NEKROLOG

Zmarł Stanisław Pomprowicz. Autor książek o Armii Krajowej

Stanisław Pomprowicz był regionalistą, miłośnikiem historii i ziemi krośnieńskiej oraz autorem wielu książek związanych z Armią Krajową na Podkarpaciu. Bardzo mocno był związany z Krosnem. Tutaj działał w samorządzie lokalnym i udzielał się społecznie, m.in. ufundował stypendium krośnieńskim licealistom. Zmarł 16 lipca w wieku 97 lat.
Redakcja Portalu
Stanisław Pomprowicz był działaczem społecznym i autorem wielu historycznych książek
Urząd Miasta Krosna

Stanisław Ignacy Pomprowicz urodził się 18 maja 1925 roku w Twierdzy w powiecie strzyżowskim. Był miłośnikiem historii i ziemi krośnieńskiej, kombatantem Armii Krajowej, oficerem i Honorowym Prezesem Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK okręg Krosno. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim i ekonomię na Akademii Handlowej w Krakowie.

Posiadał bogaty dorobek historyczny. Napisał kilkanaście książek i kilkaset artykułów związanych z Armią Krajową na Podkarpaciu.

Był też autorem cyklu artykułów o placówkach Inspektoratu ZWZ-AK Jasło i Zeszytów Specjalnych poświęconych m.in. księżom Podkarpacia w konspiracji niepodległościowej czy tajnemu szkolnictwu w powiecie krośnieńskim w latach 1939-1945.

Przez wiele lat pełnił funkcję redaktora „Biuletynu Informacyjno-Historycznego” Zarządu Okręgowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Krośnie.

Był też działaczem społecznym, który angażował się w życie społeczne Krosna i regionu. Pracował w krośnieńskim samorządzie lokalnym. Pełnił funkcję sekretarza Komisji Historyczno-Edukacyjnej przy Zarządzie Okręgowym ŚZŻAK w Krośnie.

Aktywnie działał w wielu organizacjach pozarządowych. Zaangażował się w budowę pomnika upamiętniającego Żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu „Podkarpacie”. Starał się również o upamiętnienie Modesta Humieckiego, łemkowskiego burmistrza Krosna. Podjął studia nad życiorysem zapomnianego włodarza, a końcem lat 90. nawiązał kontakty z ostatnimi potomkami Modesta żyjącymi na Ukrainie.

Z chęcią spotykał się z młodzieżą w krośnieńskich szkołach, bibliotekach oraz w Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie przekazał kilkaset publikacji. Ufundował też stypendia dla dwójki licealistów z Krosna.

Popularyzował wśród młodzieży patriotyzm oparty na sylwetkach Romualda Traugutta, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, rtm. Witolda Pileckiego.

Za swoją działalność został wyróżniony odznaczeniem pamiątkowym Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz nagrodą honorową IPN „Świadek Historii”. Otrzymał też medal od prezydenta Krosna za upamiętnianie historii naszego miasta i regionu, działania na rzecz ochrony pamięci narodowej oraz krzewienie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży.

Pogrzeb Stanisława Pomprowicza odbędzie się najprawdopodobniej końcem lipca (szczegóły są ustalane).

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: