TURYSTYKA

Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Teraz to nie takie proste

Prognozy pogody na weekend zapowiadają słońce, a ty planujesz wyjazd na Prządki lub w Bieszczady? Sprawdziliśmy, czy obowiązujące przepisy pozwalają na wycieczkę do lasu lub w góry oraz zebraliśmy informacje o ograniczeniach w parkach narodowych.
Joanna Kwiatkowska
Spacerując po lesie także należy zachować bezpieczną odległość od innych osób
Adrian Krzanowski

Przypomnijmy. Od 25 marca do 11 kwietnia obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia, które ma na celu zapobieganie i zwalczanie epidemii koronawirusa. Jednym z nowych przepisów jest zakaz przemieszczania się oraz organizowania zgromadzeń. Przemieszczać można się w grupie maksymalnie 2 osób wyłącznie do pracy, w celu pomocy innym oraz zaspokojenia niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego (np. zrobienia zakupów, wizyty u lekarza). 

Rozporządzenie jest pełne klauzul, które musimy interpretować. Nie powinno tak być, powinniśmy dokładnie wiedzieć, co możemy, a czego nie - mówi Anna Sobieraj-Kozakiewicz, radca prawny i autorka bloga Prawo w czasach zarazy.  

Dyskusji podlega głównie to, co kryje się pod możliwością zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych. Czy obowiązujące przepisy pozwalają wyjść na spacer, pojechać do lasu lub w góry? 

Pewne jest to, że możemy wyjść z domu, aby pospacerować lub uprawiać sport. Jednak w sytuacji, gdy aktywność wymaga dodatkowego przemieszczenia się, nie jest to już oczywiste.

Przepis wspomina o tym, że dbanie o własną psychikę jest dobrem, które pozwala na przemieszczanie się - tłumaczy Anna Sobieraj- Kozakiewicz, dodaje jednak: - Jeżeli nie ma niezbędnej potrzeby do opuszczenia swojego miejsca przebywania, to po prostu powinniśmy pozostać w domu. Przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek.

Należy unikać miejsc szczególnie popularnych i takich, w których gromadzą się ludzie, np. parkingów, punktów widokowych, miejsc do palenia ogniska i odpoczynku
damian krzanowski

Możemy więc traktować wyjazd do lasu lub w góry jako niezbędną potrzebę życiową. Jednak jednocześnie ten sam przepis musi zinterpretować np. policjant, który w tym czasie ma prawo nas skontrolować. - Wszystko będzie zależało od jego interpretacji sytuacji, czy zdecyduje się wystawić mandat zgodnie z kodeksem wykroczeń, czy nie - tłumaczy radca prawny i dodaje: - Gdybyśmy nie zgadzali się z jego decyzją, możemy odmówić przyjęcia mandatu i argumentować swoje racje w sądzie.

Dyskusji nie podlega jednak ilość osób, które mogą się przemieszczać. Jeśli zdecydujemy się na wyjazd, możemy poruszać się w maksymalnie 2 osoby, chyba że podróżujemy z rodziną - wtedy ograniczenie nie obowiązuje. 

Które miejsca są dostępne?

Epidemia koronawirusa ograniczyła nie tylko działalność galerii handlowych, placówek kultury czy restauracji, ale wpłynęła również na działanie niektórych parków narodowych. Zebraliśmy informacje o tych, które są najbliżej. 

Całkowity zakaz wejścia na szlaki obowiązuje w Bieszczadzkim i Tatrzańskim Parku Narodowym.

W Magurskim Parku Narodowym zamknięte zostały:

Wieża widokowa na górze Ferdel
adrian krzanowski

W Pienińskim Parku Narodowym zamknięte zostały (na razie do 29 marca):

 Całkowicie otwarty pozostaje Gorczański Park Narodowy

Lasy bez ograniczeń

- Nie ma zakazu wstępu do lasów w związku z koronawirusem - mówi Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Ograniczone zostały jedynie niektóre parkingi, zwłaszcza przy najczęściej odwiedzanych rezerwatach. 

- Apelujemy do rozsądku odwiedzających. Jeżeli przyjeżdżacie na parking leśny i widzicie, że jest tam dużo osób, to po prostu pojedźcie gdzieś indziej, w bardziej ustronne miejsce. Takie, gdzie nie ma zbyt wielu ludzi i możemy bezpiecznie mówić o zachowaniu odległości i zasad, o których mówi sanepid - zaleca rzecznik. 

Podkreśla również, że spacery po lesie są niezbędne dla zdrowia psychicznego i fizycznego. - Nie możemy zamykać lasów, bo rozumiemy, jak bardzo potrzebny jest kontakt ze środowiskiem ludziom, którzy siedzą zamknięci w domu - mówi Edward Marszałek i dodaje: 

Las daje bardzo dobrą aurę, pozwala ukoić skołatane nerwy, wyciszyć się. W lesie jest wielokrotnie mniej bakterii i wirusów niż w miejscach zabudowanych. 

W bezpiecznym korzystaniu z lasów pomóc mają zalecenia przygotowane przez Lasy Państwowe. 

Zalecenia Lasów Państwowych na czas epidemii
Lasy państwowe
ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU: