fot. Damian Krzanowski
Centrum Konferencyjno-Bankietowe „Szklane Lniane” znajduje się w Korczynie, przy głównej drodze prowadzącej z Krosna do Rzeszowa przez Lutczę, nieopodal Rezerwatu Przyrody „Prządki”. Jeszcze dwa lata temu w tym miejscu stał opuszczony i zaniedbany zajazd „U Cześnika”, który w latach 80. i 90. cieszył się dużą popularnością (pisaliśmy o nim tutaj).
Budowa „Szklane Lniane” rozpoczęła się w 2019 roku (więcej tutaj). Teraz prace są na ukończeniu. Inwestorem jest spółka Investimus, właściciel m.in. Hotelu Nafta. – Otwarcie zaplanowaliśmy na ten rok, jednak dokładnej daty jeszcze podać nie możemy – mówi Marta Majcher, manager Centrum. – Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej w kraju.
„Szklane Lniane” to nie tylko nazwa obiektu, ale również produkty. Zarówno one, jak i sama działalność Centrum będą nawiązywać do tradycji Zakładu Przemysłu Lniarskiego „Krosnolen”, nazywanego potocznie „Lnianką” oraz do krośnieńskich hut szkła. Na przykład lniane produkty będą obecne w wystroju: zasłony, obrusy, bieżniki, serwetki, koszule dla pracowników i potrawy. Ze szkła natomiast wykonano elementy architektoniczne oraz wystrój wnętrz budynku.
W budynku Centrum znajdzie się 10 apartamentów, z których część będzie z widokiem na Kotlinę Jasielsko-Krośnieńską. Poza tym będą dwie duże sale, które łącznie pomieszczą do 500 osób, a także restauracja, w której będą podawane dania kuchni regionalnej. Co ciekawe również takie, do których dodane będą produkty pochodzące z lnu (siemię, olej czy kiełki).
"Szklane Lniane" posiadać też będzie tarasy widokowe. Jeden z nich znajdzie się ponad 200 metrów wyżej niż taras w Pałacu Kultury. Dostrzeżemy z niego widok na panoramę rozciągającą się od Bieszczad aż po Tatry. W budynku Centrum znajdzie się też sala z eksponatami związanymi z tkactwem, np. sprawne krosno tkackie czy próbki tkanin wykonywanych w "Krosnolenie". Na miejscu będzie można kupić wyroby ze szkła i lnu.