INICJATYWA

Problem na osiedlu Tysiąclecia? Zaznacz go na makiecie

Powstała makieta osiedla Tysiąclecia. To na niej mieszkańcy tej części Krosna zaznaczą miejsca, które według nich wymagają interwencji i napraw. Na podstawie ich zgłoszeń zostanie opracowane rozwiązanie jednego z wybranych problemów.
Anna Kania
Damian Krzanowski

Pomysł na wykonanie makiety osiedla narodził się z jednej z inicjatyw ekipy GraTy - pisaliśmy o niej tutaj. Organizatorzy prowadzili konsultacje społeczne, podczas których pytali mieszkańców o problemy tej części Krosna.

Teraz realizują projekt, który ma za zadanie nie tylko poznanie potrzeb lokalnej społeczności, ale również jej aktywizację. - Osiedle Tysiąclecia boryka się z szeregiem różnych wyzwań. Przez wielu jest postrzegane jako niebezpieczne. Dzięki temu projektowi chcemy sprawić, że będzie ono lepsze – mówi Damian Piórko Ziemba.

Co przedstawia makieta?

Makieta powstała na warsztatach prowadzonych przez Jakuba Kaczmarczyka, który zajmuje się modelarstwem związanym z grami bitewnymi.

W stworzeniu makiety mieszkańcom osiedla pomógł Jakub Kaczmarczyk, który wykonuje plansze i modele dotyczące gier bitewnych
Damian Krzanowski

Na potrzeby warsztatów modelarz przygotował planszę, która przedstawia obszar osiedla, z wyłączeniem jego części przemysłowej. Makieta obejmuje więc ulice: Krakowską, Kolejową, Naftową, Czuchry, Lewakowskiego, Mirandoli Pika, Tysiąclecia, Wyzwolenia, Mielczarskiego, Wróblewskiego i Magurów.

Uczestnicy warsztatów (mieszkańcy osiedla i członkowie ekipy GraTy) pomalowali i umiejscowili na planszy 122 budynki. – Jedne z nich zostały dokładnie odwzorowane, jak np. budynek RCKP czy Etnocentrum. Inne zostały zaznaczone symbolicznie, jak bloki czy budynki jednorodzinne – mówi Kuba.

Z czego powstała?

Prowadzący pokazał uczestnikom warsztatów, że rzeczy, które wykorzystuje się w modelarstwie, można znaleźć w każdy sklepie, czy to w budowlanym, czy spożywczym.

Na makiecie mieszkańcy będą mogli zaznaczyć miejsca, które wymagają interwencji. Przedstawia ona mieszkalną część osiedla Tysiąclecia
Damian Krzanowski

Plansza i budynki zostały wykonane ze styropianu, którego używa się do ocieplania budynków. Ulice są pokryte piaskiem, miejsca pomiędzy nimi są posypane farbowanymi trocinami. Boisko powstało z papieru ściernego, a drzewa z gąbek i wykałaczek.

Jest też plac zabaw. Pani Anida, która jest mieszkanką osiedla od 30 lat, wykonała do niego huśtawkę. – Zrobiłam ją z kawałku plastiku z opakowania po tabletkach i cienkiego drucika florystycznego – mówi.

Na warsztatach znalazła się przypadkowo. – Uwielbiam takie zajęcia, więc trudno mi się było powstrzymać, żeby nie zostać i bawić się razem z młodzieżą. Każde takie spotkanie zbliża ludzi, a przecież o to chodzi – dodaje.

Głównym zadaniem uczestników było pomalowanie elementów makiety, które przedstawiają bloki, budynki jednorodzinne i instytucje.  Na zdjęciu Damian Piórko Ziemba z ekipy GraTy
Damian Krzanowski

W trakcie kilku godzin uczestnicy zajęć ćwiczyli swoje umiejętności manualne, myślenie przestrzenne i poznawali podstawy projektowania urbanistycznego.

Cel

Mieszkańcy będą mogli zaznaczyć na makiecie punkty i strefy, które w ich opinii wymagają napraw i interwencji, już 8 i 9 października w sali kawiarnianej RCKP. W piątek będzie to można zrobić w godz. od 16:00 do 19:00, natomiast w sobotę w godz. od 10:00 do 13:00.

Można zaznaczyć za wysoki krawężnik, zaśmiecone miejsce, punkt, gdzie grupa osób spożywa alkohol czy miejsce, gdzie są psie kupy – wymienia Damian.

Następnie 30 października w godz. od 16:00 do 20:00 odbędzie się spotkanie o nazwie World Café, w trakcie którego wybrana grupa mieszkańców przedyskutuje problemy. Spośród nich wybierze jeden i opracuje  wskazówki, jak go rozwiązać. Efekty ich pracy zostaną przedstawione radzie osiedla i urzędnikom.

Tworzenie makiety pozwoliło uczestnikom ćwiczyć swoje umiejętności manualne i myślenie przestrzenne. To była też okazja do dobrej zabawy
Damian Krzanowski

Dzięki temu projektowi chcemy uświadomić mieszkańców, że o osiedlu czy mieście nie decyduje wyłącznie architekt czy urzędnik, ale ludzie, którzy tu mieszkają. To od nich zależy, jak będzie się żyło w tej przestrzeni – tłumaczy Damian. – Chcemy zaprosić do wyrażenia swojego zdania o osiedlu osoby, których głosy do tej pory nie były słyszane: seniorów, dzieci czy osoby z niepełnosprawnościami.

Co dalej?

Po zakończeniu projektu makietę będzie można ponownie wykorzystać w innych inicjatywach. – Np. do pomysłów związanych z ekologią czy komunikacją – wymienia Damian. – Możemy na niej oznaczać wszystko, co nam się podoba. To wielofunkcyjne urządzenie.

Ekipa GraTy w przyszłości planuje stworzyć też makietę osiedla Śródmieście.

Projekt "Tysiąc słów o Osiedlu Tysiąclecia – społecznie zaktywizowane Krosno" jest realizowany w ramach Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych. Powstaje we współpracy z Fundacją Pasjonauci, RCKP i Masz Głos.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: