Kontrowersje

Przy lotnisku powstaje 30-metrowy maszt. Może zagrażać samolotom

Na działce przy ulicy Zręcińskiej w Krośnie, tuż przy lotnisku, ma powstać ponad 30-metrowy maszt operatora sieci Play. O tej inwestycji nie zostało powiadomione ani lotnisko, ani okoliczni sąsiedzi. Dyrektor lotniska mówi o zagrożeniu w ruchu lotniczym, a mieszkańcy domagają się ponownego rozpatrzenia wniosku o wydanie zezwolenia.
Damian Krzanowski
Ponad 30-metrowy maszt sieci Play ma stanąć przy ulicy Zręcińskiej w bardzo bliskim sąsiedztwie lotniska
Damian Krzanowski

30-metrowy maszt sieci Play, na którym znajdzie się kilkanaście anten, ma powstać w terenie usługowym, na małej działce przy ulicy Zręcińskiej. Sąsiaduje ona bezpośrednio z warsztatem samochodowym, a z drugiej strony z myjnią. W najbliższej okolicy jest też sklep, przychodnia i domy mieszkalne, a co najważniejsze lotnisko. 

Właściciele sąsiadujących działek nie zostali poinformowani o planowanej inwestycji 
krosno.obliview.com

Inwestycja z pominięciem sąsiadów 

Prace przy fundamentach rozpoczęły się końcem lutego. Dopiero wtedy mieszkańcy dowiedzieli się o wydanym pozwoleniu na budowę obiektu. Wcześniej nie zostali powiadomieni, że takie postępowanie w ogóle się toczy. - Czujemy się pominięci w postępowaniu administracyjnym. Uważamy, że nie wszystko w nim zostało przeprowadzone zgodnie z prawem - mówi adwokat Jarosław Grabias, pełnomocnik właścicieli sąsiedniej nieruchomości.

Dla porównania, silosy, które znajdują się nieopodal mają około 20 m wysokości
krosno.obliview.com

Również "największy sąsiad", czyli spółka Lotnisko Krosno nie została uwzględniona jako strona w postępowaniu administracyjnym. Zgodnie z przepisami prawa lotniczego, stawianie 30-metrowej wieży na granicy lotniska będzie traktowane jako przeszkoda lotnicza. - Maszt będzie stanowił zagrożenie w bezpiecznym funkcjonowaniu lotniska. Podobne konstrukcje nie są spotykane w tak bliskiej odległości od portów lotniczych. Maszt zostanie zgłoszony do rejestru przeszkód lotniczych oraz odpowiednio oznakowany - informuje Katarzyna Bęben, prezes lotniska. 

Jak dodaje, ze względu na specyfikę lotów szybowcowych, w tamtej okolicy zdarzają się niskie przeloty. Również w przypadku wystąpienia awarii samolotu maszt będzie bardzo dużym utrudnieniem do przeprowadzenia bezpiecznego manewru awaryjnego lądowania.

Jak wynika z map Urządu Lotnictwa Cywilnego, na której są zaznaczone strefy podejścia do lądowania, planowany maszt jest poza tym obszarem.

Jak twierdzą mieszkańcy, maszt będzie stanowił dla nich zagrożenie
damian krzanowski

Sprzeciw mieszkańców

Według prawa, mieszkańcy nie zostali poinformowani o planowanej budowie, ponieważ inwestycja nie będzie bezpośrednio na nich oddziaływać - anteny znajdą się na dużej wysokości. - Jeżeli maszt komunikacyjny będzie zaopatrzony w 6 anten sektorowych oraz 7 anten radioliniowych, to nie ma możliwości, żeby generowane przez te anteny pole elektromagnetyczne nie miało wpływu na przylegające tereny - informuje Grabias. Dodatkowo wieża ma być postawiona na wąskiej działce, która ma szerokość ok. 20 m. 

