IMPREZA

Wino, muzyka i jadło. Powracają Karpackie Klimaty

Smak wina, zapach chleba, widok słoneczników – po dwóch latach do Krosna wracają Karpackie Klimaty. W weekend 20-22 sierpnia krośnieńska starówka znów zatętni życiem. Na mieszkańców i turystów będą czekać stoiska ponad 50 wystawców, którzy zaprezentują swoje wyroby, potrawy i napoje. Nie zabraknie też koncertów, wernisaży i innych atrakcji.
Redakcja Portalu
Karpackie Klimaty powracają. Będą koncerty, stoiska rzemieślnicze i z winami oraz wiele innych atrakcji
Paweł Fiejdasz

W tym roku Karpackie Klimaty będą miały nieco kameralny charakter – koncerty będą się odbywać w różnych miejscach miasta, a liczba uczestników będzie ograniczona. Na stoiskach swoje prace i wyroby zaprezentują nie tylko lokalni rękodzielnicy, malarze i rzeźbiarze, ale również producenci żywności i przysmaków. Popróbować będzie można węgierskich langoszy, różnego rodzaju pierogów, serów, wędlin, miodów i proziaków.

Nie zabraknie też namiotów z degustacją wina, mimo że tegorocznej imprezie nie będzie towarzyszył Festiwal Win im. Portiusa. Swoje wyroby zaprezentują lokalni przedsiębiorcy z branży winiarskiej. Namioty ze stoiskami zostaną rozmieszczone po dwóch stronach płyty Rynku.

Swoje stragany będą miały Wino i Przyjaciele, Winnica Rymanów, Winnica Stawczana Góra i Podkarpacki Salon Degustacyjny. Do wyboru będą wina nie tylko węgierskie, ale i podkarpackie. Zarówno białe, jak i czerwone, od wytrawnych po słodkie.

Marcin Mączyński z Wino i Przyjaciele
damian krzanowski

Wino i Przyjaciele w tym roku zaprezentuje trzy dedykowane stoiska winnic: Hugl Wimmer (Weinviertel) z Austrii oraz Gal Tibor (Eger) i Pelle Pince (Tokaj) z Węgier. Oprócz tego na jednym stoisku znajdziemy wina z pozostałych krajów europejskich (Włochy, Hiszpania). - Zaprezentujemy również wyroby lokalnej Manufaktury Nalewek - dodaje Marcin Mączyński.

Wina węgierskie i z Winnicy Rymanów
damian krzanowski

Cały swój asortyment zaprezentuje też Winnica Rymanów. – Będą wszystkie wina od 2018 rocznika. Oprócz tego zaprezentujemy część asortymentu dostępnego w naszej nowej spiżarni w Rymanowie, w szczególności świeżo paloną kawę oraz herbaty, które powstają z ziół zbieranych w polskiej części Karpat, od Tatr po Bieszczady – mówi Sławomir Zięba-Drzymalski.

Piotr Zajdel z Winnicy Stawczana Góra 
damian krzanowski

Winnica Stawczana Góra z Suchodołu zaprezentuje trzy gatunki win. – Będzie można spróbować czerwonego półsłodkiego Dzikiego Gonu, białej półsłodkiej Kupały oraz Kupały z dodatkiem przecieru poziomkowego – mówi właściciel Piotr Zajdel. Dodatkowo odbędą się dni otwarte winnicy. W czasie Karpackich Klimatów Stawczana Góra będzie dostępna dla zwiedzających przy ul. Bolesława Prusa od 11:00 do 20:00. Pisaliśmy o tym miejscu tutaj.

Daniel Aniołowski z Podkarpackiego Salonu Degustacyjnego
damian krzanowski

W winiarskiej strefie zaprezentuje się także Podkarpacki Salon Degustacyjny. – Będziemy mieć wina węgierskie z Tokaju i Egeru oraz podkarpackie, a także nalewki z Manufaktury Nalewek oraz czekolady, miody i dżemy od lokalnych wytwórców.

Wina ze wszystkich stoisk będzie można degustować, kupując lampkę lub butelkę trunku. Strefie winiarskiej będzie towarzyszyć gastronomiczna m.in. z serami i burgerami.

Na stoiskach nie zabraknie też nalewek z krośnieńskiej Manufaktury
damian krzanowski

Szykuje się mnóstwo atrakcji

Nowością na Karpackich Klimatach będą klimatyczne koncerty organizowane na dziedzińcu Karpackiej Państwowej Uczelni przy ulicy Kazimierza Wielkiego. W piątek wystąpi Kwartet Galicyjski, którego twórczość to połączenie folkloru i muzyki poważnej. Zaraz po nim publiczność będzie mogła wysłuchać koncertu Moniuszko Project z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora.

W sobotę zagra zespół Ukoja, który łączy różne gatunki muzyki: etno, folk, klezmerskiej, słowiańskiej i bałkańskiej. W składzie zespołu są m.in. dwie krośnianki Karolina Patla (wokal) oraz Monika Mazur (skrzypce i wokal). Po nich wystąpi Kapela spod Rubani, którą tworzą lokalni artyści. W ich repertuarze znajdą się utwory z debiutanckiej płyty. Autorami tekstów są miejscowi  poeci.

W tym roku koncerty będą miały bardziej kameralny charakter
pAWEŁ FIEJDASZ

Gościem Karpackich Klimatów będzie zespół z Węgier - Hollóének Hungarica, który gra muzykę średniowieczną. Będzie go można spotkać o różnych porach w wielu miejscach krośnieńskiej starówki. Zespół gra na ręcznie wykonanych instrumentach, które wiernie naśladują średniowieczne brzmienia tj. dudy, kozi róg, flet, grzechotki i inne.

Odbędą się też dobrze znane miłośnikom imprezy konkursy. Unia Przedsiębiorczych zorganizuje konkurs na Najlepszą Nalewkę Galicji i Najlepszą Chrzanówkę, zaś Muzeum Rzemiosła i Cech Rzemiosł Różnych konkurs na Ulubiony Chleb Krośnian.

Impreza to też święto rzemieślników i artystów, którzy będą mogli zaprezentować swoje prace i wyroby
pAWEŁ FIEJDASZ

Wśród innych atrakcji, które czekają na uczestników Karpackich Klimatów, będą:

Na Karpackich Klimatach krośnianie po raz kolejny wybiorą swój ulubiony chleb
pAWEŁ FIEJDASZ

W czasie Karpackich Klimatów będzie można zwiedzać: Muzeum Rzemiosła, Wieżę Farną, Centrum Dziedzictwa Szkła, Muzeum Podkarpackie, Biuro Wystaw Artystycznych, Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, kościół farny, klasztory oraz kościoły oo. Franciszkanów i oo. Kapucynów. Szczegółowy program imprezy jest dostępny tutaj.

W organizację Karpackich Klimatów zaangażowało się wiele osób, grup nieformalnych, przedsiębiorców, instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Całość koordynuje Regionalne Centrum Kultur Pogranicza.