INICJATYWA

Rowerstradą z Krosna w Bieszczady lub Tatry. O tym marzą cykliści

Czy przez Krosno będzie przebiegać rowerstrada? Taką nadzieję mają członkowie Stowarzyszenia Aktywny Beskid, którzy zbierają podpisy pod petycją poparcia budowy trasy rowerowej łączącej Solinę z Zakopanem. Na dołączenie do grona osób, które są za inicjatywą, pozostało kilka tygodni.
Anna Kania
Rowerstrada to kosztowna inwestycja, ale opłacalna. Ma służyć nie tylko rowerzystom, ale również pomóc rozwinąć turystycznie miasta, które znajdą się na jej trasie
fb @rowerstrada

- Usłyszeliśmy, że aby cokolwiek mogło powstać, inicjatywa musi wyjść od ludzi. Postanowiliśmy pokazać, że potrzebujemy ścieżek rowerowych. Zrodził się pomysł, że najlepiej stworzyć taką rowerstradę prowadzącą do Zakopanego – tłumaczy Katarzyna Madej, prezes Stowarzyszenia Aktywny Beskid.

Zbieranie podpisów online rozpoczęło się w połowie stycznia tego roku. Do tej pory pod petycją podpisało się 3 tysiące osób. Aby do nich dołączyć, wystarczy wypełnić i wysłać formularz przez Internet. Po zakończeniu zbierania głosów poparcia, petycja wraz z podpisami zostanie przekazana do Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

Rowerstrada ma przebiegać przez takie miejscowości jak: Solina, Sanok, Krosno, Jasło, Biecz, Nowy Sącz, Niedzica i Zakopane
fb @rowerstrada

Rowerstrada przebiegałaby przez dwa województwa: podkarpackie i małopolskie, wzdłuż Pierwszej Węgiersko-Galicyjskiej Kolei Żelaznej, czyli linii kolejowej 108. Składałaby się z kilku tras rowerowych. Na terenie Podkarpacia powstałyby dwie trasy łączące Biecz z Soliną. Byłyby to Velo Karpatia i Velo San.

Velo San ma już swój projekt, który teraz czeka na dokumenty środowiskowe z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Trasa przebiegałaby doliną Sanu. Łączyłaby Sanok, Zagórz, Lesko i Solinę.

Natomiast Velo Karpatia jest obecnie na etapie planowania. Miałaby swój początek w Bieczu. Następnie przebiegałaby przez Jasło, Krosno, Rymanów, aż do Sanoka, gdzie łączyłaby się z Velo San. – Mamy nadzieję, że powstanie trasy rowerowej zostanie uwzględnione przy remoncie odcinka drogi między Krosnem a Beskiem – mówi Katarzyna Madej. – Zamierzamy w tej sprawie wysłać pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie. (Pisaliśmy o tym remoncie tutaj.)

Organizatorzy liczą na to, że w przyszłości każdy będzie miał możliwość jazdy rowerem w gronie rodziny i przyjaciół bezpiecznymi szlakami do atrakcyjnych turystycznie miejsc – nie tylko do Soliny i Zakopanego, ale również do Rymanowa-Zdroju czy Sanoka. Krosno od Zakopanego dzieli około 190 km. Samochodem to prawie 4 godziny, rowerem około 11 godzin.

W naszym regionie brakuje ścieżek rowerowych, budowa rowerstrady to dla wielu cyklistów spełnienie marzeń
fb @rowerstrada

Rowerstrada to kosztowna inwestycja, ale według Katarzyny Madej opłacalna. - Na rowerstradzie wszyscy zyskają – przekonuje. – Dzięki polepszeniu infrastruktury rowerowej pojawi się większe zapotrzebowanie na bazę noclegową i gastronomię, wzrośnie też zapotrzebowanie na lokalnych przewodników. Turystyka naszego regionu nabierze wartości. Poza tym rowerstrada połączy ze sobą poszczególne miejscowości. Na przykład rowerem będzie można bezpiecznie dojechać z Iwonicza do Krosna, do pracy lub szkoły.

Do zbierania podpisów zaangażowało się również pięć innych stowarzyszeń, z którymi Stowarzyszenie Aktywny Beskid w sobotę (8.02) podpisało porozumienie w sprawie działań na rzecz budowy rowerstrady. Wspólnie będą organizować działania promocyjne.

We wrześniu w czasie happeningu podpisy zbierano na krośnieńskim Rynku
fb @rowerstrada

Wśród nich jest Krośnieńskie Towarzystwo Cyklistów. - Jest to przedsięwzięcie na najbliższe 10-lecie. Zapewne nie będzie łatwo. Jednakże marzenia należy mieć i je realizować - podsumowuje inicjatywę Stefan Wójcik, prezes KTC. - Ludzie będą chcieli spędzać aktywnie czas, a rowerstrada im to umożliwi. Jest ona po prostu potrzebna. 

Krośnieńskie Towarzystwo Cyklistów przygotowuje się do trzyetapowego rajdu, promującego budowę Rowerstrady Solina – Zakopane. Jeśli pogoda pozwoli, odbędzie się on 1, 2 i 3 maja 2020. W razie niepogody termin zostanie przesunięty na 29, 30 i 31 maja 2020. Więcej szczegółów można się dowiedzieć, dzwoniąc pod nr tel.  517 822 450.

Ostatni happening poświęcony rowerstradzie miał miejsce w naszym mieście we wrześniu ubiegłego roku. Udało się wtedy zebrać ok. 600 głosów. Takie wydarzenia będą organizowane również w innych miastach: Sanoku, Jaśle, Gorlicach czy Nowym Sączu. Inicjatywę popiera także krośnieński magistrat oraz okoliczne samorządy gminne.