Jadąc lub spacerując ul. Popiełuszki, na odcinku od skrzyżowania z ul. Baczyńskiego do torów kolejowych, możemy obserwować po obu stronach drogi kilkanaście dębów szypułkowych. Największy z nich ma wysokość 35 metrów, a najbardziej obszerny liczy ponad 4,5 metra obwodu pnia. To jedno z niewielu miejsc w Krośnie, w których występuje takie skupisko potężnych drzew.
- Mieszkańcy dzielnicy Polanka wielokrotnie sygnalizowali konieczność objęcia ochroną dębów rosnących wzdłuż ul. Popiełuszki, wskazując na ich znaczne rozmiary oraz wartość historyczną – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Dodatkowo krośnianie zwracają uwagę, że aleja jest charakterystycznym elementem krajobrazu dzielnicy, który pełni także ważną funkcję dla zwierząt - wpływa na zwiększenie bioróżnorodności jako miejsce bytowania ptaków i owadów oraz korytarz umożliwiający przemieszczanie się organizmów.
Decyzję o włączeniu dębów w grono pomników przyrody pod nazwą „Aleja dębowa w Polance” podjęto na ostatniej sesji Rady Miasta (31.08).
Radny Kazimierz Mazur wyraził swoje obawy w kwestii huraganów i zniszczeń, które dęby mogłyby w przyszłości spowodować. - Są to drzewa niezwykle stabilne o mocnych korzeniach i koronie. Rzadko podlegają wywrotom z powodu wichrów czy nawalnych burz, dlatego nie obawiamy się, że wiatr je wywróci. Nie odnotowaliśmy nigdy takich przypadków w Krośnie. Samo przysłowie mówi „mocny jak dąb" - uspokoił Krzysztof Smerecki, naczelnik Wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalami.
Obrady w tej sprawie podsumował przewodniczący Zbigniew Kubit: -Jak tak dalej pójdzie, to Polanka może stać się niedługo rezerwatem przyrody. Przeciwko uchwale zagłosował tylko radny Piotr Grudysz (Samorządne Krosno).
Większość z 18 dębów jest w dobrym stanie zdrowotnym. Wymagają jedynie usunięcia suszu i w niektórych przypadkach założenia wiązań. Cztery drzewa z uwagi na nieprawidłową budowę korony lub uszkodzenia pni wymagają zabiegów pielęgnacyjno-konserwacyjnych, aby poprawić ich wytrzymałość. Dodatkowo przy wszystkich drzewach zabezpieczone zostaną korzenie. Zajmie się tym magistrat.
Tytuł pomnika przyrody zapewnia także ochronę przed wycięciem. O jego nadanie może wnioskować każdy, zarówno organizacje ekologiczne, organy administracji, jak i mieszkańcy.
Pomnikami przyrody mogą stać się pojedyncze twory przyrody żywej (np. drzewa) i nieożywionej (np. skały) lub ich skupiska, które wyróżniają się m.in. swoją wielkością, wiekiem, występowaniem, a także mają wyjątkowe walory przyrodnicze, naukowe, kulturowe, historyczne lub krajobrazowe. W Krośnie jest blisko 10 takich pomników, pisaliśmy o nich tutaj.