mieszkańcy

Czy gra w te Karty jest warta świeczki?

Krośnieńską Kartę Mieszkańca (KKM) wdrożono w czerwcu 2017 po to, by „ułatwić krośnianom dostęp do usług w systemie rabatowym”. Kiedy otwarto baseny na Bursakach, zainteresowanie tematem karty wzrosło – nie tylko ze strony mieszkańców.
Edyta Gonet
Wniosek o wydanie KKM należy złożyć w Urzędzie Miasta na ul. Lwowskiej 28A. Do dyspozycji chętnych są 2 stanowiska
EDYTA GONET

Do 11 lipca br. wydano łącznie 5 tys. kart (średnio 400 na miesiąc). Kto może dołączyć do programu? Osoby zamieszkałe na terenie Krosna, które:

KKM honorowana jest m.in. w RCKP, MOSiR, Muzeum Rzemiosła, Zespole Krytych Pływalni (pełna lista dostępna jest: tutaj). Wysokość zniżek z kartą waha się od 5 do 50%. Dodatkowo, KKM może pełnić funkcję biletu elektronicznego w Miejskiej Komunikacji Samochodowej (MKS). Trzeba złożyć w tym celu odrębny wniosek w MKS.

W czwartek 5 lipca, odbyło się wielkie otwarcie nowych basenów przy ul. Bursaki. KKM daje na nie 34% rabat. To podzieliło naszych czytelników. Pod artykułem na ten temat: Otwarcie basenów na początku lipca. Znamy ceny biletów wywiązała się dyskusja pomiędzy zwolennikami karty a jej przeciwnikami.

Pierwsza strona uważa, że KKM to zasłużona nagroda za płacenie w Krośnie podatków, z których finansowane są kluczowe inwestycje w mieście (drogi, nowe atrakcje). Druga twierdzi, że karta dyskryminuje ludzi spoza Krosna, którzy też wydają tu swoje pieniądze. A według niektórych, będą wydawać ich coraz mniej, na czym straci finalnie budżet miasta.

Jeden z internautów wyjaśnia to w ten sposób: „Czy mieszkańcy Krosna, wyjeżdżając licznie w piękne weekendy poza miasto na grilla bądź na wycieczki do Rymanowa i Iwonicza płacą więcej za korzystanie z atrakcji tych miejscowości od ich rdzennych mieszkańców?”. 

W kolejnym komentarzu pod wspomnianym artykułem z 5 lipca pada także kwestia Karty 3+, którą wygaszono na rzecz KKM. Karta 3+ wydawana była członkom rodzin wielodzietnych (z minimum trójką dzieci) od 2014 i zapewniała im bardzo wysokie zniżki, m.in. na baseny, lodowisko, kino, do RCKP. Zakończenie programu zaniepokoiło krośnian, którzy byli jego stałymi beneficjentami.

Karta 3+ została wygaszona na rzecz Krośnieńskiej Karty Miejskiej
DAmian krzanowski

Pani Ilona, jedna z naszych czytelniczek zwraca uwagę, że „zniżki na wstęp do obiektów, które najbardziej ją interesują, są mniejsze, wynoszą od 10 do 25%, lub w przypadku kina – 1 zł”.

Magistrat w styczniu br. tak tłumaczył rezygnację z Karty 3+: „Karta Mieszkańca obejmuje podobny pakiet zniżek jak Karta 3+, oferowanych przez krośnieńskie jednostki organizacyjne i partnerów zewnętrznych uczestniczących w programie. Co więcej, jej uzyskanie wymaga mniej formalności i dodatkowo wydawana jest w formie elektronicznej”.

W okresie od 1 czerwca do 11 lipca br. z KKM skorzystano prawie 8,5 tys. razy. Najwięcej na basenie krytym przy ul. Wojska Polskiego (3991), potem w MOSiR i ArtKinie. Najczęściej z kart korzystają dorośli (58,5%) i dzieci (24.96%), a najrzadziej seniorzy (16,53%). Przypomnijmy, że jednym z celów KKM jest aktywizacja krośnian powyżej 60 roku życia.

Jak podaje Urząd Miasta, koszt 5,5 tys. kart to prawie 50 tys. zł. Do tego dochodzą opłaty za licencję (niewiele ponad 13 tys. rocznie) i wyposażenie dwóch stanowisk pracy przy ul. Lwowskiej 28A (prawie 31 tys.zł) oraz materiały pomocnicze (1 tys.). Wyrobienie karty jest darmowe, a duplikat kosztuje 20 zł.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU