Krośnieński szpital od września zeszłego roku realizuje „Program wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek Krosna”, który jest finansowany przez miasto. Skierowany jest on do kobiet w wieku 40-49 lat oraz 70-74 lat zamieszkałych w Krośnie (dla kobiet w wieku 50-69 lat niezależnie od miejsca zamieszkania, oferowany jest inny program, finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia).
W ramach programu 400 krośnianek może skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych. Do tej pory wykonało je jedynie 70, a u 1/3 z nich wykryto nieprawidłowości w piersiach.
- W większości są to pacjentki 40+, które wcześniej nie robiły mammografii, opierając diagnostykę piersi jedynie na badaniu USG. Część kobiet odwiedzająca szpitalną Poradnię Ginekologiczno-Położniczą nie jest zainteresowana mammografią. Tłumaczą, iż jest to badanie przeznaczone dla starszych pań. Są przekonane, że jest jeszcze dla nich za wcześnie – informuje szpital.
Specjalista ginekologii i położnictwa lek. Piotr Wajda tłumaczy, że mammografia zalecana jest już po 35. roku życia. - Ma to związek z budową piersi, która przeobraża się w trakcie życia kobiety. Ciąża jest pewnego rodzaju granicą – po niej w piersi zaczyna się powoli dokonywać przebudowa tłuszczowa, by około 40. roku życia tkanka tłuszczowa zaczęła w piersi dominować. USG jako badanie kontrolne sprawdza się u osób młodszych i tych z dużą ilością tkanki gruczołowej, natomiast mammografia obrazuje pierś u osób starszych i tych, u których jest mniej gruczołu, a więcej tkanki tłuszczowej – wyjaśnia.
Kobiety, u których wykryto nieprawidłowości w piersiach, poddawane są dalszej diagnostyce w kierunku raka piersi. Lekarz kieruje pacjentki na badanie USG lub/i mammografię celowaną. W przypadku wykluczenia zmian nowotworowych, pacjentki otrzymują od lekarza zalecenia okresowej kontroli.
Natomiast w przypadku wykrycia zmian nowotworowych pacjentki kierowane są do Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi Breast Cancer Unit (BCU) Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie. Na razie podczas prowadzonego programu taka sytuacja miała miejsce u czterech kobiet.
Według statystyk Ministerstwa Zdrowia z 2019 roku, to właśnie w województwie podkarpackim najwięcej kobiet wymagało pogłębionej diagnostyki (ok. 5,1 tys. na 100 tys. kobiet przebadanych ogółem) i było to ok. 60% więcej niż średnia krajowa.
- Regularne badania pozwalają wykryć zmiany, które w przyszłości mogą przekształcić się w zagrażający życiu nowotwór – podkreśla krośnieński szpital.
Aby skorzystać z programu, należy zarejestrować się osobiście w Poradni Ginekologiczno-Położniczej Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie. Można to zrobić w poniedziałki i wtorki w godz. 8:00-10:00 oraz środy od 11:00 do 12:00. Więcej informacji pod numerem tel. 13 43 78 266.