INICJATYWA

"Obudziliśmy miasto!". Młodzież zrealizowała własne pomysły

Kilkanaście zrealizowanych inicjatyw, ponad 80 uczestników oraz około 2 tysięcy odbiorców. Do tego mnóstwo emocji, pozytywnej energii i poczucia, że udało się ożywić Krosno dzięki młodym ludziom. Tak można podsumować pierwszą edycję programu „ObudźMY Miasto!”.
Redakcja Portalu
Wydarzenia zorganizowane przez młodzież zgromadziły około dwóch tysięcy uczestników
Kacper Krzanowski

Jeszcze kilka lat temu młodzież licznie przesiadywała na podcieniach krośnieńskiego rynku, bo nie widziała dla siebie bardziej odpowiedniego miejsca w mieście. Nie wszystkim mieszkańcom się to podobało, uważali młodych za chuliganów. Także straż miejska nie była nastawiona do młodych pozytywnie i przeprowadzała liczne kontrole. Pisaliśmy o tym tutaj.

Wkrótce po tym Piotr Przytocki, prezydent Krosna zapowiedział aktywizacje młodych ludzi. Zapowiedzi włodarza w te wakacje spełnił program „ObudźMY Miasto!”, którego podsumowanie odbyło się w czwartek (23.09). - Postanowiliśmy po prostu zaufać naszej młodzieży i wesprzeć ich w realizacji wymarzonych projektów. I dzięki temu obudziliśmy fantastyczną energię - mówi Ewelina Jurasz, dyrektorka BWA Krosno, które wraz z Młodzieżową Radą Miasta czuwało nad programem.

- Myślę, że śmiało możemy powiedzieć, że się udało i że "obudziliśmy" miasto – dodaje Alicja Menet, koordynatorka.

Dla Eweliny Jurasz, dyrektorki BWA praca z młodzieżą to pasja
Kacper Krzanowski

Na czym polegał program?

W ramach „ObudźMY Miasto!” młodzież realizowała własne pomysły, których celem było ożywienie miejskiej przestrzeni.

Program był skierowany do osób w wieku 13-25 lat mieszkających w Krośnie lub uczących się tu. Młodzi ludzie mogli zgłaszać swoje pomysły do końca maja. Zachętą do udziału była możliwość dofinansowania każdej inicjatywy. Następnie od czerwca do połowy lipca odbył się cykl warsztatów dla uczestników. Pierwsze z nich to były zajęcia integracyjne, uczące pracy w zespole i budowy komunikacji między sobą.

Później młodzież poznała „cykl życia” projektu i jak znaleźć dla niego dodatkowe finansowanie. - W kilku przypadkach udało im się pozyskać finansowe wsparcie od sponsorów – mówi Ewelina Jurasz.

Wielu osobom program przyniósł mnóstwo radości, uśmiechu i wspaniałych chwil
Kacper Krzanowski

Na każdym etapie młodzież wspierały tutorki. – To osoby, które wspierały merytorycznie i motywowały, gdy pojawiały się trudności – mówi Ewelina Jurasz.

Co się udało?

Od połowy lipca do połowy września udało się zrealizować kilkanaście inicjatyw. Były to m.in. Rolkowisko, koncert rockowy zespołu Haste, Pokaz Mody Różnej, ZazieleńMY Miasto i Drugie życie fusów, Huta Poezji, Muzykowanie na Podcieniach, Wieszakowa Wymiana Ubrań, Krosno VisualArt Festival, MuraLOVE Krosno i Młodzieżowy Koncert Patriotyczny.

Jednym z wydarzeń, które zgromadziło najwięcej osób, był Pokaz Mody Różnej
Facebook "Obudźmy miasto!"

Na realizację projektów Urząd Miasta Krosna przeznaczył 25 tys. zł. Młodzieży pomagało nie tylko Biuro Wystaw Artystycznych, Młodzieżowa Rada Miasta i krośnieński magistrat, ale również Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, Muzeum Rzemiosła, Krośnieńska Biblioteka Publiczna oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Co zyskała młodzież?

Młodzież nie kryje zadowolenia. – Zdobyliśmy doświadczenie, zapewniono nam rozwój osobisty i dużo pozytywnych emocji oraz świetną zabawę. Udało nam się rozwinąć skrzydła i nawiązać kontakty ze wspaniałymi ludźmi i różnymi instytucjami – mówią Nikodem Wróbel i Bartosz Dylewski z grupy ViArt. Zapowiadają, że w przyszłym roku również chcą zorganizować wraz z kolegami i koleżankami Krosno VisualArt Festival, w ramach którego odbyły się warsztaty oraz pokaz filmowy.

- Całe wydarzenie przyniosło mnóstwo radości, uśmiechu i wspaniałych chwil. Bardzo chcielibyśmy, aby te emocje towarzyszyły nam częściej – mówi Julia Styrkosz, która wraz z Arturem Michelisem organizowała Pokaz Mody Różnej. Oboje zapowiadają, że to nie koniec.

Doświadczenie, nowe przyjaźnie, świadomość, że razem można więcej - takie korzyści płynące z programu wymienili jego uczestnicy. Na zdjęciu grupa filmowa ViArt, która zorganizowała Krosno VisualArt Festival
Kacper Krzanowski

Jedna z tutorek, Agata Warywoda z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej wspierała dwie inicjatywy: Krosno VisualArt Festival oraz Hutę Poezji, czyli spotkania i warsztaty z poetami o tym, jak tworzyć poezję i jak stworzyć grupę poetycką w Krośnie.

- Ważne jest, aby dawać młodym ludziom wolność w działaniu. Pracować z nimi i wyciągać to, co najlepsze. Jeśli młodzież wie, że może zaufać, to dzieją się tak fajne rzeczy, jak w tym programie – mówi pani Agata i dodaje: - Gdy spotkałam ich po raz pierwszy, widziałam pojedyncze osoby i małe grupki. Teraz widzę zespół młodych ludzi, którzy mogą iść w świat i go podbijać.

To nie koniec

Poczynania młodzieży śledził Piotr Przytocki, prezydent Krosna. - Bardzo dziękuję im za aktywność. Zależało nam, aby nie tylko ożywić miasto i rynek, ale żeby młodzi ludzie nauczyli się pracować zespołowo, co jest dzisiaj podstawą wszelkich dokonań i sukcesów – mówi.

Zainteresowanie Rolkowiskiem stworzyło nadzieję, że w przyszłości w naszym mieście powstanie specjalne miejsce dla rolkarzy
DAMIAN KRZANOWSKI

Włodarz zapowiedział, że jest to początek inicjatywy, która będzie rozwijana w Centrum Aktywności Młodzieży. – Powstanie ono w zakupionej przez nas kamienicy od strony Rynku. Chcemy, aby ta przestrzeń nie była sztywną instytucją, ale żeby inspirowała młodych ludzi i wspierała ich w realizacji pomysłów.

Czy będą kolejne edycje programu? Organizatorzy zapowiadają, że tak. Marzeniem Alicji Menet jest, żeby hasło „ObudźMY Miasto!” było rozpoznawalne dla każdego mieszkańca Krosna.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: