Beauty boy. Absolwent Kopernika wyraża wolność w makijażu

20-letni Filip w wynajmowanym mieszkaniu w Warszawie co tydzień wyciąga swoje kuferki z kosmetykami i siada przed lustrem. Puszcza wodze fantazji i przez kilka godzin maluje siebie. Tworzy makijaż, który później wrzuca na swoje instagramowe konto, obserwowane przez ponad 4 tys. osób.
Filip Gromek uczy się charakteryzacji. Swoją kreatywność odzwierciedla w wykonanych makijażach
FILIP GROMEK

Historia pokazuje, że męski makijaż nie należał do rzadkości. Od wieków mężczyźni, podobnie jak kobiety, zdobili twarze na uroczystości, przybierali barwy wojenne czy wsmarowywali kremy, by dłużej zachować młodość. Przynależność makijażu do płci kobiecej ugruntowała się dopiero w XX wieku. Wyjątek stanowili artyści, tacy jak David Bowie czy Freddie Mercury. Dziś, wraz z trendem gender fluent (z ang. płynność płciowa), zyskują na popularności beauty boy'e (mężczyźni, dbający o pielęgnację ciała i make up). Co istotne, makijaż męski może, lecz nie musi, wiązać się z określoną orientacją seksualną.

Filip Gromek z Głowienki makijażem zainteresował się 5 lat temu, przy okazji Halloween. - W gimnazjum mocno fascynowałem się Ameryką, stąd chęć obchodzenia święta duchów – mówi. - Przeobrażaliśmy się ze znajomymi w przerażające postacie. Instrukcji malowania szukałem w portalu YouTube - dodaje. Tam znalazł i tutorial z malowania eyelinerem, i makijaż inspirowany postacią z filmu "Avatar". Wkrótce chłopak zaczął zgłębiać różne formy makijażu i praktykować makijaż artystyczny częściej niż raz do roku.

Wiele odcieni męskiego make-upu

Pierwsze zdjęcie własnoręcznie zrobionego makijażu Filip wrzucił na Instagram w 2019 roku, za namową przyjaciółek. - Gdyby nie one, nie wiem, czy bym się na to zdecydował – przyznaje. Jak rodzina i znajomi zareagowali na jego nietypowe zainteresowania? - Najbardziej zaskoczyła mnie postawa kolegów z klasy – mówi absolwent profilu politechnicznego krośnieńskiego "Kopernika". - Wiedząc, z czego sobie żartowali, pozytywnie zdziwiłem się, że nie mają z tym problemu. Moja pasja do makijażu kompletnie nie zmieniła naszych relacji.

Filip (na zdjęciu pierwszy od lewej) wystąpił także w teledysku Zui do piosenki "Do rana (na na)"
archiwum prywatne

Profil Filipa na Instagramie (fanpek) obserwuje dziś ponad 4 tys. osób. Kogo interesuje makijaż męski, który ukrywa się pod hasztagiem #beautyboy? - Nie oszukujmy się, 90% moich obserwatorek to dziewczyny. Ludzie z Krosna, z Warszawy, również z całej Polski. Raczej młodzi – mówi Filip.

Pod zdjęciami, uznawanymi przez niektórych za kontrowersyjne, pojawiają się negatywne komentarze. To nieuniknione, jednak chłopak postanowił wykorzystać hejt w celu dotarcia do osób prawdziwie zainteresowanych jego pracą. - Dodawałem posty na grupach ogólnych, np. „Instagram Polska”. Wiadomo, że do takich grup należą ludzie z różnych sfer. Hejt generuje zasięg, dzięki temu obserwowało mnie coraz więcej osób.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Filip Gromek (@fanpek)

Akcja charakteryzacja

Filipa mocno wspiera mama, która namówiła go na naukę w Międzynarodowym Studium Dziewulskich w Warszawie. Szkoła ta cieszy się dużą renomą w środowisku charakteryzatorów. - Uczę się od specjalistów, którzy na co dzień pracują na planach filmowych czy dużych telewizyjnych show, takich jak „Twoja twarz brzmi znajomo” - mówi.

Studium trwa dwa lata. Po szkole młody wizażysta chciałby prowadzić życie, jak jedna z jego nauczycielek. „Pani od wizażu” podróżuje po całym świecie i współpracuje z największymi markami, również z redakcją Vouge'a. - W te wakacje planuję rozpocząć pracę w branży. W mojej przyszłości pojawią się pewnie makijaże weselne czy studniówkowe. Może otworzę salon kosmetyczny?

Hobby chłopaka nie kończy się na makijażu. Robi także zdjęcia, nagrywa filmiki i publikuje je w mediach społecznościowych
filip gromek

Najpopularniejszych polskich twórców męskiego makijażu artystycznego obserwuje na Instagramie ponad 40 tysięcy osób. Inspirują oni Filipa do tworzenia nowych makijaży i coraz bardziej profesjonalnego prowadzenia kont w mediach społecznościowych. Zagranicą beauty boy'e mają nawet kilkudziesięciomilionowe „widownie”. To dowód zapotrzebowania i akceptacji tego typu treści.

Kontrowersyjny temat w Krośnie?

Czy krośnianie wykazują się otwartością dla płynnego genderyzmu? - Na ulicy wciąż zdarza mi się słyszeć komentarze czy wyzwiska – mówi Filip. - Jeszcze dwa lata temu z tego powodu nie przefarbowałbym włosów czy nie ubrał pereł, teraz takie reakcje po mnie spływają.

Chłopak zauważa jednak, że młodzi ludzie są coraz bardziej otwarci. - Przykład z życia: zdjęcia w social media skomentował mi chłopak z rocznika 2006, po zdjęciu profilowym z dziewczyną wnioskuję, że heteroseksualny. Napisał: „wow, jaki zajebisty makijaż”. Bardzo cieszą mnie takie reakcje, ponieważ pokazują, że światopogląd młodzieży pozytywnie się zmienia.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
thenatoorat
10.08.2021 16:17

Zazdroszczę pasji, talentu i urody. Wspaniały chłopak, trzymam za niego kciuki :)

thenatoorat
na forum od sierpnia 2021
foks9
08.08.2021 15:38

Filip, gratulacje, piękna sztuka, masz talent. W tym kraju musisz sie liczyć z hejtem, zazdrością, a nawet ostracyzmem. Miej to wszystko w d... i rób swoje. Pozdrawiam (absolwent "Kopernika")

foks9
na forum od listopada 2017
malamysza
08.08.2021 10:06

Jesteś piękny. Robisz to co kochasz i robisz to genialnie. Nienawiść zawsze była, jest i będzie, ludzi z zamkniętymi umysłami jest mnóstwo, ale nie poddawaj się i walcz o swoje marzenia! Człowiek ma prawo robić wszystko, dopóki swoim działaniem nie krzywdzi innych. Powodzenia!

malamysza
na forum od listopada 2017
Hetfield
07.08.2021 19:55

Świetne, gratuluję....

Hetfield
na forum od listopada 2017
demonicus
07.08.2021 18:38

Filip:) przy eksponowaniu każdego nowego projektu nie zapomnij zaznaczyć że pochodzisz z Krosna:):):) to bardzo ważne:):):)

demonicus
na forum od listopada 2017
didurka
07.08.2021 17:10

Na całe szczęście zmiany społeczne dokonują się niezależnie od woli "hamulcowych" zmian, dzięki temu kiedyś kobiety założyły spodnie, zdjęły gorsety, zyskały prawa wyborcze i prawo do pracy na równi z mężczyznami. Dzięki temu dziś możemy żyć w nieformalnych związkach i nie bać się rodzić w nich dzieci. Brawo Filip, jesteś piękny w każdym wydaniu. Rób swoje i spełniaj marzenia :)

didurka
na forum od sierpnia 2021
WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)