ARCHIWUM 1999-2017

Krośnianie, do kursów!

Po naszej informacji o bezpłatnych szkoleniach i poradnictwie dla bezrobotnych, nadeszło do nas mnóstwo listów e-mail z zapytaniem o szczegóły. Odwiedziliśmy więc Punkt Odnowy Zawodowej, by dowiedzieć się więcej na ten temat.
Adrian Krzanowski
Artykuł z archiwum 2002-2017

Przypomnijmy. Szkolenia i poradnictwo dla bezrobotnych i osób zagrożonych utratą pracy to projekt finansowany ze środków programu Unii Europejskiej PHARE (Spójność Społeczna i Gospodarcza) oraz ze środków budżetu państwa. Program zakłada realizację cyklu szkoleń, które mają pomóc:
- osobom bezrobotnym - w zdobyciu lub podniesieniu kwalifikacji, aby zwiększyć ich szanse otrzymania pracy,
- osobom zagrożonym utratą pracy - w podniesieniu lub zmianie kwalifikacji, w celu utrzymania dotychczasowego zatrudnienia lub znalezienia nowej pracy.
Co ważne, kandydaci na szkolenia nie muszą być zarejestrowani w urzędzie pracy.

Na terenie całego województwa podkarpackiego działa 26 Punktów Odnowy Zawodowej (POZ). W Krośnie POZ znajduje się w Cechu Rzemiosł Różnych (ul. Piłsudskiego 14). POZ-y są to miejsca, w których kandydaci na szkolenia, wraz z Doradcą Zawodowym, wypełniają odpowiednie formularze (wnioski). - Jest to kwestionariusz, w którym wypełnia się m.in. dane osobowe, historię wykształcenia, doświadczenia zawodowe. Kandydaci wypełniają też test cech osobowych i preferencji zawodowych - mówi Barbara Jurczak, Doradca Zawodowy POZ, z wykształcenia psycholog. - Na podstawie tych wniosków oceniamy kandydatów i wspólnie dobieramy danej osobie odpowiednie kursy, ale oczywiście to głównie kandydat wybiera kurs, powinien mieć jakieś preferencje, oczekiwania - mówi Barbara Jurczak.

Główne kryteria, które mogą kwalifikować kandydata do szkolenia to:
- brak kwalifikacji zawodowych, niskie kwalifikacje lub nieodpowiednie kwalifikacje do potrzeb rynku pracy,
- okres czasu pozostawania bez zatrudnienia - powyżej 12 miesięcy bez pracy,
- brak pracy i trudna sytuacja materialna,
- zatrudnienie w sektorze edukacji lub zdrowia (są to grupy pracowników, które tracą zatrudnienie w wyniku reform).
Przy czym, wystarczy, że kandydat spełnia tylko jeden z tych warunków.

Kursy są bardzo atrakcyjne i jest w czym wybierać. Oczywiście wszystkie kursy i szkolenia są bezpłatne (egzaminy z nich - również), w dodatku osobom, które będą na nie uczęszczać będzie przysługiwał ciepły posiłek. Zajęcia odbywać się będą w Krośnie.

Oto lista kursów:

Obsługa komputerów
1. Europejskie komputerowe prawo jazdy (100 godz.)
2. Grafika komputerowa (100 godz.)

Budownictwo
3. Nowoczesne technologie budowlane (łącznie 820 godz.)
4. Specjalistyczne spawanie elektryczne (160 godz.)
5. Specjalistyczne spawanie gazowe (160 godz.)
6. Operator sprzętu ciężkiego (176 godz.)
7. Transport materiałów niebezpiecznych (70 godz.)

Obsługa księgowa
8. Księgowość wspomagana komputerem (160 godz.)
9. Obsługa kas fiskalnych i komputerowy program obsługi hurtowni (160 godz.)

Usługi
10. Handlowiec-sprzedawca (120 godz.)
11. Agent ochrony (245 godz.)
12. Diagnostyk samochodowy (80 godz.)
13. Gastronomia z wprowadzeniem do działalności gospodarczej (220 godz.)
14. Organizacja agroturystyki (70 godz.)

Inne
15. Gospodarka magazynowa wspomagana komputerem (120 godz.)
16. Gospodarka magazynowa z umiejętnością obsługi wózków widłowych i akumulatorowych (160 godz.)
17. Rozpoczynanie działalności gospodarczej (100 godz.)

Szkolenia dla służby zdrowia
18. Opieka nad chorymi i niepełnosprawnymi (180 godz.)
19. Ratownictwo medyczne (120 godz.)

Studia podyplomowe dla nauczycieli
20. Wstęp do przedsiębiorczości (250 godz.)
21. Metodyka nauki języka angielskiego (270 godz.)

Każdy kurs ma porządnie opracowany program, np. agent ochrony - zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia (psychologia ogólna), przepisy prawne, kurs użycia broni, kurs samoobrony, udzielanie pierwszej pomocy, itp.

Wszystkie szkolenia, bez względu na tematykę, będą zawierały dodatkowo 2 elementy: 1) obsługa internetu; 2) aktywność zawodowa - każdy uczestnik uzyska pomoc w poznaniu własnych uzdolnień i możliwości oraz informacje o sposobach i aktywnych metodach poszukiwania pracy.

Co ciekawe, Krosno zostało potraktowane niezwykle priorytetowo w naszym województwie. Mieszkańcy miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego mają bowiem do wyboru najwięcej tematów kursów, bo aż 21, podczas, gdy np. Rzeszów - 18, najmniej Lesko - 2 kursy.

Krośnieński Punkt Odnowy Zawodowej jeszcze przez najbliższe 2 tygodnie (do 8 marca) będzie czynny codziennie w godz. 13.00-17.00 i w soboty 9.00-13.00. Przez kolejne 6 tygodni odbywać się będą dyżury w ciągu jednego dnia w tygodniu. "Dogrywka" czyli dodatkowe spotkania dla chętnych na kursy odbędzie się w sierpniu i wrześniu. W POZ-ie w Krośnie pracuje dwóch Doradców Zawodowych.

- Kandydaci zostaną powiadomieni drogą pocztową o zakwalifikowaniu się na dany kurs. Kursy rozpoczną się jeszcze w marcu, ale większość z nich będzie "rozłożona" w czasie - potrwają one do końca roku - wyjaśnia Zofia Henczel, drugi Doradca Zawodowy w krośnieńskim POZ-ie.

Warto się pośpieszyć. Już teraz jest mnóstwo chętnych. - Do tej pory obsłużyliśmy prawie 200 osób - mówi Zofia Henczel. - Kolejki są non-stop. Po rozmowach wnioskujemy, że będzie jeszcze więcej chętnych, kandydaci niosą bowiem wieść o bezpłatnych szkoleniach zawodowych dalej - do rodzin, znajomych.

W całym województwie systemem szkoleń i doradztwa zostaną objęte 4422 osoby. Oczekiwane efekty projektu są takie, że 850 osób powinno uzyskać zatrudnienie, a 200 osób podjąć własną działalność gospodarczą.

W wielkim skrócie:

1. Jeśli jesteś bezrobotny lub zagrożony utratą pracy, ta oferta jest dla Ciebie.
2. Udaj się do Punktu Odnowy Zawodowej w Krośnie - Cech Rzemiosł Różnych, ul. Piłsudskiego 14. Czynne w godz. 13.00-17.00, w soboty 9.00-13.00.
3. Wypełnij formularz, porozmawiaj z Doradcą Zawodowym.
4. Wspólnie wybierzcie odpowiedni dla Twoich możliwości i potrzeb kurs - jeden z 21.
5. Czekaj na list z informacją o zakwalifikowaniu się do kursu.
6. Podnieś swoje kwalifikacje, znajdź pracę lub załóż własną działalność gospodarczą.

Czytaj też: Szkolenia i poradnictwo dla bezrobotnych