Część konstrukcji wieży już stoi. Jeszcze przez kilka dni sygnał będzie nadawany z systemów rezerwowych. - Chcemy przywrócić emisję pod koniec listopada – mówi Tomasz Jeż, kierownik inwestycji. – Robimy wszystko, żeby tego terminu dotrzymać, chociaż mglista pogoda nie ułatwia nam zadania.
Pan Tomasz przyznaje, że wiele osób sądziło, że roboty na wieży zostały wstrzymane. Prace jednak trwały, ale w środku obiektu. Polegały na wzmocnieniu wnętrza starej konstrukcji żelbetowej. - W środku konstrukcji żelbetowej zainstalowaliśmy nowy ruszt i wbetonowaliśmy w nią nową podstawę. Wzmocniliśmy również jej ściany poprzez dodanie zbrojenia. Wszystko po to, aby móc rozpocząć prace przy nowej konstrukcji kratowej - tłumaczy.
Od kilku tygodni wieża pnie się do góry. Osiągnie wysokość 147 m. Utrudnienia zakończą się w listopadzie, a prace potrwają do stycznia następnego roku.
Modernizacja wieży, z której nadawany jest sygnał m.in. radia, telewizji i sieci komórkowych, rozpoczęła się w lipcu tego roku. Przeprowadza ją firma Emitel S.A., która jest również operatorem obiektu. Pisaliśmy o tym tutaj.
W wyniku modernizacji powstanie przestrzenna konstrukcja kratowa o przekroju kwadratu, wyposażona w systemy anten: UKF dla radia, telewizji cyfrowej DVB-T oraz cyfrowego radia DAB+ z MUX8. Wieża jest remontowana z powodu nowego zapotrzebowania technologicznego. Emisje pozostaną te same, ale zasięg będzie znacznie lepszy.
Po modernizacji nadajnik będzie przygotowany do refarmingu, czyli zmiany częstotliwości nadawania telewizji naziemnej, który ma się odbyć najpóźniej do czerwca 2022 roku.
Prace modernizacyjne na wieży telewizyjnej na Suchej Górze przedłużono do 14 grudnia - podała w komunikacie firma Emitel. Termin przesunął się najprawdopodobniej ze względu na trudne warunki pogodowe. Do tego czasu gorszy odbiór w regionie dotyczy wszystkich multiplexów nadawanych z Suchej Góry (MUX1, MUX2, MUX3, MUX8 i radiowy MUX R3).