MIEJSCE

Pałacyk z łacińskim napisem. Został wystawiony na sprzedaż

Willa Andrzeja Lenika, krośnieńskiego rzeźbiarza to jeden z najbardziej charakterystycznych domów w Krośnie. Budynek przy ul. Lwowskiej wyróżnia dekoracja na frontowej elewacji z łacińskim napisem „ars longa vita brevis” oraz kobiecymi personifikacjami malarstwa i rzeźby. Teraz dom jest na sprzedaż.
Redakcja Portalu
Dom niegdyś należał do krośnieńskiego rzeźbiarza Andrzeja Lenika, a zaprojektował go Jan Sas-Zubrzycki, architekt głównie obiektów sakralnych
Kacper Krzanowski

Andrzej Lenik był krośnieńskim rzeźbiarzem. W 1887 roku otworzył w Krośnie Zakład Artystyczno-Rzeźbiarsko-Snycerski, który specjalizował się w wykonywaniu elementów wystroju i wyposażenia kościołów. W pracowni powstawały m.in. figury świętych, feretrony i konfesjonały.

Dom artysty zaprojektował w 1897 roku jego przyjaciel Jan Sas-Zubrzycki, absolwent i profesor Politechniki Lwowskiej oraz architekt ponad 40 kościołów. Budynek, który prezentuje styl charakterystyczny dla podmiejskich willi końca XIX wieku, znajduje się w rejestrze zabytków Krosna.

Dom wyróżnia się dekoracją na frontowej elewacji. Przedstawia ona personifikacje malarstwa i rzeźby oraz zawiera łaciński napis i datę 
Kacper Krzanowski

Obiekt wznoszono w dwóch etapach. Początkowo w 1898 roku powstała część mieszkalna, której ściany elewacji są pokryte jasnym tynkiem. Natomiast w latach 1907-1913 dobudowano narożną wieżę z czerwonej cegły, w której znalazła się pracownia artysty.

Dom ma piękne obramienia, narożne boniowania i arkadową loggię (balkon wnękowy), ale tym, co go wyróżnia jest dekoracja na frontowej elewacji wykonana przez Andrzeja Lenika i Seweryna Bieszczada, krośnieńskiego malarza.

Obecnie w willi swoją siedzibę ma m.in. niepubliczne przedszkole
Kacper Krzanowski

Dekoracja przedstawia dwie postacie kobiece, które są personifikacją malarstwa i rzeźby. Pod nimi widnieje napis i data 1898 rok. Łacińskie „ars longa vita brevis” to tłumaczenie greckiej maksymy Hipokratesa. Oznacza „sztuka jest długotrwała, a życie krótkie”.

Zdobienia wykonano w technice sgraffito, która polega na nakładaniu na siebie dwóch lub więcej warstw kolorowego tynku. Później są zeskrobywane fragmenty warstw wierzchnich, które w ten sposób tworzą barwne kompozycje.

Budynek znajduje się w rejestrze zabytków Krosna
Kacper Krzanowski

Dawniej po południowej stronie budynku znajdowały się pokoje mieszkalne, a po przeciwległej, północnej - salon i pracownia. Obecnie jest to budynek użytkowy, z przeznaczeniem produkcyjno-magazynowym. Kiedyś znajdowała się w nim firma komputerowa Adax, obecnie swoją siedzibę ma w nim Niepubliczne Przedszkole „Guziczek”, a także salon fryzjerski, kosmetyczny i biuro projektowe.

Budynek został wystawiony na licytację przez syndyka. Cena wyjściowa to 1 235 000 zł netto. Powierzchnia przeznaczona do sprzedaży to 256,07 m2. Są to cztery lokale o różnej powierzchni. Szczegóły sprzedaży tutaj.

Prawo pierwokupu ma właściciel przedszkola.

Aktualizacja z 21.04.2022:

Nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, że do 20.04.2022 nie wpłynęła żadna oferta kupna nieruchomości. Sąd Rejonowy w Rzeszowie ustali nowy termin składania ofert. Poinformujemy o nim, gdy dowiemy się szczegółów.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: