Noc spadających gwiazd. Gdzie oglądać zjawisko?

Perseidy, czyli rój meteorów, można oglądać na przełomie lipca i sierpnia. W tym tygodniu, w nocy z czwartku na piątek (12/13.08) przypada maksimum ich aktywności. Przy dobrej pogodzie będzie można zobaczyć kilkadziesiąt spadających gwiazd w ciągu godziny. O tym, jak się do tego przygotować, opowiada krośnianin i fotograf Michał Zawisza.
Deszcz meteorów nad Bieszczadami w nocy z 12 na 13 sierpnia 2020 roku
Michał Zawisza

Meteory, potocznie nazywane spadającymi gwiazdami, to świecące ślady, jakie zostawiają po sobie niewielkie odłamki skalne wpadające w atmosferę. Perseidy to jeden z największych rojów meteorów w roku.

Szansa na dostrzeżenie największej ilości meteorów przypada na drugą połowę nocy z 12 na 13 sierpnia.  - Wtedy miejsce, z którego meteory pozornie pojawiają się na niebie – radiant – znajduje się wysoko nad horyzontem – tłumaczy Michał Zawisza, pasjonat astrofotografii. - Pamiętajmy jednak, że przez całe noce, w okolicy maksimum, również będzie można ich wiele zobaczyć. W tym roku mamy wyjątkowo znakomite warunki – ciemne, bezksiężycowe noce.

20-letni Michał uczył się w Koperniku oraz Szkole Muzycznej. Obecnie jest po pierwszym roku studiów na Akademii Górniczo-Hutniczej. Fotografią nocnego nieba i astronomią pasjonuje się od kilku lat.

W zeszłym roku krośnianinowi udało się zobaczyć blisko 80 meteorów w noc maksimum i 106 noc później.

Droga Mleczna i meteor
michał zawisza

Gdzie oglądać?

Na obserwacje najlepiej udać się poza miasto, z dala od świateł. W wyborze dogodnego, najciemniejszego miejsca, bardzo przydatna jest mapa zanieczyszczenia światłem: lightpollutionmap.info.

Wpisując w lewym górnym rogu Krosno, widzimy, że teren miasta oznaczony jest kolorem fioletowym (w centrum) i czerwonym (na obrzeżach). Oznacza to, że niebo jest bardzo zanieczyszczone światłem zewnętrznym.

Patrząc na legendę mapy (w panelu po prawej stronie), nieco ciemniejsze niebo występuje już w sąsiednich miejscowościach. Na jeszcze lepsze warunki do obserwacji możemy liczyć wybierając się na południe od miasta.

Kolor żółty i zielony oznacza średnią jasność nieba. W obszarach niebieskich, granatowych i szarych niebo jest już bardzo ciemne
lightpollutionmap.info

- W najbliższej okolicy Krosna dobrym wyborem może być punkt widokowy Korczyna-Czarnorzeki, przy wyciągu narciarskim i nowej wieży. Chcąc zobaczyć najwięcej „spadających gwiazd” trzeba udać się w Bieszczady, na przykład na punkt widokowy w Lutowiskach, w Parku Ciemnego Nieba. Tam, pod najciemniejszym niebem w Polsce, Perseidy można oglądać ze znakomitym widokiem na Drogę Mleczną – tłumaczy Michał.

W tym roku fotograf wybiera się do otuliny Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Na terenie samego parku nie można przebywać w nocy. 

Jak oglądać?

Do obserwacji nie są potrzebne teleskop czy lornetka, samo zjawisko jest widoczne gołym okiem. Możemy patrzeć w dowolnym kierunku, ponieważ meteory mogą pojawić się na całym niebie.

- Dobrze jest nie używać źródeł światła, np. telefonu, czy latarki, aby przyzwyczaić oczy do ciemności, co trwa nawet kilkanaście minut. Najlepiej ogląda się nie zadzierając głowy, zatem leżąc lub siedząc, więc warto zadbać o ciepły koc, czy leżak – radzi fotograf. - Będąc tak przygotowanym, jest szansa na zobaczenie nawet 80 meteorów na godzinę. W praktyce jednak zobaczenie kilkudziesięciu "spadających gwiazd" już będzie świetną atrakcją i wyczerpie pewnie nie jedną listę życzeń.

Uchwycenie meteorów na zdjęciu jest już jednak nieco trudniejsze. Konieczny jest, aby aparat stał nieruchomo, a czas naświetlania był długi. Miłośnicy astrofotografii tworzą swoje zdjęcia z wielu klatek, wykonywanych nawet przez kilka godzin. Więcej o tej dziedzinie pisaliśmy tutaj.

Fotorelacje z tegorocznych "nocy spadających gwiazd" i nie tylko Michał publikuje na Facebooku. Planuje wydać także kalendarz ze zdjęciami.

Rok temu, w tym czasie na niebie można było zobaczyć także kometę C/2020 F3 NEOWISE, najokazalszą od 23 lat. Młody fotograf uchwycił ją nad zamkiem Kamieniec
michał zawisza
ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
henryk
11.08.2021 16:55

Kiedy i o której będzie ich najwięcej widać?

henryk
na forum od maja 2021
WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)