Przypomnijmy, okoliczni mieszkańcy oprotestowali budowę masztu telekomunikacyjnego sieci Play przy ul. Zręcińskiej w Krośnie. W prokuraturze złożyli pismo, w którym domagali się ponownego rozpatrzenia postępowania na wydanie pozwolenia na budowę. Maszt wzbudza też kontrowersje ze względu na bliskość lotniska. Pisaliśmy o tym tutaj.
Z polecenia Prokuratury Rejonowej w Krośnie wznowione zostało postępowanie. Jednak obecnie inwestor ma prawo postawić maszt, bo ma wcześniejsze pozwolenie na budowę.
- Inwestycje realizowane przez P4 prowadzone są zgodnie z wymogami prawa i z zachowaniem wszelkich norm określonych przepisami budowlanymi i środowiskowymi. Wszystkie stacje bazowe sieci Play spełniają restrykcyjne normy w zakresie wpływu na otoczenie, określone m.in. w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, a każda stacja bazowa podlega przed uruchomieniem badaniu realizowanemu przez akredytowane laboratorium - tłumaczy sieć Play.
Ekipa, która montowała maszt na działce przy ulicy Zręcińskiej, miała go w piątek (31.03) stawiać i i zakończyć pracę. Został wynajęty specjalny dźwig, który miał podnieść konstrukcję.
Jednak w czwartek (30.03), tuż przed północą, nieznany sprawca podłożył dwie opony obok samych anten. Nadpaleniu uległo większość z zamontowanych przekaźników, które znajdowały się najbliżej źródła pożaru oraz okablowanie (zasilanie i światłowody), które znajdowało się przy nich. Straty mogą sięgnąć kilkunastu tys. zł.
W związku ze zdarzeniem ma zapaść decyzja, czy będzie on stawiany w takim stanie i czy ewentualna naprawa będzie się odbywać później.
O całej sprawie została poinformowana policja, która ma wyjaśnić okoliczności podpalenia.
W związku z kolejnymi w ostatnim czasie przypadkami bezprawnych ataków na infrastrukturę telekomunikacyjną w Polsce, jako operator sieci Play stanowczo potępiamy wszelkie tego rodzaju czyny zabronione.
Budowane w Polsce stacje bazowe telefonii komórkowej realizowane są w pełni na podstawie obowiązujących przepisów. Proces budowy, uruchamiania, a następnie eksploatacji stacji jest restrykcyjnie uregulowany obowiązującymi przepisami, zarówno pod kątem budowlanym, jak i wymogów ochrony środowiska. Każda stacja bazowa musi spełniać m.in. restrykcyjne normy bezpieczeństwa, co jest przedmiotem kontroli bezpośrednio przed jej uruchomieniem, a także może być każdorazowo sprawdzane przez właściwe organy na etapie jej działania.
Infrastruktura telekomunikacyjna ma szczególne istotne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa, zapewniając niezbędna w dzisiejszych czasach łączność, w tym dostęp do takich usług jak połączenia na numery alarmowe, czy lokalizacja w sytuacjach zagrożenia. Dlatego wszelkie tego rodzaju bezprawne czyny stanowią w praktyce atak na bezpieczeństwo każdego z nas.
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, zabór, niszczenie, uszkadzanie lub czynienie niezdatnym do użytku elementów wchodzących w skład sieci telekomunikacyjnej podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do aż 8 lat. Liczymy, że sprawcy tego rodzaju przestępstw będą z pełną stanowczością ścigani i karani przez właściwe organy. Liczymy również, że bez odpowiedniej reakcji ze strony odpowiednich służb nie pozostaną także przypadki podżegania – bezpośredniego lub w bardziej zawoalowany sposób – do niszczenia infrastruktury telekomunikacyjnej sieci ruchomych.