Korzystanie z miniparku nie wymaga specjalistycznego sprzętu czy pomocy instruktora. Jest to system różnego rodzaju przeszkód w postaci drabinek, wspinaczek, ruchomych mostków rozpiętych nisko nad ziemią. - Nisko osadzone i antypoślizgowe podesty są bezpieczne dla użytkowników i nie wymagają zabezpieczeń. Nie jest też potrzebny specjalistyczny sprzęt – informuje magistrat i zaznacza: - Jednak korzystanie z urządzeń zawsze powinno się odbywać pod opieką dorosłego.
Na metalowych słupach zamontowano 43 urządzenia, których pokonanie wymaga zwinności, siły rąk i całego ciała. - Aby przejść przygotowaną trasę, trzeba dokładnie zaplanować każdy ruch, aby uniknąć upadku – dodają pracownicy magistratu.
W miniparku linowym znajdziemy m.in. ruchomy pomost, duże i małe kroki, bambusowe pnącza, siatkę rybaka, krzyżak linowy, liny Tarzana, dziurawy most, kładkę punktową, pływającą kłodę, most zwodzony, przeprawę górską, gęste pnącza czy most birmański.
Minipark jest przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Montaż przyrządów został już zakończony i można z nich korzystać, ale prac wymaga jeszcze nawierzchnia. Zostaną one przeprowadzone wczesną wiosną 2024 roku.
Minipark linowy nie jest częścią parku linowego pomiędzy drzewami. Inwestycja kosztowała ponad 267 tys. zł, z czego sam minipark linowy – ponad 212 tys. zł.
Urząd Miasta od kilku lat zajmuje się rewitalizacją parku przy ul. Okrzei. Wykonano tam nowe alejki spacerowe, odnowiono ogrodzenie, nasadzono byliny, krzewy oraz drzewa. Powstała też siłownia zewnętrzna, a wśród istniejącej ścieżki zdrowia zamontowano urządzenia street workout.
W tym roku została też powiększona powierzchnia istniejącego placu zabaw – wykonano nowe nasypy, obrzeża i dojścia. Na wiosnę przyszłego roku jest planowana jego modernizacja i wyposażenie w nowe urządzenia sprawnościowe i zabawowe.