Teatr

13. INNY Festiwal Teatrów Młodzieżowych w RCKP

  • W tym roku gospodarze gościć będą 9 zespołów z Polski, Słowacji i Ukrainy.
  • 18 października 2018 (czwartek) - 20 października 2018 (sobota)
  • RCKP (Krosno, ul. Kolejowa 1)
  • Wstęp wolny

18 października 2018 (czwartek)

Godzina 9.00 
Rozpoczęcie 13. Innego Festiwalu Teatrów Młodzieżowych

Godzina 9.10 
PÓŁNOC - POŁUDNIE
Teatr Studia ZACZAROWANA SZKATUŁKA (Pałac Młodzieży we Lwowie)

Spektakl powstał wg sztuki Liliany Bardijewskiej „Koronki i kordonki”. Dwa światy Północ i Południe, czerń i kolor, mróz i upał, woda i ogień. Tak różne i nie podobne, rozdzielone nienawiścią. Co może ich połączyć? Może miłość?

Godzina 9.50
SENNIKI
Teatr A PROPOS (Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Krasnem)

A Propos
Mat. organizatorów

Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie fragmentów książki „Dom dzienny, dom nocny” Olgi Tokarczuk, manifestu polskich futurystów i tekstów własnych zespołu. Siedem młodych dziewczyn zastanawia się nad tajemnicą snu, jego ukrytymi znaczeniami, tłumaczeniami i marzeniami sennymi. Dla nich oknem na świat jest Internet. Tam, w sieci znajdują anonimowe sny różnych osób…

Czy nasze „nocne widzenia” są indywidualne, czy tworzą tylko małą część większej zbiorowości? Czy sny pozwalają nam lepiej zrozumieć nasze emocje, stać się lustrem naszego życia wewnętrznego czy mogą pomóc zrozumieć przyszłość bądź ją przepowiadać? „Senniki” to również spektakl o przechodzeniu z okresu dzieciństwa do młodości. Młode aktorki zastanawiają się nad swoją przyszłością, snują dalekosiężne plany, mają swoje dylematy i rozterki… i idealistycznie chcą zmieniać świat! Spektakl otrzymał I Nagrodę podczas 22. Zamkowych Spotkaniach Teatralnych „O Laur Złotego Gargulca” w Szydłowcu.

Godzina 10.35
NARECZENA Z PRYDANYM
Muzyczno-Dramatyczne Studio TEREMOK (Miejskie Centrum Twórczości Artystycznej)

Komedia liryczna „Nareczena z prydanym” powstała z inspiracji filmem „Dziewczyny”. Historia rozgrywa się w latach sześćdziesiątych. Reżyser przybywa do wioski z ekipą kinową, aby nakręcić film. Podczas zdjęć próbnych i castingu, występuje wiele sytuacji ujawniających charakter postaci. Zabawne momenty przeplatają się, zacierając granicę między filmem a życiem.

19 października 2018 (piątek)

Godzina 10.00
ANIOŁ
Teatr NERO (Gminny Ośrodek Kultury w Trawnikach)

Teatr Nero
mat. organizatoRów

„Anioł” to spektakl autorski opowiadający o dziewczynie, która straciła matkę. Jej ból po stracie bliskiej osoby doprowadza ją do niekontrolowanych zachowań, których konsekwencją staje się depresja. Podarowany przez matkę medalik, nie daje jej jednak zapomnieć o miłości, która łączyła ją z najukochańszą osobą. Publiczność poznaje historię dziewczyny, ukazaną w technikach: żywego planu, teatru cieni oraz teatru czarnego, z których każda jest odzwierciedleniem innej rzeczywistości: teraźniejszości - świata bytowego, retrospekcji - przeszłości oraz niewidzialnego - świata duchowego! Miłość matki znajdującej się w innym wymiarze, staje się siłą do przezwyciężenia zła i wyjścia dziewczyny z tęsknoty, choroby i fałszywych namiastek wolności, ku wolności prawdziwej.

Godzina 10.35
A TY?
Teatr NOTOCO (Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku)

„A ty?” to spektakl poruszający, za pomocą teatralnej metafory, problem molestowania. Problem powszechny i wstydliwy, „zamiatany pod dywan” i lekceważony. Czyniący spustoszenie w umyśle młodego człowieka, którego dotyka. Dlaczego społeczeństwo piętnuje i oskarża osoby poszkodowane, dlaczego nie wierzy tym, których to dotknęło? Teatr NOTOCO próbuje zmierzyć się z tematem, sięgając po środki teatru plastycznego, lalkowego i elementów tańca, gdzie baśń o Czarnoksiężniku przeradza się w dramat dziewczyny. Niewinna dziecięca zabawa odkrywa mroczne tajemnice, w które nikt nie chce uwierzyć. Czy nas też pozostawi obojętnymi na tragedie, które być może rozgrywają się za sąsiednimi drzwiami? „A ty czy też? Odwrócisz swoją twarz, to kłopot nie twój, własne problemy masz…”. Spektakl „A ty?” zdobył nagrodę na Festiwalu Najciekawszych Widowisk w Lublinie, II nagrodę na Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów Młodzieżowych o Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty, Grand Prix na Wojewódzkich Prezentacjach Teatralnych Zwierciadła, II nagrodę na Ogólnopolskich Zwierciadłach oraz II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek.

Godzina 11.15
SZARLATANY POLSKIE
Teatr PLASTER (Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu)

„Szarlatany Polskie” to spektakl stworzony na podstawie tekstów K.I. Gałczyńskiego. Zabawa ponadczasowej Zielonej Gęsi, wierszach i myślach Gałczyńskiego oraz skojarzeniach, porównaniach i spostrzeżeniach zespołu. Za pomocą Zielonej Gęsi młodzi artyści próbują zmierzyć się z problemem kłótni i waśni narodowych, tych przeszłych, obecnych i nieuniknionych, przyszłych. W trakcie trwania spektaklu widz dowie się też „czym jest życie ludzkie bez parówek” i jakie są „sprawy drobne.”

Godzina 12.00
FARTUCHY I KORONA
Teatr ARTYSTOKRACI (Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku)

Grupa Teatralna ArTystokraci
Mat. organizatorów

„Fartuchy i korona” to spektakl zainspirowany anegdotami oraz opowieściami o królu Janie III Sobieskim oraz jego małżonce, królowej Marii Kazimierze. Jego premiera odbyła się w czerwcu 2017 roku. Autorski scenariusz, tej historycznej komedii kostiumowej, powstawał w oparciu o najmniejsze wzmianki, podania czy historie związane z tajemnicami wilanowskiego pałacu oraz życia dworskiego. Natomiast kanwą jest wyjazd króla Sobieskiego pod Wiedeń, w obronie Europy przed najazdem wojsk tureckich. W tym czasie Maria Kazimiera wyjeżdża do nowo wybudowanego pałacu w Wilanowie, gdzie oczekiwać będzie powrotu małżonka. Królowa zostaje sama, skazana na towarzystwo osobistych, niesfornych kucharek oraz polsko- francuskich dworzan. Nagle w pałacu zaczynają dziać się dziwne, niepokojące rzeczy, coś ginie, ktoś znika, brakuje królewskiej korespondencji. Czy ta historia ma prawo się dobrze zakończyć?

Godzina 15.00
Forum INNE Teatralne
Prowadzenie: Sławomir Woźniak

20 października 2018 (sobota)

Godzina 10.00
MIĘDZY SNEM A DNIEM
Teatr Formy PARRA (Ustrzycki Dom Kultury w Ustrzykach Dolnych)

Spektakl „Między snem a dniem” jest taneczno-ruchową opowieścią o pragnieniach i marzeniach sennych młodych ludzi, którzy niejednokrotnie we współczesnym świecie żyją w różnych osaczeniach, utartych schematach i negatywnych wzorcach. Jest spektaklem z pogranicza teatru tańca, formy oraz osoby i wyobraźni. Premiera spektaklu odbyła się w trakcie jubileuszu teatru w kwietniu 2018 roku w Ustrzykach Dolnych, a prezentowany był m.in. na międzynarodowych imprezach: Gwiezdne Dzieci i Akermański Polonez, w sierpniu bieżącego roku nad Morzem Czarnym w Odessie i Zatoce.

Godzina 11.10
ZAŁOGA G-MOLL
Teatr PRÓG (Wadowickie Centrum Kultury w Wadowicach)

Teatr Próg
mat. organizatorów

Pewnego dnia do pokoju młodej dziewczyny wpada przez dziurę w ścianie tajemnicza załoga nieprawdopodobnego statku. Ich wspólna podróż jest naszym głosem w trudnym temacie zaburzeń psychicznych, które dotykają coraz większej ilości coraz młodszych ludzi, a zgodnie z danymi WHO, staną się główną chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Chcemy jednak w tych trudnościach widzieć szansę na rozwój, szansę, by potraktować swój rozbity wewnętrzny obraz świata jak mozaikę i zacząć odpowiedzialnie budować fascynujący pejzaż własnych priorytetów, na miarę naszych marzeń, wierząc, że tylko tak można zbudować lepszy świat.

Godzina 12.30
ROMEO, JULIA I INNI, CZYLI RZECZ O OBLICZACH NAMIĘTNOŚCI
Gość festiwalu Teatr itd. (Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie)

Spektakl powstał na podstawie autorskiego pomysłu i scenariusza. Małgorzata Baranowska o spektaklu pisze: „Od 1597 roku, czyli od chwili kiedy historia miłości kochanków z Werony ukazała się drukiem, ich losy inspirują poetów, kompozytorów, malarzy, filmowców, tancerzy, aktorów i reżyserów. Pełne namiętności, uniesień i rozpaczy losy Romea i Julii nie mogły ominąć Teatru i.t.d.. Scenariusz pełen jest zaskakujących skojarzeń i volt w toku kojarzenia zdarzeń”.

Godzina 13.00
Ogłoszenie wyników 13. Innego Festiwalu Teatrów Młodzieżowych

Uwaga! Godziny rozpoczęcia poszczególnych spektakli są orientacyjne i mogą ulec zmianom.

WIĘCEJ INFORMACJI
opublikowano 16.10.2018 21:46
przeczytano 963 razy
źródło informacji: RCKP
inne wydarzenia
REKLAMA