Jeśli posiadacie w domu książki, do których nie zamierzacie już wracać, dajcie im drugie życie - przynieście je do Księgarni Autorska w VIVO! Krosno. W ten sposób nie tylko uporządkujecie półki w swoich domach, ale zrobicie jeszcze coś lepszego - pomożecie stworzyć bibliotekę w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Krośnie. Z przekazanych publikacji będą mogli korzystać jego podopieczni.
OREW w Krośnie to miejsce, które zajmuje się pomocą osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Wsparcie skierowane jest do podopiecznych w wieku od 3 do 25 lat. Placówka prowadzi sesje rehabilitacyjne, terapię psychologiczną oraz pedagogiczną, a także zróżnicowane działania edukacyjne. Organizuje dla podopiecznych między innymi zajęcia z gospodarstwa domowego, plastyczne czy muzyczne. Więcej na temat ośrodka pisaliśmy tutaj.
Najnowszym przedsięwzięciem placówki jest uruchomienie biblioteki, która będzie działać na terenie ośrodka przy ulicy Powstańców Śląskich.
- Jako ośrodek, którego głównym celem jest pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną, chcemy działać w szerokim zakresie. Kluczowym aspektem jest tutaj wychowanie i edukacja. Organizowana zbiórka ułatwi proces organizacji biblioteki w naszej placówce, dzięki czemu szybciej będziemy mogli zaoferować wychowankom nowe, ciekawe formy zajęć - mówi Joanna Janocha, dyrektor OREW w Krośnie.
Książki można przynosić od 18 października do 13 listopada w godzinach otwarcia Centrum Handlowego. Może to być zarówno literatura dziecięca, młodzieżowa, a także książki dla dorosłych. Warunki są dwa - ważne, aby książki były wydane po 2000 roku i były w dobrym stanie.
Akcja zbierania książek zakończyła się ogromnym sukcesem. Udało się ich zgromadzić aż 2 449.
Książki dla ośrodka przekazywały zarówno osoby prywatne, firmy, a także szkoły. Obecnie w OREW trwa ewidencjonowanie zebranych pozycji, pośród których znalazły się książki dla dzieci i młodzieży, albumy, poradniki, ale też literatura dla dorosłych.
- Rozmiar zbiórki bardzo nas zaskoczył. Wszystkie zebrane przez nas tytuły są w bardzo dobrym stanie - podkreśla Justyna Szopa, kierownik księgarni Autorskiej. - Jesteśmy wdzięczni za życzliwość i okazane serce - dziękuje Joanna Janocha, dyrektor OREW w Krośnie.
Książka wydana po 2000 roku wcale nie jest lepsza od wydanej w XX wieku. A poziom edytorski wielu pozycji z tamtych jest niepowtarzalny, tak jak niepowtarzalne były ilustracje J.M.Szancera. Podzielam zdanie Bartka23.
Jakie wysokie wymagania. Tylko książki wydane po 2000 roku. Czyżby zawartość klasycznych publikacji dla dzieci i młodzieży, literatura klasyczna, historyczna , kulinarna zmieniła się ? W nowej wersji np. Kubusia Puchatka Puchatek mieszka w wieżowcu? W bitwie pod Grunwaldem kto inny dowodził wojskiem? Staś i Nel jechali przez pustynię klimatyzowanym samochodem ? Dziwne te wymagania. Rozumiem ,że zmieniają się mapy świata i historia współczesna , ale pozostałe zawartości książek?