ARCHIWUM 1999-2017

Orkiestra, Rynek, telewizja

W Krośnie odbywa się (8.01) wojewódzki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To już 14. finał największej polskiej imprezy charytatywnej. Na krośnieńskim Rynku odbędą się koncerty, licytacje i happeningi. Fragmenty imprezy pokaże Telewizja Polska. W całym mieście wolontariusze zbierać będą pieniądze na ratowanie życia dzieci poszkodowanych w wypadkach.
Redakcja Portalu
Krośnieńscy policjanci: - Sie ma!

Tegoroczna Orkiestra rozpoczęła się kolejnym nietypowym wydarzeniem z udziałem krośnieńskich policjantów. Na krośnieńskim lotnisku utworzyli oni wielkie serce z... radiowozów. - Chcemy w ten sposób rozgrzać serca krośnian i zachęcić ich do udziału w Orkiestrze - mówią.

Serce na budynku policji jest doskonale widoczne z daleka

Po raz drugi na policyjnym wieżowcu przy ul. Lwowskiej pojawiło się też serce, które utworzyły zapalone w oknach światła. Oba wydarzenia były wspólnym przedsięwzięciem policji i naszego portalu.

Udział policjantów w WOŚP jest jednak znacznie poważniejszy - funkcjonariusze nie tylko z Krosna, ale i z Komendy Wojewódzkiej Policji z Rzeszowa, będą podczas niedzielnego finału zapewniać bezpieczeństwo wolontariuszom i widzom zgromadzonym na Rynku.

Wozy transmisyjne TVP przyjechały na Rynek już w sobotnie popołunie

Tegoroczny finał Orkiestry w Krośnie jest szczególny, bo wojewódzki. Oznacza to, że regionalny ośrodek Telewizji Polskiej będzie transmitował fragmenty tego, co dzieje się na scenie ustawionej na krośnieńskim Rynku. Transmisje odbywać się będą nie tylko na antenie regionalnej Trójki, ale także w programie ogólnopolskim TVP 2. Kilkuminutowe wejścia z Krosna będzie można zobaczyć o godz. 10.27, 16.09, 16.59, 19.25, 20.13 i 22.44.

Internauci będą też mogli śledzić specjalny przekaz internetowy TVP z Krosna od godz. 14:27 do 14:35. Wystarczy wejść na stronę www.itvp.pl. - Taki przekaz będzie prowadzony tylko z Krosna i Suwałk - poinformowała TVP.

Scena, scenografia i sprzęt zostały rozstawione na Rynku już w sobotę

A co będzie się działo na scenie? Przede wszystkim odbędą się: - koncerty - gwiazdą wieczoru będzie Monika Brodka - występy kabaretowe - m.in. kabaretu II LO, zwycięzcy grudniowej Blagi - happeningi - krośnianie zbudują 3-metrowy model lampy naftowej - licytacje na rzecz Orkiestry.

Pod młotek pójdą m.in.:
- 50-kilogramowy tort z cukierni Santos Marka Bargła;
- dwutygodniowy pobyt dla dwóch osób w Sanatorium "Górnik" w Iwoniczu Zdróju (wartość 2 900 zł);
- konik huculski "Grab" urodzony 11 listopada 2004 r. w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Odrzechowej;
- obrazy artystów plastyków z Krosna i Rzeszowa;
- trzy szklane wazony - dar Krośnieńskich Hut Szkła S.A. Na każdym z nich plastycy wymalowali czerwone serce Orkiestry;
- limitowana seria szklanek z logo Orkiestry;
- szklane serca ufundowane przez firmę "Decor" Witolda Śliwińskiego (jedno z nich na zdjęciu obok);
- duża pluszowa maskotka-piesek ufundowana przez SHP "Wogez" (ul. Podkarpacka 2, Krosno);
- "W kuźni urodzone" - wykute z żelaza, ogromne (160 cm x 120 cm) serce wykonane przez kowali artystycznych z "zagłębia polskiego kowalstwa" - Ropczyc i Niedźwiady;
- zestaw biurowy podarowany WOŚP przez Ewę Draus, wojewodę podkarpackiego;
- oprawa kominkowa - ufundowana przez firmę "Styl-Art-Kom";
- maskotka, którą na licytację przeznaczył komendant wojewódzki policji w Rzeszowie (na zdjęciu obok);
- wanna z hydromasażem ufundowana przez firmę "Piramida";
- dwie piłki i koszulka z podpisami polskiej reprezentacji w futsalu;
- pizza w kształcie serca wykonana przez pizzerię Raj.

Na koncie krośnieńskiej Orkiestry są już pierwsze pieniądze. Blisko 3,5 tysiąca zł zebrali uczniowie I LO, którzy podobnie jak w zeszłym roku, zorganizowali szkolną aukcję. Przedmioty na licytację podarowali nauczyciele. Pod młotek poszły między innymi: pozłacany zegarek (od polonisty), sernik (upieczony przez nauczyciela informatyki), piłka (podpisana przez wszystkich wuefistów), a nawet stringi (przywiezione z Wielkiej Brytanii, przez jedną z anglistek).

Jedną z rzeczy na aukcji w Koperniku było sporej wielkości serce, które uczniowie jednej z klas wykonali z połączonych ze sobą ściąg

Wśród około 30 licytowanych rzeczy, największym powodzeniem cieszył się kopernikański szalik, osiągając rekordową cenę 195 zł. Szalik wydziergała żona jednego z profesorów. Na zakup przedmiotów składały się często całe klasy.

Najważniejsi podczas finału są tak naprawdę wolontariusze i prowadzona przez nich zbiórka pieniędzy. Przez cały dzień około 300 młodych ludzi w mieście i powiecie krośnieńskim zbierać będzie pieniądze na ratowanie życia dzieci poszkodowanych w wypadkach, w tym na naukę udzielania pierwszej pomocy.

Na czas trwania finału, w niedzielę (8.01) zamknięty będzie przejazd przez Rynek obok PWSZ (od siedziby Orbisu do Kościoła oo. Franciszkanów).

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
(ak), (leg), fot. (ak), (kmp), Filer, Dekor, Tomasz Trochim