Jak sprawdzić BIK za darmo?

Skrót BIK powinien być dobrze znany każdemu kredytobiorcy oraz wszystkim osobom, które o kredyt dopiero zamierzają się ubiegać. Od tej instytucji w dużej mierze zależy powodzenie starań o przyznanie upragnionej pożyczki. Jednak czy można i jak sprawdzić bik za darmo? Sprawdźmy, co istotnego powinieneś wiedzieć w tym temacie i powiązanych z nim wątkach!

Czym jest BIK?

Pod enigmatycznym skrótem BIK kryje się nic innego jak Biuro Informacji Kredytowej tj. powołane przez Związek Banków Polskich przedsiębiorstwo, którego podstawowa funkcja polega na gromadzeniu informacji dotyczących historii kredytowej konsumentów. Dodatkowo do tej samej instytucji należy zadanie udostępniania zgromadzonych informacji do instytucji, które to odpowiadają za pożyczanie kapitału zainteresowanym.

Gdy Twój wniosek kredytowy jest weryfikowany – bank, do którego aplikujesz będzie szukał informacji dotyczących Twojej historii kredytowej w tej bazie. Na tej podstawie będzie mogła być określona Twoja wiarygodność jako pożyczkobiorcy.

Czy można sprawdzić BIK za darmo?

Jednym z często pojawiających się pytań w kontekście raportu z Biura Informacji Kredytowej brzmi: czy można sprawdzić BIK za darmo? Okazuje się, że tak – jak najbardziej sprawdzenie bik za darmo jest możliwe na kanwie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych.

Jednak, aby wiedzieć jak sprawdzić BIK bez opłat musisz wiedzieć, że wniosek o skorzystanie z takiej możliwości możesz składać nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Wiedz też, że na tej podstawie zyskasz dostęp do bardziej podstawowej wersji raportu niż w przypadku wersji płatnej.

Jak sprawdzić swój status w BIK?

Chcąc wiedzieć, jak sprawdzić swój bik za darmo przede wszystkim należy mieć świadomość, że istnieją aż trzy różne sposoby wnioskowania.

Jak sprawdzić czy jestem w bik za darmo? Masz 3 opcje do wyboru:

  1. Złóż wniosek za pośrednictwem konta założonego w serwisie BIK.pl
  2. Prześlij wniosek o bezpłatny raport BIK korzystając z poczty lub drogi elektronicznej – pamiętaj, że przy wyborze e-maila musisz wykorzystać do uwierzytelnienia podpis kwalifikowany.
  3. Złóż wniosek o wydanie kopii danych poprzez osobistą wizytę w Centrum Obsługi Klienta BIK.

Bez względu na to, którą z wyżej wymienionych opcji pozyskania informacji od BIK wybierzesz – jedno jest pewne: musisz uzbroić się w cierpliwość. Raport do pobrania pojawi się dopiero po 30 dniach od daty złożenia wniosku.

Jakie dane musisz zawrzeć we wniosku o udostępnienie kopii danych?

Nie zapomnij też o umieszczeniu nagłówka o treści „Wniosek o udostępnienie kopii danych oraz Doszczegółowienia do Kopii Danych”. Natomiast, jeśli chodzi o samą treść może to być coś w stylu: „Witam serdecznie, na podstawie art. 15 RODO proszę o udostępnienie Kopii Danych oraz Doszczegółowienia do Kopii Danych na podany adres korespondencyjny.” Nie zapomnij też podpisać dokumentu. 

Co zawiera darmowy raport BIK?

Raport bik za darmo ma pewne ograniczenia – możesz się zgłosić po niego maksymalnie raz na 6 miesięcy i nie znajdziesz w nich pełnej historii kredytowej. Warto jednak wiedzieć, jakie ogólne dane zawiera taki raport, który w pełnej wersji możesz pozyskać z Biura Informacji Kredytowej za kilkadziesiąt złotych.

Ile czeka się na darmowy Raport BIK?

Choć na raport można czekać nawet do 30 dni – to najszybszym i najłatwiejszym sposobem na to by zyskać wgląd do tych informacji jest skorzystanie z uzupełnienia formularza na stronie online BIKu. Tam proces ten jest w dużym stopniu uzależniony od szybkości potwierdzenia tożsamości wnioskodawcy – co zwykle trwa kilka dni, ale może przeciągnąć się w szczególnych przypadkach nawet do dwóch dni roboczych (co liczyć się powinno od momentu, gdy zostanie poprawnie wykonany przelew identyfikacyjny).

Dlaczego warto sprawdzać swój BIK?

Nie ma wątpliwości co do tego, że za każdym razem, gdy chcesz zaciągnąć nowe zobowiązanie kredytowe warto sprawdzić zaufany ranking i porównać aktualne oferty: https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe. Bieżące sprawdzanie swojego raportu BIK również ma sens. Nade wszystko ma to znaczenie wtedy, gdy starasz się o dużą sumę w ramach np. kredytu na dom, czy mieszkaniowego. W ten sposób nie pozostawisz miejsca na rozczarowanie, że bank odrzucił Twój kredyt – ale dowiadując się wcześniej, że Twoja historia kredytowa odbiega od ideału zyskasz czas, by ją naprawić, czy też wyprostować ewentualne błędy w raporcie.

Dodatkowym argumentem za tym, by regularnie sprawdzać BIK przemawia to, że w ten sposób możesz uniknąć ew. nadużyć, które mogłyby mieć miejsce, jeśli ktoś posłużyłby się Twoimi danymi – zaciągając na nie zobowiązania, o których w innym wypadku mógłbyś zwyczajnie nie mieć zielonego pojęcia. Co interesujące, BIK zapewnia również dostęp do płatnej usługi Alert BIK, dzięki której jesteś na bieżąco poinformowany, jeśli pojawi się nowy kredyt na Twoje pytanie. Takie trzymanie ręki na pulsie pomoże Ci w zapobieganiu oszustw na Twoje nazwisko.