INNOWACJE

Inteligentne Krosno za kilka lat. Miasto planuje własną sieć 5G

Sterowanie światłami dla zmniejszenia korków, więcej kamer dla bezpieczeństwa czy czujniki zanieczyszczeń, które poinformują nas o zagrożeniu. To tylko niektóre z pomysłów, jakie w przyszłości planuje zrealizować Miasto, gdy zbuduje własną sieć 5G. Na razie trwają przygotowania.
Joanna Kwiatkowska
Krosno podjęło pierwsze kroki do budowy prywatnej sieci 5G
Damian Krzanowski

W Krośnie istnieje już jedna prywatna sieć 5G. Powstała w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych jako pierwsza na Podkarpaciu. Ma służyć m.in. do obsługi dronów czy robotów i testowania nowych technologii. Pisaliśmy o tym tutaj.

Prywatna sieć 5G to rozwiązanie, które wykorzystuje najnowszą technologię sieci komórkowej (piątej generacji). Podłączane są do niej konkretne urządzenia (nie może się z nią połączyć każdy), dzięki temu sieć jest bezpieczna. 5G daje możliwość zbierania i przekazywania danych z mnóstwa urządzeń w czasie rzeczywistym, bez opóźnień.

W Polsce istnieje kilkanaście prywatnych sieci 5G – głównie posiadają je uczelnie wyższe i instytuty naukowe.

Sieć 5G w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie
damian krzanowski

Krosno zawarło porozumienie z Instytutem Łączności Państwowego Instytutu Badawczego we Wrocławiu dotyczące planowania radiowego prywatnej sieci 5G, czyli przygotowania do jej budowy. Instytut m.in. przeprowadzi analizę potrzeb miasta i zweryfikuje, jakie możliwości techniczne ma Krosno. Podobne działania przeprowadzi także w Starachowicach w woj. świętokrzyskim. 

- W efekcie miasta uzyskają możliwość lepszego zaplanowania przyszłej inwestycji – czytamy na stronie Instytutu.

Działania te mają się odbyć w listopadzie i grudniu tego roku. Termin budowy sieci nie jest jeszcze znany. Cały proces może potrwać nawet 5 lat.

Po etapie planowania konieczne będzie uzyskanie zezwoleń, a następnie funduszy (np. europejskich lub z programów krajowych i regionalnych). Kolejnym, najdłuższym etapem będzie budowa całej infrastruktury i na koniec testowanie.

5G może być wykorzystane np. do sterowania sygnalizacją świetlną dla minimalizacji korków
damian krzanowski

Okazuje się, że znaczącą wartość w obecnym planowaniu prywatnej sieci 5G miały działania, które Miasto podejmowało już w 2007 roku. Chodzi o budowę pierwszej sieci światłowodowej, pisaliśmy o tym tutaj.

Bazują na niej m.in. urzędy, szkoły i inne miejskie instytucje, a także monitoring oraz hot-spoty, czyli publiczne punkty z darmowym internetem.

- Taka infrastruktura nie tylko zwiększa możliwości transferu danych, ale również umożliwia lepsze wykorzystanie nowoczesnych technologii. Dzięki temu miasto może zapewnić stabilne i szybkie połączenia, co jest kluczowe dla funkcjonowania sieci 5G – tłumaczy Joanna Sowa, rzecznik Urzędu Miasta Krosna i podsumowuje: - Miasto ma możliwość szybkiego wdrożenia rozwiązań opartych na 5G, co może przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej regionu.

Poniżej zebraliśmy plany Miasta na wykorzystanie sieci 5G:

Transport

- Sieć 5G umożliwia integrację setek tysięcy pojazdów, czujników i kamer, co pozwala na inteligentne sterowanie ruchem drogowym w czasie rzeczywistym – wyjaśnia magistrat. Dzięki temu będzie możliwe m.in.:

Wszystkie te działania mają skrócić czas „działania” aut i zmniejszyć emisję spalin.

Bezpieczeństwo

Być może w przyszłości zwiększy się monitoring w mieście.  

- Dzięki dużej przepustowości i niskim opóźnieniom, technologia ta umożliwia jednoczesne połączenie milionów urządzeń, co jest kluczowe dla efektywnego monitorowania. Kamery wysokiej rozdzielczości mogą transmitować obraz w czasie rzeczywistym, co pozwala na szybką reakcję na incydenty, takie jak wypadki drogowe czy przestępstwa – zapowiada Miasto. 

Środowisko

Sieć 5G ma wspierać także monitorowanie jakości powietrza, hałasu oraz poziomu wód poprzez zainstalowane czujniki, które przesyłają dane w czasie rzeczywistym. 

Ich częścią mogą być także systemy ostrzegania. W przypadku wykrycia przekroczeń norm jakości powietrza, systemy mogą automatycznie informować mieszkańców o zagrożeniach zdrowotnych. 

Podczas pożaru Merkury Market alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa poinformował mieszkańców Krosna o zanieczyszczonym powietrzu dopiero po kilkunastu godzinach pożaru. Być może w przyszłości powstaną systemy, które będą od razu informować o zagrożeniach
Damian krzanowski

Monitorowanie i wykrywanie awarii

Technologię można wykorzystać również w monitorowaniu infrastruktury, np. wodociągów czy systemów odprowadzania ścieków. - Czujniki mogą informować o awariach lub nieprawidłowościach, co umożliwia szybką reakcję i minimalizuje straty - mówi rzecznik. 

Zarządzanie energią

Systemy zainstalowane w budynkach i przestrzeniach publicznych mogą monitorować zużycie energii i pozwalać na zarządzanie nią lub automatycznie dostosowywać warunki do potrzeb użytkowników.

Wszystkie te działania przyczynią się do rozwijania koncepcji smart city, czyli inteligentnego miasta, które wykorzystuje najnowsze technologie do usprawnienia miejskiej codzienności. 

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: