ATRAKCJA

Rekreacja nad Wisłokiem. Ruszyły prace nad bulwarami

Rozpoczęły się prace przy budowie długo oczekiwanych bulwarów nad Wisłokiem. Wzdłuż rzeki w okolicach targowicy oraz stadionu przy ulicy Legionów powstanie ścieżka pieszo-rowerowa o długości ponad 2 km. Skorzystamy z niej już w kwietniu 2024 roku. Dodatkową atrakcję mieszkańcom zapewnią dwie duże strefy aktywnego relaksu.
Damian Krzanowski
Wiosną 2024 roku przejdziemy się lub przejedziemy na rowerze po nowej ścieżce wzdłuż brzegów Wisłoka. Właśnie rozpoczęła się wycinka drzew
Damian Krzanowski

Nad Wisłokiem powstaną 2-kilometrowe bulwary. Betonowa ścieżka rowerowa będzie miała szerokość 2 m, a chodnik - 1,5 m. Przygotowania do prac, których zakończenie zaplanowano na kwiecień 2024 roku, już się zaczęły. Przy moście na ulicy Niepodległości jest wycinana zieleń, która koliduje z przebiegiem ścieżki. Bulwarami będzie można przejść się lub przejechać na rowerze na odcinku od hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bursaki aż za most na ulicy Okrzei

Pierwszy odcinek ścieżki od hali sportowo-widowiskowej do Centrum Dziedzictwa Szkła
krosno.obliview.com

Pierwszy fragment bulwarów rozpocznie się kilometrowym odcinkiem ścieżki, która swój początek będzie miała przy parkingu hali widowiskowo-sportowej. Następnie poprowadzi lewym brzegiem Wisłoka pod mostem na ulicy Niepodległości, wzdłuż targowicy aż do kładki na ulicy Fredry. Tam trasa będzie prowadzić do budynku Centrum Dziedzictwa Szkła przy ul. Legionów.

Odcinek od kładki na ulicy Fredry do ulicy Kilińskiego
krosno.obliview.com

Kolejny fragment bulwarów rozpocznie się przy kładce na ulicy Fredry i będzie przebiegał po prawej stronie Wisłoka. Kilometrowa ścieżka przejdzie za stadionem żużlowym, obok parkingu i pod mostem na ulicy Okrzei aż do ulicy Kilińskiego. Tam połączy się ze ścieżką prowadzącą do ulicy Moniuszki w dzielnicy Białobrzegi. 

Strefy odpoczynku i rekreacji

W okolicach hali sportowo-widowiskowej oraz kładki na ulicy Fredry powstaną dwie strefy rekreacyjno-sportowe. Pierwsza z nich będzie wyposażona m.in. w urządzenia fitness, tyrolkę czy przyrządy do ćwiczenia parkour. Wokół dwóch drzew będą zamocowane specjalne, okrągłe ławki. 

Druga to plac zabaw z ciekawymi atrakcjami dla dzieci. Wyposażona będzie m.in. w 12-metrową kopułę linową, trampoliny, zjeżdżalnie i hamaki. Przed słońcem będzie można się schować pod specjalnymi żaglami. Obydwie strefy będą wyposażone w ławki, stoły piknikowe czy stacje naprawy rowerów. 

Takie atrakcje będą czekać na krośnian przy bulwarach nad Wisłokiem
Urząd miasta Krosna

Między mostem na ulicy Niepodległości a kładką na ulicy Fredry powstaną dwa zejścia na tzw. zieloną plażę, której przygotowanie kilka lat temu zapowiadał magistrat.  Cały teren bulwarów będzie oświetlony 60 latarniami, na trasie zostaną rozmieszczone 22 ławki.  

Wycinka zieleni na odcinku rzeki przy targowicy 
damian krzanowski

Fundusze Norweskie

Przetarg na realizację zadania wygrała krośnieńska firma AGZ Sp. z o.o., a jego koszt to 12,5 mln zł. Bulwary to jedna z inwestycji, na które Miasto pozyskało pieniądze z Funduszy Norweskich.

Łącznie magistrat otrzymał 15 mln zł na realizację kilku zadań w ramach projektu „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO”. To forma bezzwrotnej pomocy finansowej przyznawanej członkom Unii Europejskiej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein - państwa niezrzeszone w UE, ale będące częścią Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W zamian za udzielaną pomoc finansową korzystają one z dostępu do wewnętrznego rynku UE.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: