Budżet obywatelski to wydzielona pula pieniędzy w budżecie miasta na realizację projektów, które wybierają mieszkańcy miasta. W tym roku do rozdysponowania jest blisko 2 mln 700 tys. zł. W przeciwieństwie do poprzednich edycji, w tej projekty zostały podzielone na trzy kategorie:
Głosować można do 22 grudnia (piątek):
Każdy mieszkaniec Krosna może zagłosować tylko raz - na jeden projekt w każdej z kategorii (czyli może oddać w sumie 3 głosy).
Ogłoszenie wyników nastąpi do 6 stycznia 2024 roku. Wybrane projekty zostaną zrealizowane w nadchodzącym nowym roku. Więcej o budżecie pisaliśmy tutaj.
Koszt: 500 000 zł
Remont zniszczonych alejek oraz przebudowa furtki i bramy na cmentarzu przy ul. Wyspiańskiego w Turaszówce. Przebudowa wjazdu na teren cmentarza w Polance od ul. ks. Popiełuszki, utworzenie wzdłuż niego miejsc postojowych oraz budowa alejki łączącej cmentarz z ul. ks. Popiełuszki.
Koszt: 226 000 zł
Zakup i instalacja książkomatu w pobliżu głównego budynku Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Urządzenie umożliwi czytelnikowi odbieranie książek o dowolnej porze. Zaplanowano też zakup wrzutni mechanicznej, która pozwoli na zwrot wypożyczonych zbiorów przez całą dobę.
Koszt: 175 000 zł
Wykonanie oświetlenia na miejskim boisku do piłki nożnej przy Zespole Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących (ul. Rzeszowska). Uniemożliwi ono prowadzenie na obiekcie zajęć sportowych po zmroku. Zostaną zamontowane cztery maszty o wysokości 12 m wyposażone po trzy oprawy oświetleniowe.
Koszt: 80 000 zł
Montaż automatycznego nawodnienia na istniejącym boisku rekreacyjno-sportowym przy ul. Rzeszowskiej.
Koszt: 500 000 zł
Stworzenie edukacyjno-sportowo-wypoczynkowej bazy na terenach przy Miejskim Zespole Szkół nr 3 (Polanka). W planach jest miasteczko rowerowe, tor sprawnościowy, ogród sensoryczno-przyrodniczy, zielona klasa, trasy dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, nasadzenia, montaż elementów małej architektury oraz utworzenie siłowni w pomieszczeniu szkoły.
Koszt: 370 000 zł
Budowa tężni solankowej i tablic informacyjnych dotyczących zasad, wskazań i przeciwwskazań do korzystania z niej.
Koszt: 75 000 zł
Zakup i montaż kamery monitoringu na osiedlu Tysiąclecia, m.in. wykonanie przyłącza energetycznego i szafy monitoringu.
Koszt: 320 000 zł
Wyposażenie parku przy ul. Żwirki i Wigury w urządzenia edukacyjne z dziedziny mechaniki (koło chomika, kołyska Newtona, zegar słoneczny), hydrostatyki (wir wodny, waga hydrauliczna), akustyki (echo komora, cymbały), optyki (peryskop, pryzmat, kalejdoskop) oraz budowa alejek.
Koszt: 362 150 zł
Budowa nowej nakładki asfaltowej, wykonanie nowego oznakowania miejsc parkingowych, wprowadzenie oznakowania pionowego - strefa ruchu i montaż monitoringu miejskiego.
Koszt: 255 000 zł
Rewitalizacja parku przy ul. Podkarpackiej i modernizacja znajdującego się w nim placu zabaw. Uporządkowanie zadrzewionej części, demontaż starego chodnika i ławek z koszami, dodanie nowych atrakcji (m.in. tyrolki, huśtawki, wielomodułowej piaskownicy), montaż siłowni w postaci FlowParku, modernizacja istniejącego boiska do siatkówki, wydzielenie kilku alejek wraz z ławkami i koszami.
Koszt: 500 000 zł
Uporządkowanie terenu w pobliżu osiedla przy ul. Żwirki i Wigury i Podkarpackiej. Budowa alejek, altan, wiat, szałasów, trejaży, obiektów małej architektury, zasadzenie nowej roślinności, przebudowa istniejącego placu zabaw oraz utworzenie zielonej ściany przy ogrodzeniu terenu przemysłowego.
