Wydaje się, że w Polsce o Kazbeku (5054 m n.p.m.), czyli o gruzińskim „Lodowym Szczycie”, wiemy już wszystko i że prawie wszyscy już na nim byli. Ta góra zdecydowanie zachwyca i jest wizytówką całej Gruzji, a także najpopularniejszym szczytem tego kraju, na który rocznie próbuje wspiąć się ok. 5000 osób, z czego ponad 70% to Polacy.
Tymczasem w Internecie wciąż znajdziemy artykuły z przyciągającymi uwagę tytułami sugerującymi, że do wejścia na jego szczyt nie potrzeba nawet rękawiczek. Polscy ratownicy wciąż prowadzą tam bazę ratunkową i w każdym sezonie udzielają pomocy kilkuset wspinaczom, którzy – najczęściej w efekcie złego przygotowania i własnych błędów – narażają siebie na utratę zdrowia, a często nawet życia. Ambasada Polski w Gruzji wciąż ustawia tabliczki ostrzegawcze w języku polskim na trasie prowadzącej na szczyt oraz wciąż apeluje na swojej stronie internetowej o niebagatelizowanie zagrożenia jakim jest wspinaczka na Kazbek.
- A my wciąż spotykamy podczas ataku szczytowego przypadkowych „spacerowiczów” bez sprzętu, w adidasach i w dresie - mówią Ewa Stachura i Nika Gomiashvili, właściciele oraz przewodnicy Mountain Freaks - Mountain Travel & Adventure Agency - polsko-gruzińskiej agencji górskiej, która została uhonorowana nagrodą The Best Adventure Tourism Award przez międzynarodowe jury w konkursie gruzińskiej branży turystycznej. - Dlatego podczas tego spotkania dowiecie się jak zorganizować wyprawę na Kazbek tak, aby pozostała ona na zawsze najlepszą przygodą w waszym życiu i abyście z tej wyprawy wrócili cali i zdrowi. Przeanalizujemy wszystkie najczęściej popełniane błędy podczas wyprawy na Kazbek i przekażemy Wam konkretne rady, które pomogą Wam zaplanować waszą wyprawę tak, aby była bezpieczna i skuteczna. Podzielimy się z Wami doświadczeniem, na które składa się ponad 150 naszych wejść na Kazbek, ponad 1000 zorganizowanych przez nas wypraw na Kazbek i ponad 10 lat pracy w charakterze przewodnika wysokogórskiego na Kazbeku.
Pokaz ten jest częścią corocznej „trasy pokazowej”, której celem jest zachęcanie do odwiedzenia Kaukazu i zdobywania jego szczytów oraz propagowanie bezpiecznej i świadomej turystyki w gruzińskich górach.