wybory 2024

Komitety wyborcze, które chcą władzy w Krośnie. W grze Przytocki

Wybory samorządowe, czyli głosowanie na nowy skład Rady Miasta oraz na prezydenta Krosna, odbędą się 7 kwietnia br. (niedziela). Wiadomo już, jakie wystartują komitety wyborcze, ale na nazwiska kandydatów jeszcze poczekamy.
Adrian Krzanowski
To sala im. Ignacego Łukasiewicza, która znajduje się w budynku Urzędu Miasta przy ul. Staszica. To tutaj debatują radni
ADRIAN KRZANOWSKI

Wybory samorządowe to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu lokalnej społeczności. Kiedyś odbywały się one co 4 lata, od 2018 roku kadencja władz lokalnych trwa 5 lat.

7 kwietnia wybierzemy prezydenta Miasta, który stoi na czele Urzędu Miasta, oraz 21-osobową Radę Miasta, która zatwierdza wszystkie wizje i plany prezydenta.

Dlaczego te wybory są ważne dla każdego z mieszkańców Krosna? Bo to nie rząd ani Sejm, ale głównie lokalne władze decydują o tym, co każdemu z nas jest najbliższe: jakie mają być budowane drogi, czy instytucje kultury będą miały zapewnione odpowiednie środki na imprezy, czy powstanie więcej zieleni i czy będzie zgoda na dopłatę do funkcjonowania basenu.

Obecnie trwają przygotowania do wyborów. Zgłoszone już zostały komitety wyborcze. Mają one teraz prawo do zgłoszenia list kandydatów na radnych i na prezydenta.

Wiemy o nich na pewno, że wszystkie mają wzniosłe nazwy: Samorządne Krosno, Koalicja dla Krosna, Ruch Odnowy Krosna czy Przymierze dla Krosna. Kto za nimi stoi?

Samorządne Krosno Piotra Przytockiego

Komitet Samorządne Krosno Piotra Przytockiego zostało zarejestrowane przez środowisko obecnego prezydenta Miasta. Można powiedzieć, że Samorządne Krosno trzyma z Przytockim władzę w mieście, bo stanowi większość w Radzie Miasta. Tak jest bez przerwy od 2002 roku.

Tak przez ostatnie 5 lat wyglądał układ polityczny w Radzie Miasta Krosna. Skład Rady można sprawdzić tutaj
infografika krosno24

Komitet ten wystawi Piotra Przytockiego jako kandydata na prezydenta. Chociaż jeszcze oficjalnie tego nie ogłosił, potwierdził to "między wierszami" w jednym z wywiadów telewizyjnych: - To jest ważna decyzja, bo kadencja trwa 5 lat, a to kawał czasu. Wymaga to naprawdę poświęcenia. Jestem zdrowym człowiekiem. Mam nadzieje, że jeszcze podołam tym zadaniom, które stoją przed miastem (…).

Przytocki może być prezydentem jeszcze jedną kadencję, czyli kolejne 5 lat. Wprawdzie Sejm w 2018 roku ograniczył wójtom, burmistrzom i prezydentom liczbę kadencji do dwóch, ale prawo nie działa wstecz.

Dlatego Przytocki rządził 4 kadencje w latach 2002-2018 i od 2018 może przez kolejne dwie:

Prezydent "od zawsze" Krosna Piotr Przytocki 
damian krzanowski

Koalicja dla Krosna

Komitet Koalicja dla Krosna to wspólna inicjatywa kilku partii politycznych, które jeszcze do niedawna były w Sejmie opozycją, a dziś tworzą parlamentarną "Koalicję 15 października".

Są to: Koalicja Obywatelska, Lewica, PSL oraz Stowarzyszenie Polska 2050 Szymona Hołowni. W komitecie tym znajdą też swoje miejsce aktywiści z Krośnieńskiego Ruchu Miejskiego (to kilka osób, które chcą działać na rzecz zmian w mieście).

Początkowo Ruch Miejski zarejestrował swój własny komitet wyborczy, ale ostatecznie wszyscy uznali, że połączone siły dadzą lepszy wynik, który może się przełożyć na dodatkowe mandaty w Radzie Miasta (podział mandatów zależy bowiem od metody D’Hondta, która premiuje większe ugrupowania).

Gabriel Zajdel z Lewicy (udziela się też we wspomnianym Ruchu Miejskim) poinformował, że Koalicja dla Krosna nie będzie wystawiała własnego kandydata na prezydenta, ale poprze Piotra Przytockiego.

Ruch Odnowy Krosna

O tym komitecie na razie niewiele wiadomo. Jego pełnomocnikiem jest Jolanta Wójcik, a za finanse odpowiadać ma Małgorzata Malinowska.

Nie jest to komitet związany ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Miasta Krosna, które w poprzednich wyborach wystawiało swoją listę i kandydatkę na prezydenta Violettę Wolską.

Przymierze dla Krosna

To komitet, którego pełnomocnikiem jest Edward Wołczański. To przewodniczący krośnieńskiego Klubu "Gazety Polskiej". Działacze tego klubu odbywali spotkania w biurze posła PiS Piotra Babinetza. - Nasz komitet nic wspólnego z PiS-em nie ma - zapewnił pełnomocnik Przymierza.

 - W tej chwili pracujemy nad programem. Będziemy zgłaszali kandydatów na radnych i najprawdopodobniej kandydata na prezydenta – powiedział nam Wołczański. – Damy znać, gdy wszystko ustalimy.

Prawo i Sprawiedliwość

PiS najpewniej też zgłosi pełną listę kandydatów do Rady Miasta i na prezydenta Krosna.

Kogo zaproponuje na szefa miasta? Nie wiadomo, chociaż nieoficjalnie padają takie nazwiska jak: Aleksandra Ciepiela (obecnie jest zastępcą wójta Miejsca Piastowego) czy Małgorzata Szeliga (jest radną w Krośnie). To jednak tylko plotki, a na odpowiedź na e-mail z PiS raczej nie mamy co liczyć.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że z list PiS nie będzie kandydował m.in. Sławomir Bęben. Zasili szeregi kandydatów Przytockiego. To przykład, że była partia rządząca Polską traci ludzi i zainteresowanie.

Ktoś jeszcze?

PiS nie musiało rejestrować oddzielnie swojego komitetu w Krośnie, bo jest jedną z ponad 30 partii i organizacji, które zostały zarejestrowane centralnie i mogą zgłaszać swoich kandydatów na terenie całej Polski.

Zatem także pozostałe komitety mogą w ten sposób zarejestrować swoich kandydatów w Krośnie, np. Bezpartyjni Samorządowcy, Konfederacja albo Normalny Kraj. Wszystko okaże się po 4 marca, bo wtedy mija termin rejestracji list w krośnieńskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego.

Jeśli jest jakiś komitet, o którym nie wspomnieliśmy, a będzie startował w Krośnie i chciałby się ujawnić – prosimy o informację na e-mail: redakcja@krosno24.pl. Wszystkie komitety prosimy o nadsyłanie list kandydatów, programów i informacji o ewentualnych działaniach w ramach kampanii wyborczej.

Jeszcze dłużej poczekamy na pewne kandydatury na prezydenta. Tu komitety mają czas do 14 marca.

Mieszkańcy powiatu krośnieńskiego także 7 kwietnia będą głosować na wójtów i burmistrzów swoich gmin, ale także wybiorą nową Radę Powiatu. Wszyscy dostaniemy też listę kandydatów do Sejmiku Województwa Podkarpackiego.