- Akcja "Zaczytane Krosno" ma na celu zachęcenie mieszkańców naszego miasta do sięgania po książki, pokazywania się z nimi i popularyzowania czytelnictwa – mówi Monika Machowicz z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. – Do udziału w wydarzeniu zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych.
"Zaczytane Krosno" rozpocznie się na krośnieńskim Rynku w piątek (8.09) o godz. 13:00 12. edycją akcji Narodowego Czytania, do którego włączą się krośnianie. – Fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem" będą czytać na głos m.in. przedstawiciele władz Krosna, młodzież z krośnieńskich szkół oraz seniorzy.
O godz. 16:00 rozpocznie się happening "Przewertuj mnie – książka to dobry wabik!". Po prostu wystarczy zabrać ze sobą ulubioną książkę i czytać ją w przestrzeni miasta: w kawiarniach, na ławkach itd.
To akcja wymyślona w 2012 roku przez Adriana Krzanowskiego, dziennikarza naszego portalu. Została później powtórzona w 2016 roku. - Jest mnóstwo ludzi, którzy uwielbiają czytać książki. Ten happening ma im pomóc poznać się, bo taka pasja może zbliżyć ludzi - mówi Adrian Krzanowski.
Reportaż z akcji "Przewertuj mnie" z roku 2016:
– Poprzez ten happening chcemy pokazać, że krośnianie czytają oraz lubią książki i chcą się z nimi pokazywać. To będzie taka zachęta do tego, aby ludzie częściej przychodzili do biblioteki – tłumaczy Monika Machowicz.
Promocji czytania będą towarzyszyć też inne wydarzenia:
- Wiele osób nie może wyobrazić sobie czytania bez muzyki. Stąd też muzyczny akcent również na "Zaczytanym Krośnie" – dodaje.
O 16:00 rozpocznie się też akcja bookcrossingowa, czyli wymiana książek. – Na Rynku pojawi się ponad 100 książek. Będą to egzemplarze, które biblioteka chce udostępnić bezpłatnie. Chcemy, żeby te książki w przyszłości znalazły swoich czytelników. Każdy, kto zabierze taki egzemplarz ze sobą, będzie mógł po przeczytaniu pozostawić go w publicznym miejscu, aby inny czytelnik po niego sięgnął.
Oprócz tego pojawi się możliwość wymiany swoich prywatnych księgozbiorów. – Wystarczy zabrać ze sobą książki, które uważamy za zbędne i wymienić je na inne. Dodatkowo organizujemy kiermasz książek wycofanych ze zbiorów biblioteki, które będzie można kupić za złotówkę.
Organizatorzy pomyśleli również o młodszych czytelnikach, dla których zostanie zorganizowana strefa atrakcji. Dzieci między innymi będą mogły współtworzyć książkę leporello (książkę składaną, tzw. "harmonijkę"), "budować" literackie opowieści z klocków Lego, relaksować się w towarzystwie picturebooków, czyli książek obrazkowych, które uczą i bawią poprzez obraz.
Będzie można także spędzić czas w strefie gier planszowych przygotowanej przez Fundację GraTy.
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Biblioteka – miejsce spotkań twórczych!” w programie BLISKO (2022-2023), dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.