ZAGROŻENIE

Liczba zakażeń Legionellą rośnie. Czy bakteria grozi też Krosnu?

113 przypadków zakażeń i 7 zgonów spowodowanych chorobą wywoływaną przez bakterię Legionellę odnotowano na Podkarpaciu. Chorzy to mieszkańcy Rzeszowa i okolicznych powiatów. Czy bakteria zagraża również Krosnu? Krośnieński Holding Komunalny i sanepid informują, że woda w naszym mieście jest sprawdzana na bieżąco i do tej pory nie odnotowano przypadków jej skażenia.
Redakcja Portalu
Bakteria Legionella może występować m.in. w fontannach
Adrian Krzanowski

Bakteria Legionella występuje na całym świecie i jest rozpowszechniona w środowisku, a jej rezerwuarem jest woda i mokra gleba. Legionellę pneumophila wykrywano m.in. w strumieniach, stawach, fontannach, instalacjach wodno-kanalizacyjnych, na basenach.

Może wywołać:

Liczba zakażeń wciąż rośnie, a chorzy to mieszkańcy nie tylko Rzeszowa, ale też okolicznych powiatów. Czytelnicy portalu zadają nam pytanie, czy w Krośnie jest bezpiecznie. Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego uspokaja:

- Stale monitorujemy jakość produkowanej wody, a od momentu pojawienia się pierwszych informacji o wystąpieniu na Podkarpaciu przypadków zakażenia dodatkowo wzmocniliśmy kontrolę nad jej ujęciami, procesem produkcji oraz dystrybucji. Dokładamy wszelkich starań, aby woda, która trafia do odbiorców była odpowiednio zdezynfekowana i była bezpieczna pod względem fizykochemicznym oraz bakteriologicznym.

Badanie wody ciepłej pod kątem zawartości bakterii Legionella jest obowiązkowe. U nas nadzór na tym sprawuje krośnieński sanepid. Pobiera próbki wody użytkowanej w szpitalach, domach dziecka, zakładach opiekuńczo-leczniczych czy domach pomocy społecznej i następnie przesyła je do laboratorium w Rzeszowie według ustalonego harmonogramu.

- W badanych próbkach wody ciepłej w 2023 roku nie stwierdzono obecności pałeczek Legionella – uspokaja też Ewa Szybieniecka, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krośnie.

Informuje również, że sanepid kontroluje działania związane z dezynfekcją, konserwacją i przeglądami technicznymi sieci wodociągowych i urządzeń w przedsiębiorstwach wodociągowych oraz obiektach użyteczności publicznej.

A jak obronić mogą się mieszkańcy? - W mieszkaniu prywatnym należy zwrócić uwagę na konieczność przeglądów, czyszczenia i usuwania kamienia oraz zanieczyszczeń w sitkach natryskowych i bateriach umywalkowych. Ważne jest również niedopuszczanie do zastojów wody – radzi Ewa Szybieniecka.

O BAKTERII: