INWESTYCJE

Trwa budowa trybuny na stadionie. Wiemy, jak będzie wyglądać

Rozpoczęła się długo oczekiwana przez kibiców budowa trybuny na stadionie przy ulicy Legionów. Inwestycja jest realizowana w oparciu o zmieniony projekt. Miasto zrezygnowało m.in. z zadaszenia, które generowało duże koszty budowy. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, prace zakończą się pod koniec listopada. Koszt inwestycji to 12,7 mln zł.
Damian Krzanowski
Od kilku tygodni trwają prace przy budowie trybuny
Damian Krzanowski

Przypomnijmy. Władze miasta chcą zmodernizować stadion MOSiR przy ul. Legionów, gdzie są rozgrywane mecze żużlowe i piłkarskie. W planach znalazła się budowa trybuny łukowej i nowej infrastruktury technicznej oraz zagospodarowanie terenu.

Przetarg wygrała krośnieńska firma AGZ. Prace przy zmienionym projekcie rozpoczęły się w marcu tego roku. Od końca lipca trwa wylewanie fundamentów pod nową konstrukcję trybuny, roboty instalacyjne i brukarskie.  

Trwają prace przy fundamentach nowej trybuny
damian krzanowski

Obiekt będzie miał 8 metrów wysokości. Nie będzie zabudowany od spodu. Pod nim będzie ułożona kostka i będą przygotowane miejsca pod stoiska gastronomiczne. W jednym miejscu będą znajdować się toalety. Trybuna będzie zakończona żelbetową, metrową ścianą z barierkami i uchwytem na banery reklamowe.

Wiadomo, że obiekt nie będzie zadaszony.  Przeprojektowany został m.in. sposób wejścia na trybunę. Wcześniej, aby można było dostać się na dolne krzesełka, trzeba było wejść najpierw schodami na samą górę i później zejść na dół, aby usiąść. Teraz wejście jest przez tzw. womitorium, czyli tunel ze schodami na widownię z zewnątrz obiektu, które prowadzi do wnętrza i najniżej położonych siedzeń. 

- Wszystkie prace trwają jednocześnie. Przeróbka kanalizacji i wody, budowa parkingu oraz trybuny, prefabrykaty są zlecone do realizacji. Obecnie przebiegają zaawansowane prace przy fundamentach - informuje Grzegorz Zarzycki, właścicel firmy AGZ.

Trybuna (wizualizacja fragmentu) nie będzie zabudowana, wejść będzie można na nią schodami od tyłu. 
Archiwum

W związku z planowaną w przyszłości przebudową budynku żużlowego parku maszyn pojawiła się konieczność skrócenia trybuny z jednoczesnym uzyskaniem 2200 miejsc siedzących. Obiekt został więc poszerzony i będzie posiadać 10 rzędów siedzeń w 8 segmentach po blisko 300 miejsc na każdym. 

Znajdą się na nim miejsca dla niepełnosprawnych razem z rampą podjazdową. W pierwszej części będzie znajdował się sektor dla gości z buforem i klatką bezpieczeństwa - wymaganą w piłce nożnej. 

Prace mają zakończyć się końcem listopada
damian krzanowski

Trybuna jest zaprojektowana w taki sposób, aby w przyszłości móc dobudować dalszą jej część w miejscu obecnej, zadaszonej.

Wykonawca ma termin realizacji inwestycji do końca listopada. Mimo że jest to plac budowy, musi wykonywać pracę tak, aby na stadionie mogły się odbywać wydarzenia sportowe. W trakcie realizacji jest także podłączenie jupiterów do sieci energetycznej. Do tej pory oświetlenie na zawodach było zasilane z agregatów prądotwórczych.

 

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: