W ciągu dwóch dni fani gier planszowych, fabularnych, mangi, anime, komiksu i seriali telewizyjnych w godzinach od 12.00 do 22.00 będą mogli wziąć udział w licznych atrakcjach. Organizatorzy zapowiadają, że każdy znajdzie coś dla siebie.
- KrosCon na pewno zainteresuje fanów literatury fantastycznej, a także osoby, które chciałyby dowiedzieć się, na czym polega modelarstwo – mówi Damian „Piórko” Ziemba, jeden z inicjatorów wydarzenia. - Jest to impreza dla dorosłych, młodzieży, seniorów, a także rodzin z dziećmi. Dla wszystkich, którzy chcą się spotkać i dobrze bawić przy rozrywce „bez prądu”.
W czasie konwentu będzie można m. in. zagrać w planszówki w specjalnym Games Roomie. Do wyboru będzie ponad 500 różnych tytułów. Uczestnicy poznają i spróbują swoich sił też w grach bitewnych. Jedną z nich jest Bolt Action osadzona w realiach II Wojny Światowej. Grze będzie towarzyszyła prezentacja replik mundurów. - Gry bitewne to również modelarstwo i artystyczna praca nad figurkami – mówi Damian. - Precyzja jest niekiedy tak niesamowita, że figurki wyglądają jak aktorzy na planie filmowym.
Wśród atrakcji znajdą się też sesje RPG (gier fabularnych), które poprowadzą doświadczeni Mistrzowie Gry. To oni wykreują przed uczestnikami zjazdu fantastyczne światy (np. elfów, dinozaurów, czy Star Wars) za pośrednictwem umówionej mechaniki. Oprócz sesji dla dorosłych będzie też sesja dla dzieci rozgrywająca się w świecie My Little Pony.
Natomiast w strefie cosplayu fani fantastyki dowiedzą się, jak od podstaw tworzy się strój cosplayera. Z bliska będą mogli zobaczyć zbroje z pianki, atrapy broni i suknie księżniczek.
Będą też prelekcje i warsztaty nawiązujące do światów fantasy, ale nie tylko. W sobotę odbędą się Warsztaty Improwizacji Teatralnej, które uczestników nauczą jak odpowiednio reagować w pewnych sytuacjach.
Będzie też spotkanie z grupą, która realizowała film „Pół Wieku Poezji Później”. Jest to fanowska produkcja rozgrywająca się w świecie „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego.
Uczestnicy będą mogli również wziąć udział w Turnieju Eliminacyjnym do Mistrzostw Polski w Neuroshimę Hex – kultową grę logiczno-taktyczną w klimacie postapokaliptycznym.
Na stoiskach sprzedażowych będzie można kupić gadżety związane z fantasy lub coś przekąsić.
To tylko wybrane atrakcje, jakie czekają w weekend na osoby, które wezmą udział w konwencie.
W KrosConie uczestniczyć może każdy, jednak osoby, które nie ukończyły 16 roku życia, muszą mieć deklarację od rodziców. Formularz jest dostępny tutaj.
Uczestnictwo jest bezpłatne, ale każdy uczestnik będzie musiał podpisać w rejestracji deklarację zgody uczestniczenia w wydarzeniu.
30 sierpnia 2019 (piątek)
12.00 - 22.00 - Games Room (gry planszowe)
13.30 – 19.00 – sala prelekcyjna (prelekcje na temat mistrzów gry, filmowo-serialowego uniwersum Marvel&DC, storytellingu – tworzenia opowieści, quiz z wiedzy o Władcy Pierścieni),
12.00 – 22.00 – sala gier bitewnych (pokazy gry historycznej Bolt Action, Middle Earth - gry w świecie Władcy Pierścieni, Warhammer 40,000 – gotyckiej gry science-fiction i Kill Team)
12.00 – 19.00 – eliminacje do Mistrzostw Polski (Kingdomino – gra taktyczno-strategiczna, Catan – gra ekonomiczna)
12.00 – 21.00 – strefa cosplay
13.30 – 20.30 – sesje RPG
16.00 – 22.00 – strefa kreatywna (makijaż i charakteryzacja męska w cosplayu i filmie, warsztaty bryżdżowe)
12.00 – 22.00 – strefa gier (druk 3D, wirtualna rzeczywistość, nauka programowania)
31 sierpnia 2019 (sobota)
12.00 – 22.00 – Games Room (gry planszowe)
13.30 – 22.00 – sala prelekcyjna (prelekcje o dziełach J.R.R. Tolkiena, o grach bitewnych i figurkowych, o świecie Gry o tron, o kosmosie, będą też Warsztaty Improwizacji Teatralnej)
12.00 – 22.00 – sala gier bitewnych (pokazy gry historycznej Bolt Action, Middle Earth - gry w świecie Władcy Pierścieni, Warhammer 40,000 – gotyckiej gry science-fiction i Kill Team oraz gry figurkowej X-Wing)
12.00 – 20.30 – eliminacje do Mistrzostw Polski (Carcassone – strategiczna gra planszowa, gra logiczno-taktyczna Neuroshima Hex!)
13.30 – 22.00 – strefa cosplay
13.30 – 22.00 – sesje RPG
12.00 – 22.00 – strefa kreatywna (panel dyskusyjny – Twórcy Światów, wykład o znaczeniu historii, spotkanie z twórcami filmu "Pół Wieku Poezji Później", sekrety charakteryzacji)
12.00 – 22.00 – strefa gier (druk 3D, wirtualna rzeczywistość, nauka programowania, turnieje strategicznej gry karcianej)
Szczegółowy program konwentu: tutaj.
Damian „Piórko” Ziemba od dawna interesuje się grami fabularnymi i planszowymi. Na organizowanych przez siebie spotkaniach poznawał różnych ludzi, z którymi teraz tworzy ekipę GraTy. Razem postanowili zorganizować KrosCon.
Konwent jest wspólnym dziełem ekipy oraz innych pasjonatów planszówek i fantastyki, a także grup zainteresowań. Pierwsza edycja została zorganizowana dzięki pomocy Blueberrypuddingcake, Krośnieńskiemu Klubowi Fantastyki „Elizjum 2.0 oraz Szkolnemu Klubowi Fantastyki „Nebula”.
W tym roku do współpracy zaproszono m.in. Podkarpacką Ligę Neuroshimy Hex i Polskie Erpegowanie, a także krośnieńskie grono pedagogiczne, okoliczne grupy i kluby fantastyki, Portal Gamesów oraz sklep z grami planszowymi GameKeeper z Rzeszowa.
- Okazało się, że mnóstwo ludzi interesuje się taką tematyką – mówi Damian. - W pierwszej edycji uczestniczyło kilkaset osób. Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania, więc zabrakło krzeseł i stolików. W tym roku organizujemy KrosCon z większym rozmachem.
Możemy siedzieć i kisić się w domu, ale możemy też wyjść, poznawać niesamowitych ludzi i czasami realizować inicjatywy, których byśmy się nie domyślili
KrosCon powstał na bazie dwóch edycji festiwalu gier planszowych „Planszówki z Muffinem” (2016 i 2017), które zgromadziły około 600 uczestników. To z tego wydarzenia zrodziły się spotkania z serii „Przystanek KrosCon”, które są organizowane w restauracjach i pubach. W ciągu ostatnich siedmiu miesiącach przystanki łącznie zgromadziły ponad 3 tysiące osób.
Ich finałem jest konwent KrosCon. Jego organizacja to praca dziesiątek ludzi z różnych środowisk, w różnym wieku, pracujących lub uczących się, pełnoletnich lub nie.
KrosCon to rodzinna atmosfera, pozytywna energia, ogrom zaangażowania oraz liczne przyjaźnie. - Gdyby nie pomoc ludzi, których poznałem, wiele rzeczy by się nie wydarzyło – mówi Damian. - Mam wsparcie rodziny, przyjaciół i znajomych. Bywa ciężko, bywa męcząco, bywa irytująco i często kłótliwie, ale wspólnie tworzymy grupę, która ma siłę, aby działać i organizować takie wydarzenia.
Po KrosConie członkowie GraTy zalegalizują swoją grupę jako stowarzyszenie. - Będziemy starali się zrobić Podkarpackie Tournée w różnych miejscach i pozyskiwać granty, które ułatwią nam wiele spraw i pomogą w powiększaniu i uatrakcyjnianiu KrosConu. Chcemy, żeby Krosno na dwa-trzy dni w roku stało się miastem fantastyki.