Z POLICJI

"Policjant z CBŚ" nie uchronił pieniędzy. On je ukradł

Do starszego małżeństwa zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Przekonał seniorów, że ich oszczędności są zagrożone i muszą mu je przekazać, aby uchronić pieniądze przed kradzieżą. W ten sposób krośnianie stracili kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Redakcja Portalu
Oszuści zastosowali metodę "na policjanta"
policja.pl

Akcja oszustów w Krośnie przebiegła idealnie. Jeden z nich zatelefonował do starszego małżeństwa, przedstawiając się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji. Powiadomił seniorów, że ich oszczędności są zagrożone i należy je jak najszybciej zabezpieczyć przed kradzieżą.

Krośnianie uwierzyli w słowa oszusta. 84-letni mężczyzna wypłacił zdeponowane w banku pieniądze i pozostawił je we wskazanym przez "policjanta" miejscu, nie mówiąc o niczym rodzinie. Gdy krewni dowiedzieli się o całym zdarzeniu, powiadomili policję.

- Pamiętajmy, że bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osobom starszym niebezpieczeństw grożących im ze strony oszustów. Ważne jest również, by z zagrożeń zdawali sobie sprawę także młodzi ludzie, którzy mając codzienny kontakt ze swoimi rodzicami lub dziadkami, uwrażliwiali ich na czyhające zagrożenia - informuje podkom. Paweł Buczyński, rzecznik krośnieńskiej policji.

Policjanci zachęcają, żeby w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się z najbliższą jednostką policji. - Mieliśmy taką sytuację, że do starszego mężczyzny zadzwonił oszust z informacją, że senior, chcąc zabezpieczyć swoje oszczędności, musi je przekazać osobie, która się po nie zgłosi. Senior postanowił jednak wziąć sprawy w swoje ręce i z gotówką przyszedł do komendy, gdzie uzyskał informację, że zaistniała sytuacja to próba oszustwa. Dzięki swojej podejrzliwości mężczyzna udaremnił przestępczy fortel, po czym na powrót wpłacił gotówkę do banku.

Warto pamiętać, że oprócz dobrze znanych oszustw metodą „na policjanta” i „na wnuczka” przestępcy stosują również inne, przedstawiając się m.in. jako urzędnicy, przedstawiciele urzędów, pracownicy socjalni lub personel medyczny świadczący pomoc osobom starszym.