W tej zabawie chodzi oto aby frajerzy z bloków sponsorowali jaśniepaństwa z ogrodami i nie tylko. W skrócie rygorystyczne limty i opłaty poza limitem na PSZOK i to jest własciwa droga. Generujesz dodatkowe odpady płacisz ekstra a nie zrzutka bo to nie wielka orkiestra śmieciowej pomocy. Chodzi o to a by ograniczać generowanie odpadów a nie żebranina i frajerzy mają sie składać.
" Największy wzrost kosztów funkcjonowania odnotował Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Białobrzeskiej, w stosunku do kosztów planowanych, co powoduje, że system gospodarowania odpadami komunalnymi nie zbilansuje się."
"Przyczyną rozbieżności rzeczywistych kosztów wobec planowanych w roku bieżącym, były trudne do przewidzenia wzrosty ilości odpadów dostarczanych przezwłaścicieli nieruchomości do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Krośnie przy ul. Białobrzeskiej (PSZOK). W głównej mierze dotyczy to odpadów biodegradowalnych (trawa, liście, drobne gałęzie) pochodzące z pielęgnacji przydomowych ogrodów, których ilość w żaden sposób nie jest uzależniona od ilości osób zamieszkujących dane gospodarstwo. Należy jednak zauważyć, że ilość tego rodzaju odpadów w miastach o podobnej strukturze zabudowy i ilości mieszkańców utrzymuje się na podobnym poziomie w przedziale od 1500 do 2500 Mg. Dla miasta Krosna szacowana ilość tego rodzaju odpadów na koniec br. wyniesie około 1700 Mg wobec 953 Mg w roku 2020. Dla porównania ilość odpadów biodegradowalnych wzrosła z 563 Mg w roku 2020 do 1 176,44 Mg w roku bieżącym, w analogicznym okresie czasu (dane na dzień 30 września br.) i odpowiednio w przypadku odpadów wielkogabarytowych wzrost z 889 Mg do 1095 Mg.
Z uwagi na ilość oraz koszty zagospodarowania, te dwa rodzaje odpadów stanowią w skali roku aż 78% kosztów ogólnych funkcjonowania PSZOK, podobnie jak wagowo - łączna ich masa to 76% masy wszystkich odpadów dostarczanych przez właścicieli nieruchomości do PSZOK.
Wpływ na wzrost ilości wszystkich rodzajów odpadów dostarczanych do PSZOK miał zapewne fakt oddania do użytkowania nowego obiektu wraz z dogodnąinfrastrukturą dla mieszkańców.
Należy również zauważyć, że w chwili obecnej w PSZOK przyjmowanych jest 32 rodzaje odpadów, których mieszkańcy miasta mogą się pozbyć w sposób legalny, co nie jest niestety standardem w innych gminach w których obowiązują często rygorystyczne limity przyjmowanych odpadów, (za ilość odpadów dostarczanych do Punktów poza limitem należy ponieść dodatkową opłatę), a paleta przyjmowanych odpadów nie jest tak szeroka jak w przypadku krośnieńskiego PSZOK."