KORONAWIRUS

Miejsce na kwarantannę w Krośnie. Pierwszy lokator już jest

Miasto zorganizowało mieszkania dla osób, które nie mogą odbyć dwutygodniowej kwarantanny w swoich domach po powrocie z zagranicy. Obecnie dostępne są 22 miejsca w internacie przy ul. Czajkowskiego. Jedno z nich jest już zajęte przez pierwszego lokatora.
Anna Kania
Na parter, gdzie są miejsca przeznaczone na kwarantannę, prowadzi osobne wejście
Damian Krzanowski

Na kwarantannę przygotowano parter internatu Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego przy ulicy Czajkowskiego, do którego prowadzi osobne wejście.

Na parterze znajduje się 16 mieszkań. Każde z nich jest wyposażone w sypialnię i łazienkę. Lokatorzy mają możliwość skorzystania z darmowego WiFi. W każdym mieszkaniu znajduje się również regulamin, którego trzeba przestrzegać, np. nie można pić alkoholu ani palić papierosów. W regulaminie jest też podany kontakt, gdzie w razie czego szukać pomocy. Koszt kwarantanny to 45 zł za noc.

To tutaj magistrat utworzył miejsca przeznaczone na kwarantannę dla osób wracających do kraju
damian krzanowski

Posiłki osobie przebywającej w internacie może dostarczać rodzina. Lokator sam też może zamówić sobie jedzenie telefonicznie. Jeżeli takiego lokatora nie stać na opłacenie posiłków, a kwalifikuje się do pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Krośnie, to może z niej skorzystać. MOPR zamawia wtedy jedzenie, a dostarczają je strażacy z OSP Turaszówka. Posiłki są zostawiane pod drzwiami. Jedzenie mogą też dostarczać policjanci i funkcjonariusze Wojsk Obrony Terytorialnej. W razie potrzeby pomocy udzielają również wolontariusze w ramach akcji „Pomoc sąsiedzka”.

Osoby, które przekraczają granicę, są informowane, gdzie mają szukać pomocy, jeśli chcą odbywać kwarantannę poza miejscem zamieszkania. W Krośnie, aby skorzystać z takiej usługi, należy skontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krośnie pod numerem telefonu: 13 43 204 59. Można dzwonić codziennie w godz. od 8:00 do 19:00. W godzinach nocnych zgłoszenia przyjmuje Policja.

- Internat jest już gotowy na przyjmowanie ludzi – deklaruje Marek Toropolski z Biura Zarządzania Kryzysowego i Obronności. Od środy (25.03) w jednym z mieszkań przy ul. Czajkowskiego zamieszkała pierwsza osoba. To mężczyzna, który wrócił z zagranicy, ale w trosce o bezpieczeństwo najbliższych zdecydował się odbyć kwarantannę poza domem.

Każde mieszkanie ma sypialnię i łazienkę
damian krzanowski

Tylko dla krośnian

Pokoje są dostępne tylko dla mieszkańców Krosna, którzy wracają do kraju lub miały kontakt z osobą zakażoną koronawirusem i nie mogą odbyć kwarantanny w warunkach domowych.

- Na przykład jeden z mieszkańców musiał pojechać do swojego mieszkania w Krakowie na kwarantannę, bo bliscy go nie przyjęli. Drugą osobę, która była podejrzana o kontakt z kimś zakażonym, rodzina też nie chciała przyjąć, ale udało się uzyskać kompromis – tłumaczy Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

Łącznie do dyspozycji jest 16 mieszkań i 22 miejsca
damian krzanowski

Jeżeli chętnych będzie więcej, dodatkowe mieszkania zostaną przygotowane w internacie "Naftówki" przy ul. Bohaterów Westerplatte oraz w części hotelowej hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przy większej liczbie mieszkańców objętych kwarantanną do dyspozycji będzie też cała hala MOSiR. - Jako gmina musimy zabezpieczyć miejsca, które będą przygotowane na odbycie kwarantanny - dodaje Andrzej Lula, sekretarz miasta Krosna.

Gotowość do udostępnienia mieszkań dla osób objętych kwarantanną zapewniły również wybrane hotele na terenie Krosna. Niektóre udostępniają nawet do 30 mieszkań, ale koszt za noc kwarantanny w takim miejscu to ok. 100 zł.

Jeżeli bliscy się zgodzą, można odbyć kwarantannę w domu. Tak dzieje się w większości przypadków. - Jak ktoś mieszka w większym domu, to można wydzielić pokój lub część budynku. Natomiast jeżeli ktoś mieszka w bloku, gdzie powierzchnia jest dużo mniejsza, trzeba zachować odpowiednie środki ostrożności. Dbać o higienę i dezynfekcję – mówi Iwona Wójcik-Druciak, dyrektor MOPR.

 

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU: