Z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową na temat czytelnictwa wynika, że ponad 60% Polaków ani razu nie sięgnęła po książkę w 2017 (raport opublikowany 15.03.2018). Książki przegrywają z internetem i telewizją.
Rządzący chcą wyjść temu naprzeciw. W 2012 Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej zainicjował cykliczne wydarzenie „Narodowe Czytanie”. Ma ono zachęcić ludzi do częstszego obcowania z książką i sięgania po największe dzieła polskiej literatury, które są ponadczasowe.
Czemu gnębicie w imię Polski nie-Polaków? Czemu tu tyle nędzy? Czemu każdy załamek muru utkany jest żebrakami?
W Krośnie akcję organizuje Krośnieńska Biblioteka Publiczna (KBP) i Centrum Dziedzictwa Szkła (CDS). Podobnie jak w ubiegłym roku, mieszkańcy spotkają się w „Sercu Miasta”.
Każdy będzie mógł przeczytać fragment powieści lub posłuchać jak czytają inni. Wśród nich będą nauczyciele i reprezentanci lokalnych władz. Akcji towarzyszyć będzie kiermasz książek „używanych” za 1 zł oraz występ grupy teatralnej „Na Dobry Początek”. Każdy będzie mógł otrzymać także pamiątkową pieczęć przesłaną przez Kancelarię Prezydenta.
W 2017 (3.09) na Rynku czytano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się jarmark z książkami.
Tegoroczna edycja "Narodowego Czytania" ma być również formą uczczenia jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Do akcji co roku włączają się także Polacy mieszkający poza granicami kraju, np. w Australii, Kanadzie, Danii, Algierii.