- Trudno mówić, że najbliższe nieruchomości nie są pod żadnym wpływem tej inwestycji. Jakiekolwiek zdarzenie, na przykład uszkodzenie, będzie miało bezpośredni wpływ na sąsiednie nieruchomości. Jeśli maszt się przewróci, sięgnie na jedną czy drugą sąsiednią działkę - twierdzi Jarosław Grabias. - Jeżeli dojdzie do kolizji samolotu czy szybowca, to skutki będą odczuwalne także na działkach obok - dodaje.

W planie zagospodarowania przestrzennego widnieje zapis, który mówi o tym, że w najbliższej okolicy lotniska nie można budować budynków wyższych niż 10 metrów. Dodatkowo, sąsiednia działka objęta jest zakazem budowy obiektów trudno dostrzegalnych z powietrza, np. masztów anten.

Przygotowane są już fundamenty z mocowaniem 
damian krzanowski

Jednak na działce, na której ma powstać antena, takiego zapisu już nie ma. Jest tylko ogólny, odnoszący się do tego, że na tego typu inwestycje jest przeznaczone inne miejsce w dzielnicy Polanka. - Inwestycja nie narusza ustaleń obowiązującego Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dopuszcza się realizację sieci i urządzeń infrastruktury technicznej - tłumaczy Urząd Miasta, który wydał pozwolenie na budowę.

Mieszkańcy nie mają wątpliwości, że właściciele działek przylegających do tej, na której jest planowana inwestycja, są stronami postępowania, a zostali z naruszeniem przepisów pominięci. W Urzędzie Miasta złożyli wniosek o powtórne rozpatrzenie postępowania, w którym właściciele bezpośrednio sąsiadujących działek mieliby być uwzględnieni jako zainteresowane strony. Dodatkowo, zostało złożone zawiadomienie do prokuratury o możliwym złamaniu prawa.

Aktualizacja z 23.03.2023

Stanowisko sieci Play w sprawie inwestycji.

"Stacja bazowa przy ul. Zręcińskiej w Krośnie realizowana jest na podstawie ostatecznego pozwolenia na budowę wydanego w ramach postępowania administracyjnego, w którym to organ prowadzący określa strony postępowania. Inwestycje realizowane przez P4 prowadzone są zgodnie z wymogami prawa i z zachowaniem wszelkich norm określonych przepisami budowalnymi i środowiskowymi. Wszystkie stacje bazowe sieci Play spełniają restrykcje normy w zakresie wpływu na otoczenie, określone m.in. w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, a każda stacja bazowa podlega przed uruchomieniem badaniu realizowanemu przez akredytowane laboratorium."

"Stacje bazowe telefonii komórkowej są bezpiecznie instalowane na obiektach lotniskowych i w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Dotyczy to zarówno dużych portów lotniczych jak i mniejszych lotnisk w Polsce. Lokalizacja stacji bazowej przy ul. Zręcińskiej znajduje się w odległości ok. 500 metrów od podejść do pasów startowych lotniska Krosno i spełnia określone prawem wymagania w zakresie bezpieczeństwa dla ruchu lotniczego. Ponadto uzyskała akceptację Szefostwa Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych RP w zakresie bezpieczeństwa dla ruchu lotniczego państwowych statków powietrznych."

Aktualizacja z 30.03.2023

Z polecenia Prokuratury Rejonowej w Krośnie wznowione zostało postępowanie ws. wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Inny skład osobowy będzie badał prawidłowość tego, co było wydane w pierwszym pozwoleniu. Obecnie inwestor ma prawo budować, bo ma wcześniejszą, ostateczną decyzję.

Aktualizacja z 24.04.2023

Urząd Miasta wydał drugie postanowienie w sprawie pozwolenia na budowę 30-metrowego masztu sieci Play na ulicy Zręcińskiej. Postępowanie było wznowione na wniosek Prokuratury Rejonowej w Krośnie. Decyzja podtrzymuje zgodę na budowę masztu.