Na ul. Mielczarskiego, na przejściu dla pieszych przy poczcie w kierunku Full Marketu, powstanie sygnalizacja świetlna. Dodatkowo dojście do przejścia będzie zabezpieczone barierkami, które uniemożliwią przechodzenie w niedozwolonych miejscach. Po stronie Full Marketu obejmą one także odcinek wzdłuż ul. Kolejowej.
Nawierzchnia drogi na skrzyżowaniu (odcinek ok. 140 metrów) wraz z chodnikami wzdłuż budynku poczty zostanie wyremontowana. Pojawi się także nowe oświetlenie i kostka dotykowa dla osób niewidzących oraz monitoring rejonu przejścia.
Na tej samej ulicy zmiany pojawią się także przy skrzyżowaniu z ul. Lewakowskiego. Tu także zaplanowano remont drogi oraz chodnika po dwóch stronach ulicy. Przejście na wysokości dyskontu odzieżowego zostanie doświetlone, także poprzez znaki aktywne (z lampami i pulsatorami). Pojawią się barierki i udogodnienia dla osób niewidzących.
W tym miejscu powstanie pierwsze w mieście skrzyżowanie wyniesione. Oznacza to, że rozwidlenie dróg będzie wyglądać jak duży próg zwalniający. Celem takiego rozwiązania jest spowolnienie kierowców pędzących z górki wprost na przejście. Niedawno w taki sposób wyniesiono samo przejście dla pieszych na ul. Czajkowskiego przy moście na Lubatówce.
Skrzyżowanie będzie całkowicie przebudowane. Znikną obecne dwa przejścia na ul. Legionów i jedno z ul. Wisłoczej. Nowe pasy zostaną umieszczone na "wysepce". Zmieni się także wygląd skwerku zieleni. Rosnący tam cis, który ogranicza widoczność, zostanie przeniesiony, pozostaną jedynie niskie rośliny.
W tym miejscu dochodziło już do potrąceń, m.in. 9-letniej dziewczynki, o czym pisaliśmy tutaj.
Tutaj przebudowa dotyczy przejścia przy uczelni oraz Szkole Podstawowej nr 12. Po drugiej stronie ulicy znajduje się przystanek autobusowy, bez zatoki, a tuż przy nim są pasy.
Zarówno peron autobusowy, jak i przejście dla pieszych zostaną przeniesione, tak aby kierowca mógł w porę zauważyć pieszego, a pieszy dany pojazd.
Dodatkowo zostanie wyremontowany istniejący chodnik (ok. 43 m) i położony nowy z kostki brukowej (73 m).
Przejście będzie zabezpieczone barierkami, doświetlone znakami aktywnymi i przystosowane dla osób niewidzących.
Doświetlenie, znaki aktywne, kostkę dotykową oraz barierki zaplanowano także na pasach przy kościele na ul. Moniuszki. Dodatkowo w okolicy przejścia pojawią się progi zwalniające.
Zakończenie wszystkich powyższych inwestycji zaplanowano na II kwartał 2022 roku. Ich łączny koszt to ponad 1,3 mln zł. Na realizację miasto otrzymało dofinansowanie (80%) z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Przez to przejście przechodzą głównie uczniowie i osoby korzystające z basenów. Obecnie pasy są ledwo widoczne. Na wysokości skrzyżowania zaplanowano sygnalizację świetlną i monitoring.
Jadąc od strony centrum przed zjazdem na szpital pojawi się sygnalizacja świetlna. Skrzyżowanie zostanie przebudowane, pojawi się także monitoring.
Obie powyższe inwestycje są na etapie wykonania dokumentacji projektowej. Ma ona zostać opracowana do końca tego roku. Termin robót nie jest jeszcze znany.