Koszt: 141 760 zł
Przywrócenie po ponad 40 latach na krośnieński rynek skarbonki osadzonej na granitowej podstawie. Będzie ona dokładnym odwzorowaniem skarbonki z lat 80-tych, która miała kształt wieży farnej w Krośnie. Pisaliśmy o niej tutaj.
Koszt: 500 000 zł
Wykonanie nawierzchni trawiastego boiska wraz z zapleczem, montaż siatki przeciwko kretom, instalacja koszy, stojaków na rowery i altanek, montaż monitoringu, oświetlenia oraz piłkochwytów.
Koszt: 175 000 zł
Remont i budowa alejek i części ogrodzenia na terenie cmentarza komunalnego w Polance.
Koszt: 140 000 zł
Dokończenie utwardzenia pozostałej części działki o nr ewid. 627/6 w obrębie Krościenko Niżne. Pierwszą część przygotowano pod parking w 2022 roku.
Koszt: 175 000 zł
Zakup sprzętu ratowniczego dla strażaków OSP Krosno – Białobrzegi składającego się z zestawu oświetlenia, aparatów ochrony dróg oddechowych, przyczepy ratowniczej do quada z torbą medyczną oraz agregatu prądotwórczego.
Koszt: 175 000 zł
Budowa chodnika na gruncie wykupionym przez urząd miasta.
Koszt: 175 000 zł
Wykonanie nowej nakładki na ul. Wierzbowej, na odcinku od skrzyżowania z ul. Kopernika do skrzyżowania przy tartaku, wraz z renowacją przydrożnych rowów i wykonaniem pobocza. Montaż trzech sztuk luster drogowych w newralgicznych miejscach na ul. Moniuszki.
Koszt: 166 400 zł
Wymiana nawierzchni bitumicznej na odcinku ok. 265 m.
Koszt: 171 500 zł
Wykonanie małego boiska piłkarskiego dla dzieci do 7 lat. M.in. montaż piłkochwytu wraz ze słupkami i bramek piłkarskich z siatkami, wykonanie ogrodzenia, zakup dwóch bramek na kółkach.
Koszt: 94 762,50 zł
Budowa drewnianej, zadaszonej altany ogrodowej na osiedlu Traugutta wraz z ławkami i stołami oraz wykonanie dojścia do niej z kostki brukowej.
Koszt: 50 000 zł
Powstanie parku kieszonkowego na zarośniętym terenie nieopodal ul. Szklarskiej i Kryształowej.
Koszt: 175 000 zł
Montaż placu zabaw wraz z infrastrukturą dla dorosłych w okolicy Apartamentów Krosno. Zakup urządzenia wielofunkcyjnego, trzech, pojedynczych urządzeń, np.: "domku z drabinką i zjeżdżalnią", "pajęczyny" czy bocianiego gniazda oraz dwóch wielofunkcyjnych urządzeń do ćwiczeń dla dorosłych.
Koszt: 153 000 zł
Remont chodnika wzdłuż ul. Wyspiańskiego. Wykonanie nawierzchni z kostki brukowej, wymiana krawężnika w rejonie przejścia dla pieszych.
Koszt: 60 000 zł
Budowa zielonej wyspy na wyłączonej z ruchu powierzchni na płycie manewrowej dworca autobusowego. Usunięcie asfaltu i nasadzenie drzew oraz krzewów.
Koszt: 120 000 zł
Wymiana nawierzchni bitumicznej, krawężnika, kostki brukowej i regulacja studzienek kanalizacyjnych.
Koszt: 172 500 zł
Wymiana pięciu wiat przystankowych zlokalizowanych wokół osiedla Traugutta o nazwach: "Osiedle Traugutta" przed Apteką, "Lelewela", "Witosa", "Batorego" i "Os. Traugutta Szkoła" na ul. Batorego. W miejscu starych wiat pojawiłyby się dwa typy: klasyczna wiata czteromodułowa lub sześciomodułowa wiata z gablotą reklamową. Obie wyposażone w ławkę z oparciem, kosz, aluminiową tablicę na rozkład jazdy.
Koszt: 99 500 zł
Nasadzenie na skwerze roślinności miododajnej i drzew, utworzenie łąk kwietnych wraz z hotelami dla zapylaczy, wykonanie ścieżki, montaż ławek, koszy, tabliczek informacyjnych, zmiana ukształtowania terenu.
