Od kilku lat CBR przeprowadza ranking, którego przedmiotem jest potencjał rozwojowy miast. W tym roku rankingiem objęto 839 miast. Na potencjał rozwojowy miast znaczący wpływ ma ich wielkość. Miasta zostały ocenione osobno w trzech kategoriach:
- miasta największe (65 powiatów grodzkich - w tym Krosno),
- miasta średnie (314 stolic powiatów ziemskich),
- miasta małe (459 miast pozostałych).
W ocenie miast brane były pod uwagę następujące dane:
Na podstawie powyższych danych został skonstruowany dla każdego miasta tzw. syntetyczny wskaźnik potencjału rozwojowego.
17 listopada br. ogłoszone zostały wyniki Wielkiego Rankingu Miast 2003 przeprowadzonego przez warszawskie Centrum Badań Regionalnych.
Podobnie jak w zeszłym roku, również i w tegorocznym rankingu liderem zostało miasto Sopot, które odznacza się najwyższą przedsiębiorczością, przy jednoczesnej wysokiej aktywności obywatelskiej mieszkańców. Sopot ma również najlepiej rozwinięty sektor otoczenia biznesu.
W czołówce ekstraklasy miast - powiatów grodzkich znalazły się takie miasta jak: Poznań (1. miejsce), Wrocław (2), Kraków (3), Gdynia (4), Gdańsk (5), Katowice (6), Szczecin (7), Bielsko-Biała (8), Opola (9), Zielona Góra (10).
Miasta, które uplasowały się na kolejnych miejscach (11-29) to miasta z I Klasy rankingu. Tu sytuacja przedstawia się następująco: Koszalin (11), Olsztyn (12), Rzeszów (13), Nowy Sącz (14), Gorzów Wielkopolski (15), Słupsk (16), Leszno (17), Kielce (18), Jelenia Góra (19), Krosno (20), Płock (21), Elbląg (22), Ostrołęka (23), Świnoujście (24), Toruń (25), Lublin (26), Łódź (27), Bydgoszcz (28), Legnica (29).
W województwie podkarpackim w kategorii miast - powiatów grodzkich odnotowano tylko dwa miasta w rankingu: Rzeszów, a za nim Krosno.
W roku 2002 w rankingu przygotowanym przez Centrum Badań Regionalnych Krosno zajęło 21 pozycję, zaś w roku 2001 zajęło 39 pozycję.
- Cieszy fakt, że Krosno od kilku lat zajmuje wysoką pozycję w tym rankingu i wyróżnia się pod tym względem wśród miast województwa podkarpackiego. Tegoroczne drugie miejsce w województwie i "utrzymanie" I Klasy będzie stanowić ważny argument władz miasta w rozmowach zachęcających potencjalnych inwestorów do ulokowania w Krośnie własnych przedsięwzięć oraz przyczyni się do kreowania wizerunku miasta posiadającego znaczący potencjał rozwojowy - poinformował Marek Hejnowicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krosna.
Więcej o stanie miasta dowiemy się już za kilka miesięcy z audytu, który rozpoczyna właśnie przeprowadzać w Krośnie jedna z agend ONZ - ds. Rozwoju (UNDP).
Audyt zrównoważonego rozwoju ONZ nie jest oceną, lecz analizą stanu audytowanej jednostki samorządu terytorialnego. Sam audyt jest czytelnym dla odbiorców i bardzo konkretnym narzędziem, które w oparciu o ponad 260 wskaźników pozwala na szczegółowe zdiagnozowanie potencjału konkretnej gminy czy powiatu.
Na bazie przeprowadzonego audytu, widać jakie elementy hamują rozwój, a jakie są jego potencjalnym stymulatorem (stąd nazwa - audyt zrównoważonego rozwoju). Dzięki audytowi władze wiedzą jakim potencjałem dysponują, co przekłada się na efektywniejsze zarządzanie. Audyt w sposób naturalny uzupełnia strategię, jeśli taka została opracowana przez gminę czy powiat, nasycając ją odpowiednio opisanymi danymi wskaźnikowymi. Jeśli strategia nie istnieje, bądź wymaga gruntownej aktualizacji to audyt może w jej zoptymalizowaniu w sposób zasadniczy pomóc.
- Raport audytorski nie jest kolejnym dokumentem, który zakurzy się na półce. Celem ONZ ds. Rozwoju nie jest tworzenie tego typu materiałów. To konkretne narzędzie. Uczymy posługiwać się nim pracowników i władze gminy. Tylko wtedy ma sens jego przeprowadzenie - podkreśla Kamil Wyszkowski z ONZ. W każdej zaudytowanej gminie ONZ szkoli po 2 pracowników, których zadaniem będzie bieżące analizowanie danych wskaźnikowych, dzięki czemu gmina czy powiat będzie mogła już sama zbadać swój stan rozwoju, planując w oparciu o wyniki audytu kolejne decyzje, zwłaszcza finansowe.
Wyniki audytu znane będą na przełomie lutego i marca przyszłego roku.