ARCHIWUM 1999-2017

Rośnie nowe pokolenie mistrzów cukierników

Daniel Staroń, uczeń III klasy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krośnie, będzie jednym z dwóch reprezentantów województwa podkarpackiego w ogólnopolskim finale turnieju na najlepszego ucznia w zawodzie cukiernika. Wojewódzki etap turnieju odbył się (18.01) w Krośnie.
Redakcja Portalu
Praca Daniela Staronia zyskała najwyższe uznanie komisji konkursowej

Turniej na najlepszego ucznia w zawodzie cukiernika jest skierowany do uczniów III klas zasadniczych szkół zawodowych kształcących w tym kierunku. Konkurs od 10 lat organizuje ogólnopolski komitet z siedzibą we Wrocławiu.

Turniej ma 3 etapy:
1) etap szkolny - wyłania 2-3 uczniów, którzy reprezentują szkołę w etapie wojewódzkim,
2) etap wojewódzki,
3) etap ogólnopolski (finał) - kwalifikują się do niego uczniowie, którzy zdobyli ponad 80 z 100% możliwych do zdobycia punktów w etapie wojewódzkim.

Lokomotywa w całości zrobiona jest ze słodkich elementów

Etap wojewódzki konkursu odbywał się w Krośnie już po raz 4. Został zorganizowany przez ZSP nr 2 w Krośnie, przy współpracy z cukiernią "Santos" Marka Bargła. Wzięło w nim udział 12 uczestników z 6 szkół z Podkarpacia.

Temat konkursu brzmiał: "Urodziny sześciolatka". Daniel Staroń (na zdjęciu obok) stworzył kolorową lokomotywę, która przed budynkiem dworca ciągnęła wagony-prezenty. Wykonanie pracy zajęło mu 5 godzin. - Największą trudność sprawiły mi wstążki na prezentach. Każdy pasek należy najpierw wygiąć pod specjalną gorącą lampą, a potem wszystko połączyć. To jeden z najtrudniejszych elementów dekoracyjnych. Daniel chciałby w przyszłości zostać cukiernikiem. - Ta praca najbardziej mnie cieszy - mówi.

Praca Piotra Jastrzębskiego - również ucznia ZSP nr 2 w Krośnie (zdobył III miejsce)

Marek Bargieł, znany krośnieński cukiernik, wychowawca m.in. Sebastiana Szmyda, wicemistrza świata cukierników z Brna w 1999 r., wspiera organizację turnieju, bo chce w ten sposób znajdować najzdolniejszych uczniów cukiernictwa. - Minęły bezpowrotnie czasy, gdy w cukierniach były jedynie pączki i drożdżówki. W tej chwili wymaga się od cukierników artyzmu - mówi. - Każdy cukiernik musi być artystą, dlatego poszukuję najlepszych.

- Niektóre z tych prac można byłoby bez problemu wystawiać na konkursach w Polsce i zagranicą. Jeśli ci młodzi ludzie będą nad sobą pracować, to w przyszłości na pewno mają szansę zostać mistrzami w cukiernictwie - zapewnia Marek Bargieł.

Fragment pracy Piotra Jastrzębskiego. Nawet najdrobniejsze detale muszą być perfekcyjnie wykonane

- Wyroby cukiernicze powinny być przede wszystkim smaczne, ale wygląd też się liczy - mówi Zbigniew Gleń, dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie. - Te prace wyglądają wspaniale. Mają piękne kolory, są ładnie skomponowane - ocenił fachowym okiem.

Drugą reprezentantką województwa w finale turnieju będzie uczennica szkoły w Rzeszowie.

Ogłoszenie wyników, przyznanie nagród i prezentacja wszystkich 12 prac odbyła się w restauracji hotelu Krosno-Nafta.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
Tekst i fot. Adrian Krzanowski