Koszt: 175 000 zł
Modernizacja sali szkoleniowej na parterze, świetlicy, łazienki oraz klatki schodowej. Prace obejmą m.in. wymianę posadzki, odmalowanie ścian, wymianę oświetlenia, kaloryferów czy okien, obniżenie sufitu itp.
Koszt: 175 000 zł
Wymiana uszkodzonych urządzeń zabawowych na nowe. Montaż m.in. dużego zestawu wyposażonego w zjeżdżalnie, tunele, podesty do wspinaczki, drabinki i podciągi, karuzeli tarczowej, walca do wspinaczki, piaskownicy, huśtawki potrójnej i wagowej, sprężynowców oraz ławek i koszy.
Koszt: 175 000 zł
Budowa tężni solankowej na osiedlu Stefana Grota-Roweckiego wraz z infrastrukturą oraz ławkami.
Koszt: 76 000 zł
Doposażenie Centrum Aktywności Młodzieży w brakujący sprzęt i narzędzia przydatne do organizacji młodzieżowych działań. Ma to być m.in. napis/logo informujący o istnieniu takiego miejsca w Krośnie, sprzęt do Silent Disco.
Koszt: 174 000 zł
Modernizacja i rozbudowa starego placu zabaw na "Ósemkowym Wzgórzu" przy Szkole Podstawowej Nr 8 (ul. Prochownia). Budowa placu wyposażonego w urządzenia naukowe, sensoryczne i ekologiczne, m.in. matematyczno-sensoryczną tablicę edukacyjną Pitagoras, ścianę do pisania, tablicę edukacyjną Kontynenty czy Stół ogrodnika, a także urządzenia mechaniczne np. koparkę, zjeżdżalnię czy huśtawkę.
Koszt: 99 000 zł
Zmiana lokalizacji obecnie zainstalowanej huśtawki wagowej, zakup i montaż betonowego stołu do tenisa stołowego, dwóch betonowych stołów do gry w piłkarzyki, trampoliny. Naprawa nawierzchni placu zabaw.
Koszt: 170 000 zł
Budowa małej tężni solankowej wraz ze zbiornikiem na solankę i ławeczkami przy powstających bulwarach w pobliżu kładki na ul. Fredry przy strefie rekreacyjnej.
Koszt: 173 500 zł
Odnowienie i przekształcenie istniejącego placu zabaw w dzielnicy Tysiąclecia w przestrzeń rekreacyjną. Wymiana nawierzchni, montaż ławek, stołów szachowych z ławkami oraz bulodromu – boiska do gry z bulami.
Koszt: 175 000 zł
Montaż dwóch nowych wiat przystankowych wyposażonych w ławkę, gablotę na rozkład jazdy, podświetlenie typu LED, gablotę city light, tablice: informującą o nazwie przystanku i z systemem informacji pasażerskiej oraz kosz.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja pikniku rodzinnego. Dla najmłodszych przewidziane animacje i strefa zabawy, dmuchańce i przejazd krośnieńską ciuchcią. Występ np. Kapeli Ludowej Krościeniacy z Krościenka Wyżnego.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja pikniku rodzinnego. Dla najmłodszych przewidziane: animacje i strefa zabawy, dmuchańce oraz przejazd krośnieńską ciuchcią. Występ artystyczny dzieci z Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 w Krośnie lub z innej krośnieńskiej szkoły. Pokaz pierwszej pomocy oraz prezentacja łączności krótkofalarskiej przygotowanej przez Klub Krótkofalowców.
Koszt: 15 000 zł
Piknik integracyjny z okazji 100-lecia OSP Krosno-Turaszówka na stadionie lekkoatletycznym przy Zespole Szkół Elektrycznych. Będą atrakcje dla dzieci: animatorzy, gry, zabawy, dmuchańce, malowanie twarzy i strefa kreatywności. Dla starszych przewidziano zajęcia z zumby, lekcje z technik ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy. Zostaną zorganizowane też konkursy z drobnymi upominkami.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja dziewięciu potańcówek w wakacje na krośnieńskim Rynku. Będą to potańcówki tematyczne, są przewidziane rozmaite gatunki muzyczne: latino, muzyka z lat 80., retro, polskie przeboje.
