INWESTYCJE

Interaktywna podłoga zamiast szkolnych ławek. Powstaje nowy obiekt przy SP 14

Rozpoczęła się budowa nowej sali warsztatowo-projektowej przy Szkole Podstawowej nr 14. Nie będzie w niej szkolnych ławek, a miejsce i nowoczesne urządzenia do nauki w praktyce. Uczniowie mają tam m.in. budować roboty, programować oraz realizować twórcze projekty i eksperymenty. Sala będzie udostępniana także innym szkołom.
Joanna Kwiatkowska
Wizualizacja nowej części szkoły
URZĄD MIASTA KROSNA

Na terenie Szkoły Podstawowej nr 14 przy ul. Wojska Polskiego już widać zarys powstającej sali o powierzchni niespełna 200 m². Nowoczesna bryła zostanie przyłączona do budynku pomiędzy istniejącymi skrzydłami. Wejście do sali będzie z korytarza szkoły.

Za wejściem, na podwyższeniu zaplanowano rzędy krzeseł, pod nimi będzie przestrzeń, która może służyć do realizacji przeróżnych projektów i aktywnych zajęć. Na samym końcu, przy wielkim oknie wychodzącym na miasteczko ruchu drogowego, pojawi się ambona konferencyjna z ekranem projekcyjnym. Sala będzie doświetlona przez okna dachowe.

Chociaż wnętrze przypomina nieco aulę, to aktywność uczniów w tym miejscu nie będzie ograniczać się tylko do słuchania nauczyciela
Urząd miasta krosna

Cała infrastruktura ma posłużyć do prowadzenia zajęć zgodnych z modelem nauczania STEAM. To skrót od angielskich słów: science (nauka), technology (technologia), engineering (inżynieria), arts (sztuka) i maths (matematyka).

W tej metodzie odchodzi się od tradycyjnego modelu, w którym dziecko jest biernym słuchaczem, a skupia się na nauce poprzez działanie, czyli projekty i warsztaty. Taka forma ma zwiększyć atrakcyjność zajęć, a aktywne zaangażowanie uczniów ułatwić im zdobywanie kompetencji.

- Cieszymy się z tej inwestycji. Brakowało nam takiego większego pomieszczenia, które może posłużyć m.in. jako pracownia – mówi Robert Guzik, dyrektor szkoły.

Dopiero gdy sala powstanie, będziemy mogli ocenić jej pełne możliwości i pewnie wówczas narodzą się pomysły na jej wykorzystanie. Jednym z planów jest prowadzenie tam praktycznych zajęć m.in. z fizyki, chemii oraz informatyki. Jesteśmy jedną z czterech szkół w Krośnie, które dołączyły do podkarpackiego programu RaP STEAM. Jego celem jest rozwój kompetencji uczniów w obszarze robotyki i programowania, więc przede wszystkim w tym kierunku planujemy wykorzystywać salę.

Nowoczesna forma budynku zmieni wygląd szkoły
Urząd miasta krosna

Jednym z elementów, które urozmaicą zajęcia, jest interaktywna podłoga pozwalająca na naukę poprzez ruch. - W suficie zostanie zamontowane urządzenie podobne do rzutnika, dzięki niemu będziemy mogli wyświetlać na podłodze gry i zabawy edukacyjne - wyjaśnia dyrektor. 

Budynek w całości będzie dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Pojawią się automatyczne drzwi wejściowe i pochylnie. Jednym z udogodnień jest też pętla indukcyjna. To urządzenie wspomagające słuch, które pozwala na przekazanie odbiorcom czystego dźwięku mówcy, nawet w trudnych warunkach wynikających np. z szumu i różnych innych dźwięków otoczenia. – Mamy w szkole kilku uczniów niedosłyszących, którzy na pewno na tym skorzystają - dodaje Robert Guzik. 

Obecny stan prac
Joanna kwiatkowska

Sala pomieści ok. 50 osób. Jej budowa ma zakończyć się w maju 2025 roku. Magistrat przewiduje możliwość udostępniania nowej przestrzeni innym krośnieńskim szkołom.

Koszt inwestycji to prawie 2,5 mln zł, z czego 1,7 mln zł pochodzi z funduszy unijnych.