PRZYRODA

Ptaki znajdą w mieście nowe domy. Zamontowano 100 budek lęgowych

Na drzewach w Parku Jordanowskim i wzdłuż potoku Lubatówka pojawiły się budki lęgowe dla ptaków. Są one przeznaczone dla wróbli, sikorek, szpaków i innych gatunków spotykanych w Krośnie. Mieszkańcy mają nadzieję, że dzięki tej inicjatywie zwiększy się w mieście liczba ptaków, zwłaszcza tych śpiewających.
Redakcja Portalu
W obrębie doliny potoku Lubatówka zaobserwowano ponad 60 gatunków ptaków. To dla nich zamontowano sto budek
Adrian Krzanowski

„100 budek dla ptasiej dzielnicy” to projekt zaproponowany przez krośnian w ostatniej edycji budżetu obywatelskiego, który w głosowaniu uzyskał 157 głosów. Jego celem jest zahamowanie spadku liczebności ptaków, zachowanie i zwiększenie ptasiej populacji w naszym mieście.

Mieszkańcy Śródmieścia w uzasadnieniu projektu zaznaczyli, że ptaki odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu ekosystemu miejskiego, np. poprzez ograniczanie liczebności uciążliwych owadów. Ocieplanie budynków, wycinanie starych, dużych drzew oraz zajmowanie przez budownictwo miejskich terenów zielonych to niszczenie ich dotychczasowych miejsc lęgowych.

Budki różnią się między sobą wielkością, kształtem i wejściem oraz wysokością zawieszenia
Adrian Krzanowski

Część budek pojawiła się już na drzewach, które rosną wzdłuż potoku Lubatówka, reszta jest montowana w Parku Jordanowskim przy ulicy Grodzkiej. Ze stu sztuk 44 są przeznaczone dla wróbli i sikor, 11 dla sikor modrych, 40 dla szpaków oraz 5 dla półdziuplaków, czyli ptaków, które gnieżdżą się w szczelinach murów, próchniejących drzew, pod kamieniami. Różnią się między sobą wielkością, kształtem i wejściem oraz wysokością zawieszenia. 

W Krośnie w obrębie doliny potoku Lubatówka, na odcinkach najmniej zagospodarowanych i półdzikich zaobserwowano ponad 60 gatunków ptaków, w tym wiele objętych ścisłą ochroną. Wśród nich znajdują się drozd śpiewak, dzięcioł duży, gawron, gołąb miejski, jerzyk zwyczajny, kawka, kos, modraszka zwyczajna, pliszka siwa, sójka, sroka, szpak, wróbel, czy zimorodek.

Budki mają zachęcić ptaki do zamieszkania w mieście
Adrian Krzanowski

Inwestycja, która objęła nie tylko zakup i montaż budek, ale również wykonanie dokumentacji ornitologicznej, kosztowała 10 tys. zł. W przyszłości budki będą co pewien czas kontrolowane i konserwowane.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: