EDUKACJA

Animator kultury regionalnej - taki zawód zdobędziesz tylko w Krośnie

Przywracanie, ożywianie i kultywowanie lokalnych tradycji - tym zajmuje się animator kultury regionalnej. To zawód powołany do życia dwa lata temu w Policealnym Studium Animatorów Kultury w Krośnie. Tegoroczna rekrutacja trwa do 25 sierpnia.
Anna Kania
Pracą dyplomową animatora kultury regionalnej może być fragment widowiska, warsztaty rękodzielnicze lub wystawa prac
ARCHIWUM STUDIUM

Policealne Studium Animatorów Kultury przy ul. Mirandoli Pika w Krośnie (dawniej Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy) nie jest uczelnią wyższą, ale kształci w konkretnych zawodach. Warunkiem dostania się na dany kierunek jest świadectwo ukończenia szkoły średniej. Można się zapisać bez względu na wiek.

Nauka na kierunku animatora kultury regionalnej trwa dwa lata i jest darmowa. Słuchacze poznają wiele technik i metod działania w środowisku lokalnym, które ułatwią im późniejsze znalezienie pracy.

- Program nauczania obejmuje m.in. podstawy etnologii, upowszechnienie kultury ludowej, muzykę ludową, obrzędowość, ochronę dziedzictwa kulturowego i wielokulturowość regionalną. Są również prowadzone przez doświadczonych rękodzielników warsztaty, np. z garncarstwa, bibułkarstwa, słomkarstwa - mówi Danuta Kamińska, kierownik Wydziału Animatorów Kultury w placówce. 

W tym roku zostaną zorganizowane dwie grupy, każda po 15 osób. Jedna będzie się uczyć w trybie dziennym, druga w zaocznym. Ilość osób w zespołach jest ograniczona nie tylko w wyniku trwającej wciąż epidemii, ale również z powodów technicznych. Łatwiej w takich grupach prowadzić zajęcia praktyczne.

W tym roku kierunek ukończyło 17 osób
Archiuwm studium

W trybie dziennym zajęcia trwają od poniedziałku do piątku w wymiarze ok. 30 godzin tygodniowo. W trybie zaocznym zjazdy odbywają się co dwa tygodnie w soboty i niedziele. Łącznie w semestrze jest ok. 240 godzin.

Po ukończeniu kierunku absolwenci mogą znaleźć pracę w lokalnych grupach działania, stowarzyszeniach, gminnych ośrodkach kultury, klubach wiejskich, kołach gospodyń wiejskich, samorządach, placówkach edukacyjnych oraz innych organizacjach. – Rynek pracy jest dość bogaty i sądzę, że jeszcze niewyczerpany – mówi Łukasz Szmyd, dyrektor Studium.

Podsumowaniem dwuletniej nauki jest egzamin i praca dyplomowa, którą może być fragment widowiska, warsztaty rękodzielnicze czy wystawa prac.

Warsztaty prowadzą profesjonalni rękodzielnicy
archiwum studium

W tym roku kierunek ukończyli pierwsi słuchacze. Wśród 17 absolwentów były osoby nie tylko z Podkarpacia, ale z okolic Nowego Sącza i Gorlic. W trybie dziennym na zajęcia uczęszczały głównie osoby do 23 roku życia, natomiast zaocznie uczyli się słuchacze pracujący, z pewnym doświadczeniem zawodowym i wiedzą z zakresu kultury ludowej. – Największą nagrodą dla nas było to, że te osoby, z pewnym doświadczeniem zawodowym, dziękowały nam, że mogły zgłębić swoją wiedzę i nauczyć się czegoś nowego - mówi dyrektor Szmyd. 

Zajęcia są prowadzone w ok. 15-osobowych grupach w trybie dziennym i zaocznym
ARCHIWUM STUDIUM 

Z powodu epidemii szerszej publiczności udało się zaprezentować tylko dwie prace dyplomowe. Jedna z nich była fragmentem wesela, a dokładnie obrzędem oczepin Lachów Sądeckich, który zorganizowano w jednej z sal Studium.  – To była rewelacyjna praca dwóch mieszkanek okolic Sącza. Przyjechało na nią wielu mieszkańców gminy Podegrodzie w województwie małopolskim – mówi dyrektor Szmyd.

Druga praca to wystawa prac słomkarstwa Barbary Galant w krośnieńskim Etnocentrum. - Kultura regionalna od zawsze była bliska mojemu sercu – mówi tegoroczna absolwentka. - Studium pozwoliło mi mocniej zagłębić się w tę tematykę, podejść do tematu ludowości profesjonalnie.

Ulubionymi zajęciami Basi były warsztaty rękodzielnicze. - Dawały mi możliwość spotkania zarówno artysty jak i jego warsztatu. Te spotkania były również okazją do zdobycia własnej inspiracji i przemyśleń. Wybrałam słomkarstwo, bo zawsze mnie fascynowało. Nieustannie zadziwia mnie potencjał słomy i to, co można zrobić z tak prostego materiału. 

Dla Basi studium było wspaniałym doświadczeniem. - To magiczne miejsce, gdzie czas jakby inaczej płynie – mówi. - Pobyt w Studium był impulsem do spróbowania czegoś nowego.

Rekrutacja na kierunek animator kultury regionalnej trwa do 25 sierpnia. Wystarczy odbyć rozmowę kwalifikacyjną, w czasie której kandydaci opowiadają o swoich doświadczeniach i oczekiwaniach oraz złożyć odpowiednie dokumenty:

Szczegółowe informacje odnośnie rekrutacji znajdziecie na stronie Studium

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: