HISTORIA

Modelarstwo, jakiego już nie ma i lotnisko na filmie z 1963 roku

"Miłe wspomnienia" - podsumowuje relację z Mistrzostw Polski Modeli Latających z 1963 roku ich uczestnik Andrzej Krupa. To kolejne archiwalne nagranie Filmoteki Narodowej zrealizowane w Krośnie. Zobaczymy na nim, jak wyglądała pasja modelarzy w latach 60-tych, a w tle krośnieńskie lotnisko.
Joanna Kwiatkowska
W mistrzostwach brało udział blisko 300 modelarzy z całej Polski. Na fotografiach od lewej: Czesław Cimoszko, Sylwester Kujawa i Jan Bury
repozytorium.fn.org.pl

„W Krośnie pod egidą Aeroklubu PRL odbyły się 28. Mistrzostwa Polski w kategorii modeli szybowcowych i silnikowych” – usłyszymy w filmie produkcji Wytwórni Filmów Dokumentalnych z 1963 roku. Ich bezpośrednim organizatorem był Aeroklub Podkarpacki w Krośnie. W mistrzostwach brało udział blisko 300 modelarzy.  

Były to jedne z pierwszych mistrzostw, podczas których startowała nowa kategoria - modele zdalnie sterowane. Można w niej wyróżnić modele szybowców i modele z napędem silnikowym. W obu tych podkategoriach był jeszcze podział na sterowanie jednoczynnościowe (tylko ster kierunku) i wieloczynnościowe (ster kierunku, głębokości, lotki, praca silnika). W filmie widzimy dawne urządzenia, którymi, za pomocą fal radiowych, sterowano modelami.

- Oglądając film wróciły wspomnienia – mówi Andrzej Krupa, instruktor modelarstwa, który brał udział w tych zawodach. – Pamiętam, było wtedy, jak na wrzesień, bardzo zimno. Na płycie lotniska były kałuże wody. Startowałem w dwóch kategoriach: modeli wolnolatających z napędem silnikowym i szybowców jednoczynnościowych zdalnie sterowanych. Loty poszczególnych kategorii odbywały się w różnych dniach. Niestety awaria aparatury, którą sam wykonałem, pozbawiła mnie osiągnięcia dobrego wyniku - opowiada.

Na filmie można zobaczyć m.in. jak wyglądało lotnisko w 1963 roku
repozytorium.fn.org.pl

"Jesteśmy wśród elity polskich modelarzy i to w doniosłej chwili" – zapowiada lektor.
- W filmie rozpoznałem wszystkie osoby. To byli moi koledzy: Jan Bury, Sylwester Kujawa, Józef Kurzawski, Eugeniusz Wielgoszewski, Henryk Skrzypczyk, inż. Andrzej Trzciński, Stanisław Grzywa, Czesław Cimoszko i Edward Kurowski - dodaje pan Andrzej. 

W Krośnie Mistrzostwa Polski Modeli Latających po raz pierwszy odbyły się w 1958 roku. Na fotografii po prawej Kazimierz Ginalski
krośnieński klub seniorów lotnictwa

"W dobie popierania politechnizacji warto zatroszczyć się o materiały dla mistrzów miniaturowej techniki" - kończą materiał filmowcy. Pan Andrzej przyznaje, że w ciągu kilkudziesięciu lat modelarstwo bardzo się zmieniło. Wówczas modeli nie można było po prostu kupić i złożyć. Pasja wymagała poszukiwania materiałów, szczególnej wiedzy i zdolności manualnych.

 - Kiedyś wszystko, cały model i aparaturę, robiono własnoręcznie – mówi. - Dla wszystkich to była wielka radość, jeśli model wystartował, poleciał i dał się sterować.

Andrzej Krupa jest członkiem Aeroklubu Podkarpackiego, Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa i Jasielskiego Stowarzyszenia Lotniczego Ikar. Obecnie jest na emeryturze. Co jakiś czas w domu projektuje i wykonuje modele drewniane.

Po prawej stronie Andrzej Krupa ze swoim modelem szybowca na zawodach w Kurowie w 2005 roku
krośnieński klub seniorów lotnictwa
ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU: