ARCHIWUM 1999-2017

Krosno rezygnuje z milionów, bo... chce ich więcej

Krosno straciło dofinansowanie na przygotowanie terenów dla inwestorów w pobliżu lotniska - donosi czwartkowe (25.02) wydanie Gazety Wyborczej. Okazuje się jednak, że miasto samo z niego zrezygnowało, bo pojawiła się szansa na uzyskanie znacznie większej dotacji. - Projekt będzie realizowany - zapewnia Urząd Miasta.
Redakcja Portalu
Dla inwestorów przeznaczono 38 ha terenów przy lotnisku zbędnych dla działalności lotniczej

Projekt pn. "Zwiększenie atrakcyjności miasta Krosna poprzez kompleksowe przygotowanie terenów pod inwestycje" dotychczas znajdował się na liście kluczowych projektów przeznaczonych do dofinansowania z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

Oznaczało to, że projekt oszacowany na ok. 25 mln zł mógł uzyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 60%, czyli ok. 12 mln zł.

W artykule pt. "Straciliśmy projekty z Polski Wschodniej" Gazeta Wyborcza poinformowała, że trzy projekty z Podkarpacia przeskoczyły z listy uprzywilejowanych na listę czarną unijnego programu. "Przez to nie powstaną parki przemysłowe w Krośnie i Jaśle, a ten z powiatu rzeszowskiego zostanie okrojony" - piszą autorzy: Małgorzata Bujara i Konrad Niklewicz.

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, a potwierdza Urząd Miasta w Krośnie, projekt dotyczący przygotowania terenów pod inwestycje, został usunięty na wniosek beneficjenta, czyli właśnie miasta.

- Wystąpiliśmy z wnioskiem o wykreślenie projektu z listy indykatywnej, ze względu na zwiększenie zakresu projektu - wyjaśnia Joanna Sowa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta. Dotyczy to m.in. powiększenia obszaru strefy, zmiany przebiegów sieci kanalizacyjnych i dróg, a co za tym idzie zwiększenia wartości inwestycji.

Plan przedstawiający krośnieńskie lotnisko po modernizacji. Białym kolorem zaznaczono strefę inwestycyjną

- Dodatkowym argumentem za rezygnacją jest pojawienie się możliwości uzyskania większego od dotychczasowego dofinansowania - tłumaczy rzecznik. - Konkurs projektów odbędzie się w czerwcu w ramach tego samego programu.

Krośnieński projekt zakłada doprowadzenie do strefy inwestycyjnej w sąsiedztwie lotniska kompletnej infrastruktury: sieci elektrycznej, gazowej, wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, sieci teletechnicznej, a także budowę dróg dojazdowych oraz placu manewrowego dla samochodów ciężarowych.

Strefa inwestycyjna przeznaczona będzie na działalność innowacyjną, w tym produkcję lotniczą i okołolotniczą, nowoczesne usługi, logistykę oraz inną produkcję przemysłową.

Obszar strefy inwestycyjnej obejmuje ponad 38 ha z czego 33 przeznaczone jest dla inwestorów, resztę stanowić będzie infrastruktura drogowa.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
(an), (um), fot. Damian Krzanowski, UM