Przez Japonię do Krosna. Nowa kolekcja w Muzeum Podkarpackim

Dobra wiadomość dla miłośników Dalekiego Wschodu i nie tylko. Muzeum Podkarpackie wzbogaciło się o 42 przedmioty prezentujące sztukę i kulturę Japonii. Niedługo powstanie ekspozycja licząca ponad 80 eksponatów pochodzących z Kraju Kwitnącej Wiśni.
Książka naukowa z okresu Edo (Era Tenbō 1830-1844). Jest bogato ilustrowana wysokiej klasy drzeworytami oraz kaligrafią japońską
Muzeum Podkarpackie

Pomysł na stworzenie japońskiej kolekcji powstał po zorganizowaniu w Muzeum Podkarpackim trzech wystaw o dalekowschodniej tematyce. Ku zaskoczeniu pracowników, cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem. - W czasie trwania wystaw muzeum odwiedziło kilkanaście tys. osób, nie tylko z Krosna i okolic, ale też ze Śląska i Krakowa, a także zagranicy - mówi kierownik Działu Historycznego Łukasz Kyc. - Zobaczyliśmy, że orient jest dla nas furtką, która przyciągnie ludzi do muzeum, a przez to również do Krosna - dodaje kierownik Działu Artystycznego Anna Guz.

- Udało się nam nawiązać kontakt z kolekcjonerką, która zaoferowała do sprzedaży ponad 40 eksponatów. Pasjonatka Japonii często podróżuje do Kraju Kwitnącej Wiśni i właśnie tam po kolei kupowała elementy kolekcji - tłumaczy historyk.

Zbroja samurajska kiedyś należała do bogatego rodu Ashikaga. Teraz to najcenniejszy japoński eksponat w krośnieńskim muzeum
Muzeum Podkarpackie

Dzięki temu w zbiorach krośnieńskiego muzeum znalazły się eksponaty, jakie w Europie bardzo trudno spotkać. Jednym z nich jest kompletna zbroja samurajska. To ewenement, ponieważ na ogół można podziwiać konkretne części zbroi, a nie wszystkie kilkanaście elementów. Innymi militariami należącymi teraz do Muzeum Podkarpackiego są 4 miecze, w tym 2 kompletne (katana i wakizashi), długi na 220 cm drewniany łuk jeździecki, buzdygan i wachlarz bojowy oficera wojskowego.

Porcelanowa lalka siedzącego samuraja. Ma naturalne włosy
Muzeum Podkarpackie

Jeśli chodzi o sztukę, muzeum wzbogaciło się o wyroby z laki, brązu, porcelanę, lalki czy drzeworyty przedstawiające samurajów i gejsze. Łącznie jest ich 15, w tym aż 6 tryptyków. - To niesamowite, bo na ogół kolekcjonerzy sprzedają je pojedynczo - tłumaczy Łukasz Kyc. Dodaje też, że razem z innymi pracownikami muzeum udało mu się już rozszyfrować niektóre dzieła. - Ich autorami są naprawdę dobrzy japońscy artyści - zapewnia.

Tryptyk japoński wykonany techniką drzeworytu z okresu Edo (1820-1850)
Muzeum Podkarpackie

Kolejnym unikatem w nowych zbiorach jest książka wykonana w formie drzeworytu. Wygląda jak japońska encyklopedia - ma około 600 stron, na których można zobaczyć sceny rodzajowe i różnej wielkości tekst. Mimo że książka ma ponad 200 lat, jest kompletna, nie brakuje jej żadnych kartek. Muzealnego konserwatora będzie jednak czekało sporo pracy. Będzie musiał m.in. wyprostować wszystkie zgięte i pogięte strony.

Encyklopedia z zakresu literatury i historii Japonii.Jest kompletna, nie brakuje jej żadnych stron
Muzeum Podkarpackie

Nowa kolekcja zostanie zaprezentowana za 2, 3 lata. - Będziemy chcieli zrobić to jak najszybciej, ale najpierw czeka nas remont sal wystawowych - wyjaśnia kierownik Działu Historycznego.

Całkowity koszt ostatnio zakupionych eksponatów to 135.864,00 zł. Na te cel Muzeum Podkarpackie otrzymało od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie w wys. 50 tys. 830 zł.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
n_ulkan
16.09.2018 19:39

Japonia Japonią ale jest wiele innych ciekawych kultur o których bardzo mało wiemy - np. pokazać okrytą w dużej części tajemnicą barwną i ciekawą kulturę oraz zwyczaje Romów. Pomimo, że są pogardzanym narodem ale dorobek kulturowy mają.

n_ulkan
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)