Koszt: 14 860 zł
Organizacja Pikniku Sąsiedzkiego. W planach różne wydarzenia w Parku Sensorycznym przy ul. Chopina: edukacyjny spacer roślinno-ziołowy, pokaz sensorycznej mody, gimnastyczny marsz w tempie spacerowym, gry i zabawy animacyjno-parkowe. Natomiast w Dzielnicowym Domu Ludowym "Puchatek" odbędą się zajęcia ruchowe, różne akcje wymiany np. książek, roślin czy pamiątek, gry i zabawy, warsztaty (z szydełkowania, aromatoterapii lub makramy). Odbędzie się koncert "do posłuchania i pod nogę" i wieczorne kino plenerowe.
Koszt: 15 000 zł
Bezpłatne szkolenie piłkarskie dzieci i młodzieży z uwzględnieniem ćwiczeń wpływających na korekcję wad postawy. Treningi odbędą się na terenie Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie dwa razy w tygodniu przez 10 miesięcy). Zostanie też zakupiony sprzęt sportowy. Zostaną zorganizowane turnieje i zawody sportowe.
Koszt: 10 250 zł
Zakup sprzętu do ćwiczeń (mat, piłek gimnastycznych, taśm oporowych) oraz organizacja zajęć gimnastycznych w pomieszczeniach Rady Dzielnicy Zawodzie lub w wynajmowanej sali w Miejskim Zespole Szkół nr 8.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja na Rynku w Krośnie koncertu muzyki katolickiej połączonego z festynem katolickim. Występy zaproszonych zespołów (niemaGOtu i Michael), scholek i chórów krośnieńskich parafii.
Koszt: 13 390 zł
Zorganizowanie dla krośnieńskich seniorów wycieczki z Krosna do Egeru na Węgrzech. Zwiedzanie Doliny Pięknej Pani, spotkanie z węgierskimi seniorami w Winiarni i skorzystanie z term.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja przeglądu różnych form tanecznych skierowana do seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Można będzie wystąpić solo, w duecie lub zespole.
Koszt: 15 000 zł
Podczas festiwalu będą prezentowane eksperymenty popularnonaukowe, zajęcia laboratoryjne, pogadanki i ćwiczenia dydaktyczne oraz gry i łamigłówki matematyczne. Do dyspozycji będą symulatory lotu szybowcem i samolotem, symulator jazdy samochodem z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości VR. Prezentowane będą różne zawody techniczne (mechanik, robotyk, programista itp.). Zostanie wynajęte mobilne planetarium, odbędą się pokazy naukowo-techniczne związane z astronomią, fizyką, chemią.
Koszt: 15 000
Pozostawianie na terenie miasta obszarów z bogatym podszyciem. Utrzymywanie jak największej powierzchni zarośli i zakrzaczeń, ograniczenie koszenia, grabienia liści i gałęzi w okresie jesiennym. Ustawienie domków i tabliczek na terenach, gdzie odnotowano występowanie jeży, ustawienie znaków drogowych w miejscach najczęstszego przemieszczania się tych ssaków przez jezdnie.
Koszt: 10 000 zł
Organizacja turnieju piłkarskiego dla uczniów szkół podstawowych z klas I-III z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Zawody odbędą się na stadionie sportowym przy ul. Ostaszewskiego. Przygotowanie boiska sportowego, zakup nagród, sprzętu sportowego i jedzenia dla uczestników turnieju.
Koszt: 15 000 zł
Przygotowanie i organizacja strefy gastronomicznej, wyprzedaży garażowej, tańców integracyjnych i kina plenerowego, wymiany książek i roślin, gier parkowych, warsztatów szydełkowania i wystaw fotograficznych.
Koszt: 15 000 zł
Dwa letnie, plenerowe wydarzenia kulturalne w dzielnicy Polanka. Zostaną zorganizowane warsztaty z ogrodnictwa, kulinariów czy rękodzieła, pchli targ, giełda zabawek, konkursy modowe i piekarniczo-cukiernicze, dla dzieci dmuchańce, animacje, zabawy i gry terenowe. Gwiazdą wydarzeń będzie iluzjonista. Nocą piknikowa zabawa przerodzi się w rodzinną biesiadę.