ARCHIWUM 1999-2017

Odsłonięto nowe macewy

W listopadzie zakończyły się tegoroczne prace na terenie cmentarza żydowskiego w Krośnie, których celem jest przywrócenie temu obiektowi należnego wyglądu. W wyniku porządków odkryto pięćdziesiąt niewidocznych do tej pory macew.
Redakcja Portalu
Widok na uporządkowany cmentarz od strony bramy

Prace na cmentarzu, który położony jest na Zawodziu przy ulicy Goszczyńskiego, prowadzone są w ramach projektu "Wielokulturowość w Karpatach". Projekt ten realizuje Stowarzyszenie "Olszówka" z siedzibą w Bielsku-Białej. Głównym propagatorem idei porządkowania cmentarza jest jeden z członków tej organizacji - Grzegorz Bożek z Krosna.

Kirkut [cmentarz żydowski] jest jedynym śladem obecności Żydów w Krośnie. Jeszcze kilka lat temu był on bardzo zaniedbany. Porządki na cmentarzu rozpoczęto w lipcu 2002 roku. Do końca 2003 roku wykonano ponad połowę wszystkich prac - m.in. odnowiono bramę cmentarną, zabezpieczono studnię, zamontowano na bramie nowe tablice informacyjne, usunięto wielkie ilości zarośli, krzewów i setki kilogramów różnego rodzaju śmieci.

W tym roku kontynuowano prace w zachodniej części cmentarza. - Odkryliśmy kolejne 50 macew [żydowskie tablice nagrobne], do których wcześniej nie można było podejść, bowiem skrywały je wysokie i gęste zarośla oraz krzewy. Ilość macew szacowana przez nas na około 200 może być jeszcze większa, bowiem we wschodniej części cmentarza w zaroślach pozostaje jeszcze trudna do określenia ich ilość. Są one przykryte grubą warstwą ziemi i zarośli - mówi Grzegorz Bożek. Ile faktycznie jest macew okaże się dopiero w przyszłym roku.

Obecnie zwiedzający mają możliwość podziwiać widok na praktycznie cały obiekt w części zachodniej, północnej i środkowej wraz z dostępem do wszystkich macew i pomnika.

Najcenniejszy na cmentarzu pomnik Bernarda Munza z 1930 roku

W 2004 roku działania na cmentarzu wzbogacone były przez zajęcia edukacyjne, w których uczestniczyli uczniowie krośnieńskich szkół - na terenie cmentarza odbywały się terenowe lekcje historii, prezentujące historię krośnieńskich Żydów i cmentarza.

Projekt będzie kontynuowany w przyszłym roku.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
(gb), (ak), fot. Grzegorz Bożek