GASTRONOMIA

Sezonova. Restauracja w rytmie pór roku

W czasach, gdy restauracje częściej zamykają się niż otwierają, ekipa Sezonovej stawia wszystko na jedną krótką kartę. To potrawy zrobione ze świeżych darów Matki Natury, podane w nowoczesny i pomysłowy sposób.
Berenika Kochan
Michał Kociuba i Michał Bąk, obaj właściciele Sezonovej są szefami kuchni
Damian Krzanowski

Sezonowość w kuchni oznacza gotowanie w zgodzie z cyklicznie zmieniającą się naturą; z produktów, które w danym czasie dojrzewają i pojawiają się w sprzedaży. Jedzenie warzyw i owoców "w sezonie" sprzyja zdrowiu i ekologii: w świeżych produktach znajduje się najwięcej witamin, a dzięki wykorzystywaniu bogactwa natury na bieżąco, mniej jedzenia się marnuje.

W swojej restauracji przygotowują potrawy z sezonowych produktów
sezonova

Na ten prosty pomysł wpadli dwaj szefowie kuchni: Michał Bąk i Michał Kociuba, którzy od dawna mieli plany na zawodową niezależność. Okazja pojawiła się wraz z zamknięciem położonych w Rynku restauracji Sphinx i Fabryka Pizzy (w rogu Rynku, przy ul. Franciszkańskiej). - Jaką kuchnię będziemy robić? - zapytał jeden drugiego. - No jak to? Sezonową! W praktyce oznacza to, że kucharze na wiosnę proponują szparagi, rzodkiewki, fasolkę szparagową, młode ziemniaczki. Przepisy do menu Sezonovej opracowują sami, inspirując się wysokiej jakości produktami i wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Powrót do (kulinarnych) korzeni

Szefów kuchni łączą dwa doświadczenia: obydwaj uczyli się w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju, a przez ostatnie kilka lat pracowali wspólnie w restauracji Szklane Lniane.

Wnętrze restauracji Sezonova
damian krzanowski

Michał Bąk pochodzi z Jasienicy Rosielnej. W trakcie ostatniego roku nauki w szkole średniej wziął udział w konkursie kulinarnym w Tarnowie. Zdobył nagrodę, a znany szef kuchni Paweł Kras (prowadzi restaurację w Pałacu Goetz w Brzesku) zaproponował mu pracę. Młody adept kulinariów wyjechał zatem dzień po maturze. Michał szkolił umiejętności zarówno w restauracjach, jak i cateringach dla dużych imprez w Tauron Arenie i Katowickim Spodku.

Michała Kociubę podstaw gotowania nauczyła babcia. Przez kilka lat pracował w warszawskich restauracjach, by powrócić do gastronomii w Iwoniczu-Zdroju, a następnie do Krosna. Przez kilka lat był szefem kuchni w restauracji Posmakuj. - Nie odnajdujemy się w dużych miastach – mówią właściciele Sezonovej. - Wróciliśmy w rodzinne strony, żeby dzielić się z krośnianami naszą pasją do gotowania.

Przykładowe dania z menu restauracji
sezonova

Wiosna na talerzu

Karta dań jest krótka. Ma być wymieniana z rytmem pór roku, co 3 miesiące. Niewielka ilość dań pozwala na uniknięcie marnowania produktów, dostępność potraw i skupienie się na ich wysokiej jakości. – Klient ma przyjść do nas po pierwsze dobrze zjeść – mówi Michał Bąk – a po drugie, przeżyć doświadczenie kulinarne.

Tej wiosny, szefowie polecają m.in. ravioli warzywne z cukinią, szparagami, białą fasolą i papryką; spaghetti verde z cukinią, brokułem i groszkiem cukrowym oraz sezonową pizzę, której nietypowe składniki stanowią rzodkiewka, szparagi i szczypiorek.

Właściciele Sezonovej w przygotowaniu wystroju wnętrza postawili na zieleń
damian krzanowski

Do Sezonovej można przyjść ze zwierzętami, znajduje się tu także kącik dla dzieci. Restauracja ma też swój ogródek piwny na rynku umiejscowiony naprzeciwko Rektoratu PANS. Lokal dysponuje także salą bankietową z osobnym wejściem i miejscem do 30 osób. Więcej informacji znaleźć można w mediach społecznościowych restauracji: Facebook, Instagram.