowy 60 zł, balkon 55 zł, specjalny bilet dla seniora 50 zł

 • Brian Friel
 • Agencja Artystyczna CDN
 • Reżyseria: Adam Ferency
 • Obsada: Adam Ferency, Anna Gajewska, Henryk Niebudek

Zapomniana prowincja Irlandii. Frank – uzdrowiciel, Grace – jego żona, Teddy – impresario przemierzają drogi wysłużoną furgonetką, od wioski do wioski, od przedstawienia do przedstawienia. Dotyk Franka, wypowiadane zaklęcia i tajemne moce mają uzdrawiać chorych. Nieraz zdarza się cud i występ kończy się sukcesem.

Brian Friel po mistrzowsku konstruuje historię, opierając ją na zwierzeniach trójki bohaterów. Wersje wydarzeń, osobiste i różne jak przeżycia i pamięć, powoli się zazębiają. „Cudotwórca” („Faith healer”) hipnotyzuje słowem. To opowieść o miłości, przyjaźni, wędrówce, o więzach, które splatają nas ze sobą, czasem zbyt mocno i dla naszej zguby. Fenomenalny Francis Hardy. Czarujący hochsztapler? Wytrawny showman? Średnio uzdolniony uzdrowiciel?


Sprzedaż biletów na spotkania teatralne: 12 października 2019.

Bilety w sprzedaży w kasie RCKP od poniedziałku do piątku od 10:00 do 13:00 oraz od 14:30 do17:30 i w soboty od 10:00 do 14:00 oraz na godzinę przed wydarzeniem.

Rezerwacja telefoniczna i internetowa: 13 43 218 98 w. 159, sprzedaz.imprez@rckp.krosno.pl.

Karnet: 450 zł (nie obejmuje spektakli rodzinnych)

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward