"Jest niemal pewne, że nadal nie będzie żadnych spotkań Polska-USA na wysokim szczeblu. Wizyta polskiego prezydenta czy premiera w Waszyngtonie już od pewnego czasu nie jest możliwa, a podczas kolejnego szczytu NATO prezydenci Polski i USA mogą się nie spotkać już nawet na korytarzu. Oczywiście robocze kontakty będą nadal utrzymywane.
Swoje własne sankcje może na Polskę nałożyć Kongres USA. Kongresmeni i senatorowie mogą wetować korzystne dla Polski zapisy budżetowe. Takie sankcje nie są nigdzie formalnie zapisane, opinia publiczna może się w ogóle o nich nie dowiedzieć, bo polskie władze nie będą miały żadnego interesu w tym, by informować o klęskach.
Czy Polska może nie zostać zaproszona na tegoroczny szczyt krajów demokratycznych w Waszyngtonie?
Tak. Informacje o tym, że takiego zaproszenia nie dostaniemy, pojawiały się już jednak przed pojawieniem się ustawy anty-TVN. Amerykanie uważają, że polskie władze od lat łamią zasady demokratyczne również w innych sprawach niż wolność słowa czy wolność inwestycji, np. atakując środowisko LGBT...
Czy polscy urzędnicy mogą się znaleźć na liście osób niepożądanych w USA?
Jeszcze przed przegłosowaniem przez Sejm ustawy anty-TVN w Kongresie USA pojawił się pomysł wprowadzenia zakazu wjazdu do USA dla niektórych polskich urzędników lub polityków. W 2014 r. Departament Stanu wprowadził już taki zakaz dla grupy bliskich współpracowników biznesowych premiera Węgier Viktora Orbana. Była to kara za afery korupcyjne i niszczenie wolnego rynku w tym kraju. Podobny zakaz obowiązuje też wobec kilku osób z Bułgarii.
Teraz taki zakaz może objąć kilka lub kilkanaście osób z Polski. Mogą to być politycy lub urzędnicy z obozu władzy. Nasze źródła podkreślają, że ten pomysł jest ledwie w fazie koncepcyjnej, stąd nie wiadomo, kogo taki zakaz miałby w ogóle objąć, ale po powrocie z wakacji sprawa ta będzie na pewno dyskutowana.
Czy Kongres USA może podjąć kroki inne niż sankcje?
Tak. W biurze jednego z ważnych członków Kongresu USA dowiedzieliśmy się, że poważnie rozważna od pewnego czasu jest możliwość powrotu do życia zlikwidowanej w 1994 r. polskiej sekcji Radia Wolna Europa. W ub.r. zaczęła ponownie nadawać węgierska sekcja RWE. Była to reakcja na upadek wolnych mediów w tym kraju...
www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/radio-wolna-(...)
PRL już wrócił!